İslamda Irk

Kur’ân, ırkçılığın yaygınlaştığı bir dönemde Hz.Muhammed’e (S.A.V.)  vahyedildi.  Araplar kendilerini Arap olmayanlardan üstün görüyorlardı. Zenginler kendilerini fakirlerden üstün görüyorlardı ve efendiler kendilerini kölelerinden üstün görüyorlardı. Kur’an okunduğu zaman, ırkçılığı ortadan kaldırmaya çalıştığını hemen fark edeceklerdir. İnsanlara ALLAH’ın (C.C.) hepimizi farklı bir nedenle yarattığını, birbirimizi tanıyabileceğimizi hatırlatır. Irkçılık sadece ırklar arası değildir. Yani, belirli etnik kökenler ve ırklar içinde ırkçılık bile bulunabilir. Tüm insanlar aynı olsaydı, birbirimizi ayıramazdık. Dahası, çeşitlilik bir nimettir. Hepimiz aynı şekilde bakarsak, giyer, yemek yer ve konuşursak hayat oldukça sıkıcı olurdu.

Islamda Irkçılık Kavramı

Islamda Irkçılık Kavramı

İslam’da Irk ve Çeşitlilik Kavramı

Kur’ân, insan çeşitliliğinin önemini vurgular: Ey insanlar, sizi erkek ve dişi yarattık ve birbirinizi tanıyasınız diye sizi ırklar ve kabileler tayin ettik. Şüphesiz aranızdan Allah katında en asil olan, sizden en çok Allah korkusudur. Allah her şeyi bilendir,  (Kur’ân 49:13). Kur’ân, ırksal çeşitliliğin önemini ve gerekliliğini vurgular ve kutlanmalıdır. Irkçılık gerçekten yüzeyseldir çünkü çok ince deri tabakamızın altında hepimiz aynıyız. Hepimiz aynı et, kan ve kemiklerden oluşuyoruz. Öldüğümüzde, hepimiz toz gibi oluruz.

Veda Hutbesi Ve İslam’da Irkçılık

Peygamberimiz Hz.Muhammed (S.A.V.), son hutbesinde bu mesajı tekrarladı. Bu, hayatının sonundan önce son bir kez Müslüman topluma hitap ettiği veda vaazıydı. Dedi ki:

Bütün insanlık Adem ve Havva’dandır, bir Arap’ın Arap olmayana üstünlüğü yoktur, Arap olmayanın da Arap’a üstünlüğü yoktur; ayrıca beyazın siyaha üstünlüğü veya siyahın beyaza üstünlüğü – dindarlık ve iyi eylem dışında. Her Müslümanın her Müslümanın kardeşi olduğunu ve Müslümanların tek bir kardeşlik oluşturduğunu öğrenin. Özgürce ve isteyerek verilmedikçe, bir Müslüman kardeşine ait olan bir Müslüman için hiçbir şey meşru olamaz. Bu nedenle kendinize haksızlık etmeyin. Unutma bir gün Allah’la karşılaşacaksın ve amellerine cevap vereceksin. Öyleyse, dikkat edin: Ben gittikten sonra doğruluk yolundan sapmayın.

Zengin Arapların Müslüman Olma Hayali

Hayatı boyunca bazı zengin Araplar Müslüman olmayı düşünüyordu. Ancak, İslam’ı öğrenmeye ancak kendi oturumlarına sahip olmaları ve hiçbir yoksul veya köle katılmadıkları takdirde geleceklerini söylediler. Peygamber, mesajını kabul etmeleri arzusuyla bunu düşündü. Ancak Allah, böyle bir durumu reddeden bir ayet indirdi ve Peygamberimize, fakir olsalar bile sadece Allah’ı arayanlara sadık kalmasını hatırlattı.

Ve sabah ve akşam Rablerine yalvaranlara karşı sabırlı olun. Ve dünya hayatının süslemelerini arzulayarak gözlerin onların ötesine geçmesin ve kalbini anmamızı gafil kıldığımız, arzusuna uyan ve işi hiç ihmal edilene itaat etmeyin. Ve de ki: Gerçek, Rabbindendir, öyleyse kim dilerse inansın. ve kim dilerse inkar etsin (Kur’ân 18: 28-29).

İslamda Irkçılık Yoktur, Tüm Müslümanlar Eşittir, Üstünlük Yalnızca Takva İle Mümkündür

Bu ayetler İslam’ın tüm insanlar arasında eşitlik öğretilerinden taviz vermeyeceğini göstermektedir. Ayetler, zengin ve fakir ya da siyah ve beyaz arasında bir ayrım olması gerektiği fikrini reddediyor. Daha ziyade, bunun, İslam’ın ve tüm insanların eşitliğinin Tanrı’dan gelen gerçek olduğunu açıkça ifade ediyorlar. Onu olduğu gibi kabul etmek isteyen, bunu yapmakta özgürdür ve kim reddetmek isterse, bunu da yapabilir.

Ancak İslam bu eşitlik kavramını daha da ileri götürür. Teori ile sınırlı değil, eşitlik İslam’ın ritüellerinde saklıdır. Müslümanlar cemaat halinde beş vakit namazını kılarken, herkes omuz omuza düz bir çizgi üzerinde birlikte durur. Herhangi bir statüye göre kimsenin ayakta durabileceği bir ayrım veya özel bir yer yoktur. Hac, belki de tüm insanların eşit olduğu öğretisini aşılayan en büyük ritüeldir. Herkes iki parça beyaz kumaş giyer ve orada her kesimden Tanrı’nın önünde aynı olan milyonlarca insan vardır. Onlara insanlıklarını hatırlatan iki parça beyaz kumaştan başka bir şey yoktur. Siyah ve beyaz eşittir, fakir nihayet zenginle eşitlik duygusu hisseder ve hizmetçi krala eşit hisseder.

Malcolm X İslamda Irkçılığın Olmadığını En İyi Şekilde İzah Ediyor

Müslüman dünyasında geçen on bir gün boyunca, aynı tabaktan yemek yedim, aynı bardaktan içtim ve aynı yatakta (ya da aynı halıda) uyudum – aynı Tanrı’ya dua ederken – Müslüman kardeşlerle, gözleri mavinin en mavisi, saçları sarışının en sarısı ve teni beyazın en beyazıydı. Ve ‘beyaz’ Müslümanların sözlerinde ve eylemlerinde, Nijerya, Sudan ve Gana’daki siyah Afrikalı Müslümanlar arasında hissettiğim aynı samimiyeti hissettim.

Biz gerçekten hepimiz aynıydık (kardeştik) . Çünkü tek Tanrı’ya olan inançları beyazı akıllarından, beyazı davranışlarından ve beyazı tutumlarından uzaklaştırmıştı.

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/01/islamda-Irkcilik-Kavrami.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/01/islamda-Irkcilik-Kavrami-150x150.jpgadmindini sohbet
İslamda Irk Kur'ân, ırkçılığın yaygınlaştığı bir dönemde Hz.Muhammed'e (S.A.V.)  vahyedildi.  Araplar kendilerini Arap olmayanlardan üstün görüyorlardı. Zenginler kendilerini fakirlerden üstün görüyorlardı ve efendiler kendilerini kölelerinden üstün görüyorlardı. Kur'an okunduğu zaman, ırkçılığı ortadan kaldırmaya çalıştığını hemen fark edeceklerdir. İnsanlara ALLAH'ın (C.C.) hepimizi farklı bir nedenle yarattığını, birbirimizi tanıyabileceğimizi hatırlatır. Irkçılık sadece...