Veda Hutbesi Ey insanlar Bizlere Ne Anlatıyor?

İslami sohbet

Ey insanlar! Sözümü iyi dinleyiniz! Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayacağım.

Ey insanlar! Bugünlerimiz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarımız nasıl mukaddes bir ay ise,  bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise, canlarınız, namuslarınız da öyle mukaddestir, her türlü tecavüzden korunmuştur.

Ey Ashabım! Muhakkak Rabbimize kavuşacağız. O’da sizi yaptıklarınızdan dolayı sorguya çekecektir. Sakin benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyetimi, burada bulunanlar, bulunmayanlara ulaştırsın. Olabilir ki, burada bulunan kimse bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur.

Ey Ashabım! Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki, faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir. İlk kaldırdığım  faiz  de Abdulmuttalib’in  oğlu (amcam) Abbas’ın faizidir. Lakin anaparanız size aittir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız.

Ey Ashabım! Dikkat ediniz, cahiliyeden kalma, bütün adetler kaldırmıştır, ayağımın altındadır. Cahiliye devrinde güdülen kan davaların  da tamamen  kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalibin  torunu ilyas bin Rabia’ın kan davasıdır.

Ey insanlar! Muhakkak ki, şu toprağınızda kendisine tapınmaktan tamamen ümidini kesmiştir. Fakat siz bunun dışında ufak tefek işlerimizde ona uyarsanız, bu da onu memnun edecektir. Dinimiz korumak için bunlardan da sakınınız.

Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve  bu hususta  Allah’tan  korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah’ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize  Allah’ın emriyle helal  kılınız. Sizin  kadınlar üzerinizde hakkınız,  kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır.  Sizin kadınlar üzerinizdeki hakkınızı; yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evlerinize  almamalarıdır. Eğer  gelmesine müsade  etmediğiniz bir kimseyi evinize  alırlarsa,  Allah, size  onları yataklarında yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınların da  sizin üzerinizdeki  hakları meşru örf ve adete  göre yiyecek ve giyeceklerini  temin etmenizdir.

Ey müminler!  Size iki emanet bırakıyorum,  onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. 0 emanetler, Allah’ın Kitabı Kuran-ı Kerim ve Peygamberin sünnetidir.

Müminler! Sözümü iyi dinleyiniz  ve iyi belleyiniz!  Müslüman Müslüman’ın  kardeşidir  ve böylece  bütün Müslümanlar kardeşler. Bir Müslüman’a kardeşinin  kanı da,  malı da helal olmaz. Fakat malını  gönül  hoşlugu ile vermişse o başkadır.

Ey isanlar! Cenab-ı Hak her hak sahibine hakkını vermiştir.  Her insanın mirastan hissesini ayırmıştır. Mirasçıya vasiyet etmeye lüzum yoktur.  Çocuk kimin döşeğinde doğmuşsa  ona aittir. Zina eden kimse için mahrumiyet vardır.

Ey insanlar! Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem’in çocuklarısınız, Adem ise topraktandır. Arap olanın olmayana, Arap olmayanın da Arap’a üstünlüğü olmadığı gibi; Kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah’tan korkmaktadır.  Allah yanında en kıymetli olanınız O’ndan en çok korkanınızdır. Azası kesik siyahi bir köle başınıza amir olarak tayin edilse, sizi Allah’ın kitabı ile idare ederse, onu dinleyiniz ve itaat ediniz. Kimse kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğlunun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz.

Dikkat ediniz! şu dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız. : Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmayacaksınız. Allah’ın haram ve okunulmaz kıldığı canı, haksız yere öldürmeyeceksiniz. Zina etmeyeceksiniz. Hırsızlık yapmayacaksınız.

Ey insanlar! Yarın beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz? Sahabe-i Kiram birden şöyle dediler:
“Allah’ın elçiliğini ifa ettiniz, vazifenizi hakkıyla yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatte bulundunuz, diye şahadet ederiz!” Bunun üzerine Resul-i Ekrem Efendimiz (S.a.v) Şahadet parmağını kaldırdı, sonra da cemaatin üzerine çevirip indirdi ve şöyle buyurdu:

“Şahit ol ya Rab! Şahit ol ya Rab! Şahit ol ya Rab!

İslami sohbet ve dini sohbet konusunda islamisohbetci.com sitesi olarak ziyaretçilerimizin hassasiyetini gözetmek en önemli önceliğimiz olacaktır. Bu konuda Veda Hutbesi Ey İnsanlar! kaleme aldık

Sohbet ve chat siteleri gün be gün çoğalmaya başladığı yıllarda, insanların islami ve dini konularda sohbet edebilmeleri için islami sohbet siteleri .

İslami sohbet platformu olarak 

Veda Hutbesi Ey insanlar konumuzun  sonuna geldik. umarım faydalı olmuşuzdur sizlere Huzurlu Hoş sohbetler Dilerim.

Selam ve Dua ile

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/11/ennurrrrrrr.pnghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/11/ennurrrrrrr-300x300.pngEzeLGenelİslami Sohbetchat,islami sohbet,islami sohbet sitesi,İslamisohbetci.com
Veda Hutbesi Ey insanlar Bizlere Ne Anlatıyor? İslami sohbet Ey insanlar! Sözümü iyi dinleyiniz! Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayacağım. Ey insanlar! Bugünlerimiz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarımız nasıl mukaddes bir ay ise,  bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise, canlarınız, namuslarınız da öyle...