Melekler Mi Üstün, İnsan Mı? islamisohbetci.com

sorunun  bütün melekleri ve bütün insanları  birden içine  alan tek bir cevabi yoktur.

Çünkü melekler de,  insanlarda da Allah katında  farklı  farklı  derecelerdendir.

MBu eleklerin Adem’e  secde  ile emrol muş olmaları,  onsan neslinde  meleklere  üstün  ir cihetin var olduğunu  göstermektedir. islami sohbet

Bu,  yaratılış  itibarıyla  insanın  daha kapsamlı bir sekilde  Allah’a kulluk  etmeye yetenekli  oluşundan ileri geliyor olabilir.

Ancak bundan, bütün insanların  bütün meleklere üstünlüğü  anlamını çıkarmak  doğru  değildir. Bir defa,  karşılaştırmanın  ancak mümin insanlar ile melekler arasında yapabileceğini dikkate almak gerekir.

Çünkü kendilerini yaratan  Rabbine inkar  ve isyan ile karşılık  verenler, değil  meleklere, en aşağı bir mahluka  dahi üstünlük  iddia edecek  durumda değillerdir; Kuran onları   ”aşağıların  en aşağısı”  olarak  nitelemiştir. Müminler  asarında  ise en üst derecede olanlar peygamberlerdir  ki,  bunların  meleklere üstünlüğünde şüphe yoktur.

Ancak meleklerin elçileri, peygamber  olmayan  müminlerden  daha üstündürler. Ondan sonra da, Allah katındaki  yegane üstünlük  ölçütü  olan takva 355  itibarıyla insan mertebe kazandıkça melekleri se birer  birer  geride  bir kacak şekilde yükselir.

Fakat melekler ile insanlar  arasında, üstünlük meselesinde  daha önemli  ve sevimli bir başka  mesele vardır: Dostluk.

Derecesi ne olursa  olsun. Bütün melekler ve bütün müminler  birbirinin dostudur. Bu ise, daha önce de geçtiği gibi, inanan insanın bu dünyadan  ayrılıp  edebi  alemin kapısından  içeri  adım atarken, meleklerden işiteceği ilk ve en tatlı müjdedir.

Konun Özeti;

Meleklerin en büyükleri olarak Cebrail, Mikail, Azrail ve İsrafil  hakkında  ayet ve hadisler bize bazı  bilgiler vermiştir. Bunun dışında, Kıramen Katibin ve Münker-Nekir  gibi diğer bazı  melekler hakkin da  da ayet ve hadislerde bir miktar bilgi mevcuttur.

Bildiğimiz ve bilmediğimiz meleklerin  hepsi birden, bütün  varlık aleminde muhteşem  bir manzara teşkil eder ve ilahi egemenliğin heybet ve azametini ortaya çıkarırlar.

İslami sohbet platformu olarak olarak, Melekler Mi Üstün, İnsan Mı? adlı konumuzun sonuna başka güzel konuda görüşmek umuduyla, Hoşçakalınız. Sohbetin Tek Adresi İslamisohbetçi Com

Selamün Aleykum Ve Rahmetullah Ve Berakatuhu.

Selam ve Dua ile

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/11/OKANN.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/11/OKANN-300x300.jpgEzeLGenelİnsan Mı?,islami chat,islami sohbet odaları,İslamisohbetci.com,İslamisohbetciFM,Melekler Mi Üstün
Melekler Mi Üstün, İnsan Mı? islamisohbetci.com sorunun  bütün melekleri ve bütün insanları  birden içine  alan tek bir cevabi yoktur. Çünkü melekler de,  insanlarda da Allah katında  farklı  farklı  derecelerdendir. MBu eleklerin Adem'e  secde  ile emrol muş olmaları,  onsan neslinde  meleklere  üstün  ir cihetin var olduğunu  göstermektedir. islami sohbet Bu,  yaratılış  itibarıyla  insanın  daha...