Örümcek’teki Sır Örümcek Ağın Sırrı Sır  Mucize 

Bir Kuran Mucizesi: Örümcek

Örümcek’teki Sır   islamisohbet

Kur’an-ı Kerim’de, Arapca ‘örümcek’ anlamına gelen ankebut adında bir sure vardır. Bu sernin 41. Ayetinde,
“Allah’tan başka veli edinenlerin hali örümceğin durumu gibidir.

Örümcek de bir yuva yapar; fakat yuvaların en zayıfı örümceğin yuvasıdır-keşke bilseler!” buyurur Cenab-ı Hak.

Bu ayetin Arapça metninde, bir şeyi yapan veya edinen anlamında olan “ittehaze’ kelimesi ‘ittehazet’ şeklinde geçmektedir.

Yani kelimenin sonundaki ‘t’, fiile,dişil anlam verir. Açıkca anlaşıldığı üzere buradan, yuva yapan örümceğin dişi olduğu sonucu çıkar.

Bütün dillerde olduğu gibi Arapça’da da, kelimelere ‘dişil’ ve ‘eril’ anlamlar yükleyen ekler vardır.

Bu ekler sayesinde cümle içerisinde geçen bir kelimenin, mesela bir filin bir dişiye mi, yoksa bir erkeğe mi ait olduğu belirtilir. Arap
Dilinde bu anlam yüklemesi, kelimenin sonuna ilave edilen tek bir ‘t’ harfi ile gerçekleştirilir.

Bir Kuran Mucizesi Orumcek (1)

Disi örümcek yavrularını dünyaya  getirdikten sonra eşi  olan erkek örümceği öldürür  ve evin  dışına  atar. Yavru örümcekler  de buyuyunce anne örümceği öldürüp evin dısina atarlar.Tam  anlamiyla kötü  ve acayip bir ev  Muhakkak Kuran bir ayetinde  bunu  vasif etmistir.

Allah’tan  başkalarını  dost  edinenlerin  durumu. Kendine bir ev edinen örümceğin  evindeki hissi zayıflığı suphesiz bildiler.Lakin onlar, bilim adamları  bu isi inceleyip  ortaya çıkardığı  şu  asrimiza kadar örümceğin durumu gibidir evlerinin  en dayanıksızı ise şüphesiz örümcek evidir keşke bilselerdi Ankebut .41

Subhanallah !!! insanlar  örümceğin  evindeki hissi  zayıflığı  şüphesiz bidiler .lakin onlar, bilim adamları  bu işi  inceleyip  ortaya çıkardığı şu asrımıza  kadar  örümceğin  manevi  zayıflığı  idrak etmediler .

Anacak ayetin sonu bizlere bunu bildirmekteydi zaten: “Keşke  bilselerdi”  Bununla beraber Allah teala  bir sureyi  bu itibarsiz  (kötü huylu) haşerenin  ismiyle  isimlendirdi  ve ondan bahsetti. Şu kadar var ki,

Bu sure  basindan sonuna kadar  hep fitnelerden bahseder.

Sure su ayetle baslar:  “insanlar  sadece “ibandik”  demekle , fitneye düşünülmeden  ( imtihan edilneden) birakilmayacaklarini  mi zannederler? ”

Hemen aklimiza su sual gelebilir;  “örumcek bile  fitneler arasinda ne gibi bir alaka var ki?

Cevap: Muhakkak ki, fitneler iç içe  girmesiyle örümceğin ağındaki  iplere benzer. Ayrica  fitneler  ağ  gibi  insanlari sarar, sarmalar. Çoğu  zaman insanlar  ( hak ile batil içe  girdiği için) bunlarin arasini ayiranazlar.

Lakin, fitnelerde  aynen  örümceğin  evi gibi zayıftır.  Insan ve zaman ki, Rabbine  sığınırsa Allah, ona her türlü fitneye görebilecek  ve hak yolda srbat ettirecek bir basiret nasip eder.

Allah’ım! N’olur bizleri gizli ve açık her türlü  fitneden  muhafaza eyle.

Unnamed (1)

örümcek ağlarının hepsi birer mimarlık ve muhendislik harikasıdır.

örümceğin ağı; agırlıgı taşıyan iskelet iplikleiryle, bu iplikleirn üzerine yerleştirlip spiral şekilli yapışkan özellikleri yakalam ipliğinden ve ağın iplerini birbirine birleştiren bağlantı iplerinden meydana gelir.

örümceğin  bir ağ yapabilmesi için; vucudunda bir dokuma fabrikası gibi çalışan tarakların. kimyevi maddeler üreten bir laboratuarın ve daha pek çok kompleks organı var olması gerekmektedir.

bütün örümceklerin vucudunda, çok güçlü sindirm salgıları üreten organlar, en hassas titreşimleri hisseden algılayıcılar, zehir enjeksiyon yapabilme güçlü kıskaçlar vardır.

örümcekler, diğer böcekelrden farklı olarak sekız bacağı ve sekiz göze sahiptirler. Büyüme safhasında bir baacak kırlsa yerine yenisi gelebilir.

Kuran-ı Kerim’de, Arapça örümcek’ anlamına gelen Ankebut adında bir süre vardır. Bu surenın 41.ayetinde, ”Allah’tan başka veli edinelerin hali örümceğin durmu gibidir. örümcek de bir yuva yapar; fakat yuvaların en zayıfı örümceğin yuvasıdır buyurur; Cenab-ı hak.

Örümcek’teki Sır Örümcek Ağın Sırrı Sır

İslami sohbet platformu  olarak  Örümcek’teki Sır Örümcek Ağın Sırrı Sır Mucize adlı   makalenin sonuna geldik baska makalede  görüşmek dileğiyle.

Selam ve Dua ile

 

EzeLGenel
Örümcek'teki Sır Örümcek Ağın Sırrı Sır  Mucize  Bir Kuran Mucizesi: Örümcek Örümcek'teki Sır   islamisohbet Kur'an-ı Kerim'de, Arapca 'örümcek' anlamına gelen ankebut adında bir sure vardır. Bu sernin 41. Ayetinde, 'Allah'tan başka veli edinenlerin hali örümceğin durumu gibidir. Örümcek de bir yuva yapar; fakat yuvaların en zayıfı örümceğin yuvasıdır-keşke bilseler!' buyurur Cenab-ı Hak. Bu ayetin...