Namaz

Namazı vacip kılan şeyler

Namazı bozmak haramdır. Ancak bazı durumlarda namazı bozmak vacip, bazı durumlarda caizdir. İslami Sohbetci

Namazı bozmak haramdır. Ancak bazı durumlarda namazı bozmak vacip, bazı durumlarda caizdir.

Saldırıya uğrayan veya suya düşen bir insanın yardım istemesi halinde ona yardım etmek maksadıyla namazı bozmak vacip olur

Davar sürüsüne kurt veya herhangi bir canavarın saldırması, gözleri kör veya tehlikeyi farketmeyen bir kimsenin kuyuya veya çatıdan aşağı düşme tehlikesi ile karşılaşması durumlarında bu gibilere yardım için namazı bozmak caizdir.

Düşme ihtimali kuvvetli ise o zaman namazı bozmak vacip olur. Ebenin; doğacak çocuğun veya annesinin ölmesinden, yahut bir organının telef olmasından korkması halinde namazda ise namazı bozması, değişse namazı ertelemesi yani kazaya bırakması da yine vaciptir. İslami Sohbetci

Canavar, sel, yangın tehlikesinden korkan veya düşmanla karşı karşıya bulunan kimselerin namazlarını ertelemesi caizdir.

Nafile namazı kılmakta olan bir kimseyi, anne ve babası, çağırırsa namazı bozabilir. Eğer çocuğun namazda olduğunu bilmeden çağırırsa namazı bozması vacip olur. Eğer farz namazında ise anne ve babasının biri çağırırsa namazı bozmaz. Ancak bir tehlike dolayısıyla yardım isterlerse namazı bozmak vacip olur.

Bir dirhem gümüş değerinde olan şeyin çalınma korkusu durumunda farz olsa bile namazı bozmak vaciptir.

Kadın, namaz kılarken tencerenin kaynayıp yemeğin yaşamasından veya çocuğun ağlayıp acı çekmesinden korkarsa namazı bozabilir.

Peygamberimiz:

“Sizden herhangi birinizin kapısı önünde bir nehir bulunsa ve o kimse bu nehirde günde beş defa yıkansa kendisinde kirden birşey kalır mı?” diye sordu. Dinleyenler:

“Hiçbir kir kalmaz, Ya Resulellah” diye cevap verdiler.

– Bunun üzerine Peygamberimiz:

“İşte beş vakit namaz da buna benzer, Allah, namazla günahları siler.” buyurdu.

Namazın tembellik ve vücut sağlığı bakımından insana pek çok faydalar sağladığı da bilinen bir gerçektir. Çünkü namaz kılan bir kimse, abdest almak zorundadır. Bu ise günde birkaç defa temizlenmek demektir.

Ayrıca namazın sahih olabilmesi için; beden, elbise ve namaz kılınan yerin de temiz olması şarttır.

Namaz belirli aralıklarla günde beş defa kılındığına göre, bu durum müslümanın her zaman temiz olmasını gerektirmektedir.

Namazı vacip kılan şeyler

İslami sohbet platformu  olarak Namazı Bozmayı Vacip ve Caiz Kılan Şeyler,başka bir konuda  Bir başka makalede görüşmek dileğiyle Sevgiler saygılar  Dini Sohbet İslamisohbetci.com 

~~Selam ve Dua ile~~Sevgiler Saygılar.

EzeLGenelİslami SohbetNamaz
Namaz Namazı vacip kılan şeyler Namazı bozmak haramdır. Ancak bazı durumlarda namazı bozmak vacip, bazı durumlarda caizdir. İslami Sohbetci Namazı bozmak haramdır. Ancak bazı durumlarda namazı bozmak vacip, bazı durumlarda caizdir. Saldırıya uğrayan veya suya düşen bir insanın yardım istemesi halinde ona yardım etmek maksadıyla namazı bozmak vacip olur Davar sürüsüne kurt veya herhangi...