Şehitlik  ve  Gazilik   Allah yolunda, din,  vatan  ve millet  uğrunda  savaşırken  olenlere  “şehit”  sağ  kalanlara da “gazı” denir.  Yüce  Allah  Kuran’ı  Kerim’ de “Allah  yolunda öldürülenler  için  ölüler  demeyiniz, Onlar  ölü  değil  dirildirler, fakat  siz  farkında  değilsiniz   buyurmuş  ve  şehitlerin  ölmezligini  ifade  etmiştir.İslamisohbet.

Ölülerin  en güzeli  ve en şereflisi   şehit  olarak  ölmektir.

Şehitlik ve gazilik unvanı, hiç bir maddi değer ve dünyevi payeyle ölçülemeyecek değerde büyüktür

Bizim için vatan savunmasında şehid ve gazi olmak güzel bir kavram olamaz. Şehid  nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir. Tarih boyunca hür ve bagımsız yaşamış, Türk Milleti işgal ve esarete alışık olmayan   asil ve büyük bir milletti.

Bu nedenle tarihinde bu uğurda çok savaş yapmış bir çok insanın şehit ve gazi vermiştir. Gazi, İslamiyet’te   veya gazveye katılan kişilere verilen ünvan. İslamiyet’te  göre gazi için gazada elde edilen ganimet dini bir mukafattır.

Yüce Allah  Kuran’nı  Kerim’de  ”Allah yolunda öldürülenler  için ölüler  demeyiniz.  Onlar  ölü  degil diridirler, fakat siz  farkında  değilsiniz.”   buyurmuş ve şehidlerin  ölüm acısını  bile duymayacağını  bildirmiştir. Ölülerin  en güzeli ve en şereflisi  sehid  olarak ölmesidir.

Sevgli peygamberimiz: ” Sizden  biriniz,  karınca ısırdığı zaman  ne kadar  acı  duyarsa,  şehid  olan  kimse  de  ölüm  acısını bile duymayacağını bildirmiştir.Şehidlik  günahların bağışlanmasına  vesile  olan  çok faziletli bir  ameldir. İslamisohbet.

Bu  konuda  Peygamberimiz şöyle  buyurmuştur:  ” Şehit’in kul  borcundan  başka  bütün günahlarını Allah affeder.”  Türk Millet,”  Ölürsem Şehit  Kalırsam   gazi” inancı  ile tarihte büyük  zaferler  kazanmaış, son olarak  bir ölüm-kalım  savaşı  olan İstiklal  harbi de bu inançla kazanılmıştır. Büyük  şairlerimizden  Yahya  Kemal , ”26 Ağustos 1922”   başlıklı şiiri ile  Türk Milletinin  duygularını  Şöyle dile getimiştir.

Şu kopan  fırtına  Türk ordusudur Ya Rabbi!

Senin uğrunda ölen ordu budur Ya Rabbi!

Taki  yükselsin ezanlar  müeyyed namın,

Galip  et, Çünkü bu son ordusudur İSLAMIN

Atalarımızın bize  emanet  ettiği mübarek  vatanımızı gerektiğinde  aynı inançla korumak ve uğurda  canımızı seve seve vermeye hazır olmak en kutsal görevimizdir.   Tarih  boyunca  hür  ve bağımsız   yaşamış  Türk  Milleti işgal  ve esareti  alışık  olmayan  asil ve  büyük  bir millettir.

Bu nedenle tarihinde  bu uğurda  çok savaş  yapmış bir çok  insanın şehid   ve gazi   adı verilmiştir.

Gaziler GünüGaziler  Kimdir? Gazi NEDİR?

Gazi,  en kısa tanımıyla onurlanmış asker  demektir. Gazi, en kısa tanımıyla onurlanmış asker demektir.  Gazilik,  Türk toplumunda en eski  kahramanlık  unvanlarından biridir. İslamiyet öncesinde savaşlarda yiğitlik  gösteren  kişilere Alp  unvanı verilirklen, sonrasında  bu kavram  Gazi ile karşılanmaya  başlanmışır.

Ancak,  Alp unvanıda kullanılıyordu  ki Konuralp  Gazi buna  bir örnektir. Yine ilk Osmanlı Padişahları Osman  bey  ve Orhan  Bey Gazi unvanlarını  kullanmışlardır.   İslam  Gazilerimizin temsil ettikleri değerlerin bilinciyle onurlu, ağırbaşlı duruşlarıyla, vatan sevgileri ve kahramanlıklarıyla yeni nesillere rehberlik edeceklerine inancım tamdır.

Muharip Gazi: Türk Silahli Kuvvetleri mensuplarından harbe fiilen katılanları, ifade eder.  Gazi, bir Kahramandır.

Allahümme salli ala seyyidine Muhammedin ve ala seyyidina Muhammed!

Şehit

Allah yolunda öldürülen  müslümana  şehit denir. Şehit,  Allah  katında  yüksek  bir rutbedir. Şehit; Allah’ın  huzurunda   din olarak  hazir  bulunup  riziklandirilacagi  ve cennete   gireceğine  şehadet  olunduğu   için  bu adı almıştır.

Şehitler cennetin kapısında, nehrin parlak zinetinde, yeşil  çadıdadır.  Sabah, Akşam rızıkları  Cenneten Onlara gelir.”Şehit olan insanların kul hakkı dışındaki bütün günahları affedilir.

