Endonezya’yı  Müslüman Yapan Adam

Endonezya’yı Müslüman Yapan Adam Endonezya İslam’ı Nasıl Seçti.  islami sohbet

İslam’ın güzellikleriyle yoğrulmuş, Kumaş ticareti ile uğraşan müslüman bir tacir, günün birinde kumaşlarını bir gemiye yükleyerek  Endonezya’ya  gider ve oraya yerleşerek ticaret yapar.

Endonezya1 702x336

Endonezya’yı Müslüman Yapan Adam Kendi halinde yaşayan bir tüccar idi.

Bir gün ticaret için kumaşlarını gemiye yükleyerek Endonezya’ya gitti. Orayı sevdi ve yerleşti Kumaşları güzel ve kaliteliydi. Kannatkar bir insandı.

Devamlı kazancı az olsun. ama temiz olsun helal olsun düşüncesindeydi.

Bir vakit iş yerine geç geldi. Çalıştırdığı eleman dükkandaki malların satışından iyi bir kar elde etmişti. Merak ederek sordu:

Sen hangi kumaşlardan sattın?

Eliyle göstererek şu kumaştan efendim dedi. Metresini kaç paraya verdin? On paraya. Ama nasıl olur?” diyerek hayret etti.

Beş para olan kumaşı sen nasıl on paraya satarsın?

Adamcağızın bize hakkı geçmiş diyerek onu görsen tanır mısın?

dedi. Eleman tanırım diyerek dışarı gitti. arayarak müşteriyi buldu ve getirdi.

Müşteriyi karşısında görür görmez heyecanla ondan helallik istedi. Ondan alınan fazla parayı özür dileyerek müşteriye uzattı.

Islam Ticaret Kumaş

Müşteri oldukça şaşırmıştı. Belki ilk kez böyle bir durumla karşılaşıyordu.

Şaşırarak, hayret ederek parayı aldı ve dükkandan çıktı. Bu olay kısa bir sürede dilden dile dolaştı. Öyle ki çok geçmeden kralın kulağına kadar gitti.

Kral kumaş tüccarını saraya çağırtarak ona sordu: Siz öyle bir şey yapmışsınız ki biz bu davranışı daha önce ne duyduk ne de gördük. Bunu neden yaptınız? Olayın aslı nedir? islami sohbet

Ben tüccarım ve bir Müslüman’ım. İslam dini ve Allah bana böyle emreder. Doğruluğu emreder. O müşterinin hakkı bana geçmişti. Kazancıma haram girmişti. Benim yaptığım sadece bir yanlışı düzeltmek.

Bu sözleri işiten Kral, İslam nedir?

Müslümanlık nedir? gibi sorular sordu.

Tüccar biber birer bu sorularını cevapladı. Öyle güzel tane tane anlatıyordu ki İslam’ı Kral oldukça etkilendi. İlk defa duyuyordu İslam’ı Allah’ı, Çok geçmeden İslam’ı kabul etti.

Onun kabul etmesiyle birlikte daha sonra kısa bir zamanda içinde de halkı da Müslüman oldu.

Şu an 250 milyon nüfusa sahip olan Endonezya’nın Müslümanlığı kabul etmesindeki sır sadece beş paralık kumaş idi. Yaptığı tek şey vardı, inandığı gibi yaşamak, kanaat sahibi olmak, dürüst ve samimi olmak, sahip olduğu güzellikleri çevresiyle paylaşmaktı.

Allah ondan ve onun gibilerden razı olsun. İbretlik Dini Hikayeler kıssalarından ders almayı bize nasip etsin.

İslami sohbet platformu  olarak Endonezya’yı Müslüman Yapan Adam Endonezya İslam’ı Nasıl Seçti?  adlı   makalenin sonuna geldik baska makalede  görüşmek dileğiyle.

Selam ve Dua ile

EzeLGenel
Endonezya'yı  Müslüman Yapan Adam Endonezya'yı Müslüman Yapan Adam Endonezya İslam'ı Nasıl Seçti.  islami sohbet İslam'ın güzellikleriyle yoğrulmuş, Kumaş ticareti ile uğraşan müslüman bir tacir, günün birinde kumaşlarını bir gemiye yükleyerek  Endonezya'ya  gider ve oraya yerleşerek ticaret yapar. Bir gün ticaret için kumaşlarını gemiye yükleyerek Endonezya'ya gitti. Orayı sevdi ve yerleşti Kumaşları güzel...