Ruh Ve Ötesi |İslami Sohbetci.con

Sana ruh hakkında soru soruyorlar. De ki: “Ruh, Rabbimin bileceği bir şeydir. Size pek az ilim verilmiştir.” İsra Suresi, 17:85

Her Tarafı Sırlarla dolu  bir alemde yaşıyoruz. Güya bu alem hakkın da bazı  şeyler biliyoruz.

Bildiklerinize  de her gün yenileri  ekleniyor. Fakat şöyle bir  durup da,  ” bildiğimiz”seyler üzerinde  biraz  düşünecek  olsak,  “bil gj” sandığımız  şeyin de buharlaşıp  uçuverdiğini görüyoruz. “Dünya bizi üzerinde  nasıl tutuyor?”  Sorusuna verilecek cevabı  herkes bilir:  yerçekimi  sayesinde.

Hayat ise, daha önceki  bölümlerde temas edildiği gibi ,bu gezegen  üzerinde  en çok karşılaştığımız,  her yerde  görür görmez  tanıdığımız, fakat ayni zamanda  da en fazla  cahili  olduğumuz  şeydir.  islami sohbet

Onun ne olduğuna,  nasıl ortaya çıktığına  bir türlü  akıl  erdiremeyiz.  ayra onu tarif  bile  edemeyiz. Sadece,  hayat  diye bir şeyin  olduğunu  biliriz ve  onun gördüğümüz  yerde  de  hemen  tanıyı veririz .Mesela bir ağacın  canlılığı  ile bir kuşun yahut bir insanın canlılığı  arasında  apaçık  bir farkın  bulunduğunu  görüyoruz.

Besbelli,  hepsi  canlı  olmakla  birlikte, ağaçta olmayan bir şey, hayvanda  ve insanda vardır. Onlar hareket ederler,  bazı  iradeli işler yaparlar,  hissederler, görürler  işitirler ifade ederler, ilh.  Öyleyse,  hayat ile  beraber olan, fakat hayattan  başka bir şey  onlara bunu yapıyor  olmalıdır.

Hayatın  ne olduğunu  bilemeyen, elbette  ki o esrarengiz  şeyi  de bilemez. Fakat  adını  koyamasa da,  mahiyetini  bilmese de,  orada bir şeyin  olduğunu  bilir. Onu yaratan,  o esrarengiz varlığın  adına  “ruh” diliyor. Ve bize,  onun hakkında  çok şey   bileceğimizi  bildiriyor.

Bunda da şaşılacak  bir taraf göremiyoruz. Çünkü  ruh hakkında  alacağımız  bilgiyi  bizim için  anlamlı  kılacak  olan şey, yine ruhumuzdur. Ruh  ise kendisine  kendi dışından  bakamaz ki,  onun  ne  olduğunu   anlayabilsin.

Tıpkı bütün alemi  bize gösteren, ama kendi kendisini  göremeyen  göz gibi,  ruh  da bize kendisinden  başka  her şeyi  anlatsa bile, kendisini hiç  bir zaman  anlatmayacaktır. Allah ve  Rasulün’ün  verdiği  haberlerle  sınırlı  kalmaktadır. Çünkü  gayb  alemlerini  bütün  incelikleriyle  bilen  sadece  Allah olduğu  gibi,  bu konuda doğru  bilgiyi  ondan bize getirecek  olan da  onun elçisinden  başkası  değildir.

İşte,  burada, inanan insanlar  olarak, kendimizi, munis varlıklarla  dolu  yeni bir alemin  kıyısında, pek geniş bir dost  meclisinin kapısınnda buluyoruz . Ve, Allah ile Rasulun  rehberliğinde, meraklı,  bir yolculuğa başlıyoruz.

Konunun özeti:

Bir parçası olduğumuz  alemde  akıl erdiremediğiniz nice varlıklardan bir türü  de,  ruhlar ve ruhanî  varlıklardır. Biz bunların varlığını  biliriz; haklarındaki  bilgi için  yegâne kaynağımız   ise  ayet ve hadislerdir.

İslami sohbet platformu olarak olarak, Sohbetin Tek Adresi İslamisohbetçi Com

Selamün Aleykum Ve Rahmetullah Ve Berekatuhu.

Selam ve Dua ile

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/11/OKNNNNN.jpeghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/11/OKNNNNN-300x300.jpegEzeLGenelİslami Sohbetislami chat,islami sohbet odaları,İslamisohbetci.com
Ruh Ve Ötesi |İslami Sohbetci.con Sana ruh hakkında soru soruyorlar. De ki: 'Ruh, Rabbimin bileceği bir şeydir. Size pek az ilim verilmiştir.' İsra Suresi, 17:85 Her Tarafı Sırlarla dolu  bir alemde yaşıyoruz. Güya bu alem hakkın da bazı  şeyler biliyoruz. Bildiklerinize  de her gün yenileri  ekleniyor. Fakat şöyle bir  durup da, ...