Şehit  olmak, herkese nasib  olmayan büyük şereftir ve mü’minler için  mükemmel bir nimettir. güzel bir şekilde yaşamak, ondan sonra. Dini Sohbet,

Allah yolunda O’nun  rızası için şehid olmak, her mü’minin hayal ettiği bir mutluluktur. İman sahibi olan insanın böyle bir şuur ve  düşünce ile yaşaması, Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.s) tarafından ne kadar güzel bir şekilde övülmüştür. Hem Dünya, Hemde  de Ahiret  Bakımından

Sehitligin Mertebe2 702x336

Bayrak Sevgisi

Bayrak bir milletin şerefi, istiklal  ve hürriyetinin sembolüdür.  Peygamberimizin zamanında yapılan savaşlarda İslam ordularında bayrak bulunu  ve buna çok önem verilirdi. Hz.Ali’ye  bayrağı bizzat peygamberimiz teslim etmiştir.

Şehitler Için Dualar

Şehitler İçin Dua

Vakit gece,gözler yaşlı ve   yürekler oğul  “Yavrum” diye  feryad eder  Şehit  anaların  ve babalarına Sen  dayanma  gücü  ve sabır  ver  Allahım lütfen  çok çok Sanırlar ver.

Allahümme salli ala seyyidine Muhammedin ve ala seyyidina Muhammed!

Müslümanlar Milletçe huzur ve mutluluk içinde,  İslam’ın bir gayesi de; insan sevgisini, insan haklarına saygıyı, kalplere yerleştirerek toplumda devamlı bir huzur ve barış sağlamaktadır.

Bu iki mertebeye ulaşmak her  Müslümanın gayesi olmuştır.

Şehitlik ve gazilik İslam’da iki büyük  mertebedir.

Biri, nefsini Allah için feda etmek; din iman, vatan için savaşarak ölmek.. Digeri  harpden sağ çıkıp şerefle yaşamaktır.

Dua en güzel ibadetlerden  biridir. Dualarımızı  içten  ve samimi yaptığımız  süre zarfında inşallah   amacına  ulaşacaktır. Şehitler kanları ile sarın . Zira Allah yolunda açılan bir yara  kıyamet günü mahşere geldik de, o yara, rengi, kokusu misk kokusu olarak kanar..,.İslami sohbet sitesi

Vatan, Millet  ve Bağımslık  için yaşayıp canınızı ortaya koydunuz.

Vatan size minnettar büyük asker..Gazilerimiz, sadece yaşarken değil, bu aziz millet dünya üzerinde var oldugu müddetçe bu topraklarda yaşayan herkes için bir onur ve şereftir.Sizler,  Şehit’lerimiz ile birlikte Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız. Şehit ve Gaziler toprağı vatan, insanı ulus yapan değerlerdir.

Şehitlik,  Gazilik, ömür boyu taşınacak bir şereftir.

Şehitlik ve gazilik unvanı, hiç bir maddi değer ve dünyevi payeyle ölçülemeyecek değerde büyüktür.  Gazilerimizin temsil ettikleri değerlerin bilinciyle onurlu, ağırbaşlı duruşlarıyla, vatan sevgileri ve kahramanlıklarıyla yeni nesillere rehberlik edeceklerine inancım tamdır.

başta ebedi baş komutanımız,  Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bayraklaşan vatan topraklarının bütünlüğü, devletimizin bekası, milletimizin birlik ve kardeşliği uğrunda canını ortaya koyan kahraman silah arkadaşlarımız, emniyet mensuplarımız ve korucularımız, aziz

hatıraları önünde saygıyla eğildiğimiz şehitlerimizi ve sonsuzluk yolculuğuna çıkmış kahraman gazilerimizi rahmetle anıyor;  tedavileri devam eden fedakarlık timsali gazilerimize açil şifalar diliyor; hayatta olan gazilerimize, şehitlerimizin ve gazilerimizin değerli aile fertlerine şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum. Kimi gözlerini, kimi ellerini, kimi ayaklarını ay yıldız için feda eden, yürekli, cesur kahramanlara minnettarız.

Gaziler günü her yıl  19 Eylül, Pazar  günü kutlaniyor. Bacağım, kolum gözüm olmadan yaşayabilirim. Ama vatanım olmadan yaşayamam. diyen gazilerimiz vatan size minnettardır.  Gazilerimiz, sadece yaşarken değil, bu aziz millet dünya üzerinde var olduğu müddetçe bu topraklarda yaşayan herkes için bir onur ve şeref vesilesidir.

Şehitlik,  Gazilik, ömür boyu taşınacak bir şereftir. Gaziler destansı tarihimizn, yaşayan abidelerdir.

Gazilik, ömür boyu taşınacak bir şereftir.

İslami sohbet platformu olarak  Şehitlik  ve  Gazilik , Allah yolunda, Din  konulu makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle,

Selam ve dua ile..

 

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/03/207698.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/03/207698-150x150.jpgGenel
Şehitlik  ve  Gazilik   Allah yolunda, din,  vatan  ve millet  uğrunda  savaşırken  olenlere  'şehit'  sağ  kalanlara da 'gazı'' denir.  Yüce  Allah  Kuran'ı  Kerim' de 'Allah  yolunda öldürülenler  için  ölüler  demeyiniz, Onlar  ölü  değil  dirildirler, fakat  siz  farkında  değilsiniz   buyurmuş  ve  şehitlerin  ölmezligini  ifade  etmiştir.İslamisohbet. Ölülerin  en güzeli  ve en şereflisi   şehit ...