Ramazan Bayramı

Ramazan Bayramı, Ramazan ayı  boyunca tutulması  farz kılınan  orucun da sonunu ifade eder.İslamisohbet

Ramazan Bayramı’ın ilk günü  aynı  zamanda şevval ayının  birinci günüdür  ve bu gunde oruç tutulması, Bayram boyunca müslümanlar  eş, dost, akraba, Ziyaretleriyle  nirbirlerinin bayramını kutlarlar.

Ramazan bayramı Müslümanlar için neden önemlidir kısaca? Mübarek üç ayların en kıymetlisi Ramazan ayının bitmesinin ardıdan Müslümanların kutladıkları bayrama Ramazan Bayramı denmektedir.

Küslerin barıştıldığı, gariplerin sevindirildiği bayramlar birlik ve beraberliğe vesile olduğundan her hosgörü, her iyilik, her ikram ibadet sayılmaktadır.

Ramazan bayramı Müslümanlar için neden önemlidir kısaca?

Mübarek üç ayların en kıymetlisi Ramazan ayının bitmesinin ardından Müslümanların kutladıkları bayrama Ramazan Bayramı denmektedir. … Küslerin barıştırıldığı, gariplerin sevindirildiği bayramlar birlik ve beraberliğe vesile olduğundan her hoşgörü, her iyilik, her ikram ibadet sayılmaktadır.İslamisohbet

Razaman bayramı nasol oraya çıktı?

Ramazan ve kurban bayramları ilk kez Hiçretin 2.yılından
itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Ramazan orucu da ilk defa bu yıl farz kılınmış, bu ayı oruçla geçiren müslümanların sonraki ayın (şevval) ilk üç gününü bayram olarak kutlanmışlardır. Bu
nedenle bu bayrama Ramazan bayramı denmiştir.25

Türklerin islamiyete geçmesinin ardından islam gelenekleri en iyi şekilde benimsemiş ve yaşamıştır. Bayramlar da bugeleneklerden biridir. Bayramlar, birlik dayanışmayı sağlayan herkesin sevgi ve hoşgörü içinde birbirini kucakladığı, çocukların sevindirildiği ve büyüklerin ikramlarda bulunduğu günler olarak kutlanmaktadır. İşte Türk kültüründe
bayramlaşma ve Osmanlı’nın unutulan bayram gelenekleri…Mübarek üç ayların en kıymetlisi Ramazan ayının bitmesinin ardından Müslümanların kutladıkları bayrama Ramazan Bayramı denmektedir. Ramazan, Kuran-ı Kerim’in indirilmeye başladığı ay olmasından dolayı Müslüman arasında çok kıymetli görülerek ibadetlerle geçirilmesine özen gösterilmektedir.

Ramazan Bayramı, çoluk çocuk tüm Müslüman erkeklerin camilere doluşarak kıldıkları bayram namazıyla başlamaktadır.

714614 (2)

Bayram namazının ardından büyüklerin elleri öpülerek bayramlaşılır. İslam geleneğinde bayram ise, toplumsal dayanışmayı sağladığı için herkesin maddi manevi büyük bir özveriyle hazırlandığı günler olarak kutlanmaktadır.

Misafirler geldiği, kalabalık sofraların kurulduğu, sevgi ve saygı içerinde herkes birlikte olduğu bayramlarda, asıl önemli olan ise yetim çocuklar ve maddi durumu iyi olmayan aileler unutulmayarak onların maddi manevi yalnız hissetmesine engel olarak hediyeler almaya çalışmaktır.

İmece usulü kutlanan bayramlar, parası olanın olmayanla paylaşması, evinde yemek pişirenin komşularına götürmesi, fakir kimselerin unutulmaması çok kıymetli bir İslam geleneğidir ve bayramın asıl gayesidir.İslam kültüründe bayramlar, toplumsal dayanışmayı ve barışı ifade etmektedir.

Küslerin barıştırıldığı, gariplerin sevindirildiği  bayramlar birlik ve beraberliğe vesile olduğundan her hoşgörü, Her iyilik, her ikram ibadet sayılmaktadır.

Türklerin İslam’a geçmesinin ardıdan Müslümanlıkta hangi gelenek ve öğreti varsa hepsini en iyi şekilde benimsemiş ve sahip çıkmışlardır.

Müslümanlıkta önemli görülen kandil Gecelerinden bayramlara kadar en iyi şekilde yaşayıp  değerlendirilmişlerdir. Bunlardan biri de elbette Ramazan Bayramıdır.

Selçuklu döneminde büyük ehemmiyet verilerek kutlanmış, Ramazan bayramının arifesinden saray süslenmeye başlar.

Bayram namazının ardından devlet teşrifata göre bayramlaşır, ardından sultan halkın bayram tebrikerini kabul ederek camilerde verilen hutbe ve vaazları dinleyerek bayram kutlanırdı.

Barış ve Kardeşliğin ön Planda Olduğu Nice Mutlu Bayramlar

Ülkemiz zor günlerden geçiyor. Mübarek Ramazan Bayramı bu zor günlerin geride kalmasına vesile olamsını istiyoruz ve diliyoruzi İnsanların huzur ve barışın içerinde yaşadığı bir dünya dileğiyle tüm İslam aleminin Ramazan Bayramını kutlar, Ülkemize  ve iansanlığa barış, kardeşlik, sevgi ve huzur dolu günler getirmesini dileriz.

İslami sohbet platformu olarak Ramazan Bayramı ve Önemi   konulu makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle,

Hoş Geldin Hüzünlü Bayram

Selam ve dua ile

 

 

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/05/0520201554188570595-2.jpeghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/05/0520201554188570595-2-300x300.jpegGenel
Ramazan Bayramı Ramazan Bayramı, Ramazan ayı  boyunca tutulması  farz kılınan  orucun da sonunu ifade eder.İslamisohbet Ramazan Bayramı'ın ilk günü  aynı  zamanda şevval ayının  birinci günüdür  ve bu gunde oruç tutulması, Bayram boyunca müslümanlar  eş, dost, akraba, Ziyaretleriyle  nirbirlerinin bayramını kutlarlar. Ramazan bayramı Müslümanlar için neden önemlidir kısaca? Mübarek üç ayların en kıymetlisi...