Yufka Ekmek İle Yöresel Bir Lezzet

yufka ekmeği kimler seviyor

Önce tabi ki Besmele ile başlayacağız, ve  yine her zaman ki gibi  bir hadisi şerifle Tarifimize başlayalım.

Cömert’in  Yemeği şifa Cimrinin yemeği Hastalıktır.   Hz. Muhammed (s.a.v)

Allah’ın izniyle İnşaallah  islami  sohbet 

Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. Cünkü Allah israf edenleri sevmez! Araf Suresi 31,

Bismillahirrahmanirrahim

Sofralarımızın vaz geçilmezi olan yufka ekmek den söz edecez.

Sofralarımızn vazgeçilmez olan ekmek ucuza geldiği içintercih ediliyor.

Köylerde genellikle sabahların seher vaktinde  başlarlar  yufka ekmek yapmaya, ve bu  aylarda yapılıyor. yufka ekmeği tandırda veya saçta  yaparlar genelde evin bahçesinde  veya apartmanların yanlarında boş arsa yada boş olan yerde  uygun olan yerde  dayanışma içerisinde yaparlar.

köyde  yaşayan kadınlar sabahın ilk ışıkları, ile yufka ekmek yapmak için hazırlıklara başlıyor, unu yoğurarak hamuru hazırlarlar.

Bu arada tandır ve sac yakmak için  hazırlanıyor,  pişirmek için ateş başına geçenlerin sayısı yufkayı açanların sayısından daima az oluyor.

yufka ekmeği yapan kişiler  5.-6, kişilerde yapar  bir kişi pişirir bildiğiniz gibi, açılan yufkaları  daha hızlı oluyor. Önce hamuru yoğrulur sonra yoğrulan hamur bölünerek yumak olur, yumak haline gelen hamur tek, tek,  unlanarak oklava yardımıyla  açtıktan sonra sac ateşinde pişiriyoruz.

daha sonra bir (Masaf) bakırdan yapılan  büyük sininin adıdır.

pişen yufka ekmeleri sininin üzerine  koyarız.

yufka ekmeği  yenileceği zaman yeneceği kadar hafif sularız yani ıslatırız suyla  hafif ıslattık  dan sonra 10-15 dakika sonra katlıyoruz  sonra vaz geçilmez   soframıza hazır oluyor.

20211110 130941

Islamisohbetci.com

Yufka Ekmeği Nasıl Tüketiriz

Sabah kahvaltısın da mesela,  peynir, çökelek, lor,  dürümü yaparız, ve bol tere yağlı yumurta pişiririz.

Mesela sarma, dolma, içli köftenin yanında çok güzel oluyor.

mesela yine bol tereyağlı bulgur pilavın yanın da, etli yemeğimiz tav nın yanında güzel olur. daha bi çok yemeğin yanına yakışan bir ekmektir. tok tutar  açlığı hissetmeyiz yufka ekmeğin yerini hiç bir şey tutmaz.

Bu  bizim güzel yurdumuzun vazgeçilmez geleneği olduğu için  yani kültürümüzü devam ettirmeye çalışıyoruz. Gelenek ve görenekler yavaş yavaş,  kaybolup gidiyor,  yeni neslin el emeği göz nuru içeren kültür değerlerimizden gittikçe uzaklaştıklarına şahit oluyoruz..

Maksat sadece yufka ekmek yapmak olmadığını  altını çizelim bazıları gelenek ve göreneklerimizi  yaşatmak için yapıyor. Bazı yörelerde

İslamisohbetci.com

sitesi olarak yemek tariflerimiz  arada sirada sizlere tarif  aktarcaz insallah Afiyet şifa olsun

islamisohbetci.com sitesi olarak ziyaretçilerimizin hassasiyetini gözetmek en önemli önceliğimiz olacaktır.

Keyifli vakit geçirmek, faydalı olmak, fayda bulmak en büyük gayemiz.

Sizlerde bu kervana katılmak için hemen islami sohbet odalarımıza giriş yapabilirsiniz.

Yufka Ekmek İle Yöresel Bir Lezzet

İslami sohbet ve dini sohbet konusunda islamisohbetci.com sitesi olarak ziyaretçilerimizin hassasiyetini gözetmek en önemli önceliğimiz olacaktır. Bu konuda gerek site yöneticilerimiz ve gerekse userlerimiz elinden geleni yapmaktadır.

İslami sohbet platformu olarak olarak, Yufka Ekmek İle Yöresel Bir Lezzet adlı konumuzun   sonuna geldik. umarım faydalı olmuşuzdur sizlere Huzurlu Hoş sohbetler Dilerim.

Selam ve Dua ile

EzeLGenelİslami Sohbetislami chat,islami din sohbet,islami sohbet,İslamisohbetci.com,yöresel yemekler,Yufka Ekmek İle Yöresel Bir Lezzet
Yufka Ekmek İle Yöresel Bir Lezzet yufka ekmeği kimler seviyor Önce tabi ki Besmele ile başlayacağız, ve  yine her zaman ki gibi  bir hadisi şerifle Tarifimize başlayalım. Cömert'in  Yemeği şifa Cimrinin yemeği Hastalıktır.   Hz. Muhammed (s.a.v) Allah'ın izniyle İnşaallah  islami  sohbet  Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. Cünkü Allah israf edenleri sevmez! Araf Suresi 31, Bismillahirrahmanirrahim Sofralarımızın...