Padişah Ve Vezirin Hikayesi  İbretlik  Olay

Padişah vezirini huzuruna çağırarak sorar; Bana hizmet eden hizmetçimin hayatta benden saha mutlu olduğunu görüyorum, Acaba sebebi nedir? Halbuki onun hiçbirşeyi yok, Ben ise padişahım, herşeyin sahibiyim, ama onun kadar huzurum ve keyfim yok, Bunu işiten vezir cevap verir: Ey padişahım, sen ona 99 kuralını uygula! padişah be kural nedir dedi. islamisohbet

Gece bir torbaya 99 altın koyup kapısına bırak ve üzerine de ”Bu 100 altın sana hediyedir” yaz sonra kapısını çal ve olanları izle, padişah merakla vezirin anlattığını yapar.

Hizmetçi kapıyı açar, sağına soluna bakar ve altınları alır, Heyecanla altınları sayar lakin bir tane eksik oldugunu görünce ”Galiba dışarda bir yere düştü” diyerek çoluk çocuk kayıp altını aramaya başlar.

Gece boyunca kayıp altını, bakmadıkalrı sokak yoktur. Hatta boş araziler ce sokakalardaki eşyaların bile altlarına bakarlar. Ama nafile. Eksik altını bulamdıkça baba, çocuklarını azarlar hatta bir ara onlara saldırır hale gelir.

Padisah Vezir 770x433

Ertesi gün olur sabah, hizmetçi kederli, düşünceli olur. Çünkü bütün gece uyumamış kayıp altını aramıştı. suratı asık, keyifsiz, her halinden şikayetçi bir tavırla padişahın huzuruna gider.

Böylece padişah 99 kuralının anlamını öğrenmiş olur. Aynen öylede bazen Allah’ın bize ihsan ettiği 99 nimetini unuturuz. Sonra hayatımızı o kayıp bir nimeti aramakla geçiririz.

Halbuki o nimet bilmediğimiz bir hikmetlerden dolayı, belki bir imtihan belki daha iyisi gelecek, belki ahrette verecek bilinmez.

Ama biz 99 nimeti o bir şeyin peşine düşeriz. sonra bulamyınca kendimizi mutsuz, huzursuz, keyifsiz eder ve içinde bulundugumuz nimetleri unuturuz.

Gelin biz doksan dokuz nimetin tadını çıkaralım, Allah!ın nihayetsiz nimetlerine hep beraber şükredelim. Şüphesiz ki o şükürle nimetlerimiz artar, Bir kaidedir ki şükür nimeti ziyadeleştirir.

Böyle ibretlik hikayeleri aslında bu tür hikayeleri sık sık çokça okumalıyız. İbretlik dini hikayeler konulu makalemde hepimizn ibret alacağımız güzel kıssayı okuduğumuzda gerçekten ders çıkaracağımız Hikaye.

Padişah Ve Vezirin Hikayesi  İbretlik Olay

İslami sohbet platformu  olarak  Padişah Ve Vezirin Hikayesi  İbretlik Olay adlı   makalenin sonuna geldik baska makalede  görüşmek dileğiyle.

Selam ve Dua ile

EzeLGenel
Padişah Ve Vezirin Hikayesi  İbretlik  Olay Padişah vezirini huzuruna çağırarak sorar; Bana hizmet eden hizmetçimin hayatta benden saha mutlu olduğunu görüyorum, Acaba sebebi nedir? Halbuki onun hiçbirşeyi yok, Ben ise padişahım, herşeyin sahibiyim, ama onun kadar huzurum ve keyfim yok, Bunu işiten vezir cevap verir: Ey padişahım, sen ona 99...