Kel Kör ve Abraş’ın İmtihanı

Ebu Hureyre şöyle anlatıyor:

İsrail Oğullarından üç kişi vardı, bunlardan biri abraş, biri kör, biri de kel idi. Allahü Teala bunları imtihan etmek istedi ve bir melek gönderdi.

20230703 214106İslami Abraşa gelen melek:  sohbetci

Abraşa gelen melek:

En çok sevdiğin şey nedir? Diye sordu. Abraş:İslami sohbetci

Güzel renk ve güzel deri ve Allah’ın benden insanların çirkin gördükleri bu abraşlık hastalığını gidermesidir, dedi. Melek elini bir sürdü ve abraş kimsenin bu hastalığı gidip kendisine güzel bir renk ve on adet dişi deve verildi. Melek:

Hangi malı daha çok seversin? Diye sordu. Abraş:

Deve, yahut sığır, diye cevap verdi.

Bunun üzerine kendisine on adet dişi seve verildi.

Melek:

Allah, bunları sana mübarek eylesin! Dedi.

sonra bu melek kel kimseye geldi ve:

En çok sevdiğin şey nedir? Dedi. Kel:

Güzel saç ve Allahü Teala ‘nın, bende insanların çirkin gördüğü ve bu illeti gidermesi, diye cevap verdi. Melek kendisine elini bir sürdü ve o kimsenin kelliği kaybolup gitti, kendisine güzel saçlar verildi.

Melek:

En çok sevdiğin mal hangisidir?

Sığır, dedi. Derhal kendisine yavrulamak üzere olan inekler verildi.

Melek:

Allah, sana bunları mübarek etsin dedi. Melek daha sonra kör kimseye geldi ve,

En çok hangi şeyi seversin? Diye sordu. Kör:

Allah’ın gözlerimi iade etmesini insanları görmeyi, diye cevap verdi. Melek kendisini eli ile bir mesh etti ve Allah, o kimsenin gözlerini açtı.

Melek: En çok sevdiğin mal nedir? Dedi.

Kör: Koyun, diye cevap verdi. Kendisine yavrulayıcı koyun verildi.

Sonra, abraş ile kele verilen deve ile sığırlar üredi, körün de koyunları çoğaldı. Birinin bir vadiyi dolduran develeri, diğer birinin de bir vadiye sığmayan koyunları oldu.

Aradan bir müddet geçtikten sonra, melek abraşa, onun eski şekil ve suretinde gelip:

Ben fakir bir adamım, dağları taşları aşıp geldim. Bugün Allah’tan başka yardım edenim yoktur. Önce Allah, sonra senden, sana bu güzel rengi, bu güzel deriyi ve bunca malı veren zat’ın adına bana yolculuğum sırasında faydalanabileceğim bir deve vermeni istiyorum, dedi.

 

Kel Kör ve Abraş’ın İmtihanı

Abraş

Haklar çoktur, dedi ve bir şey vermedi. Bunun üzerine melek kendisine:

Ben, seni tanıyacak gibiyim, sen insanların kendisinden nefret ettiği abraş kimse değil miydin? Sonra Allahü Teala sana bu nimetleri ihsan etmişti, dedi.

Abraş

Hayır, bu mal bana ecdadımdan kalmadır; dedi. Melek;

Eğer yalan söylüyorsan, Allah seni eski haline çevirsin, diye beddua etti. Hakikaten abraş eski çirkinliğine ve fakirliğine döndü.

Melek sonra kele, kelin eski ve şekil suretinde geldi. Buna da abraş kimseye dediklerini aynen tekrarladı. Kel de aynı abraş gibi karşışıkta bulundu ve o da birşey vermedi.

Melek de yine:

Eğer yalan söylüyorsan, Allah seni eski haline döndürsün, diye beddua etti ve o kimse eski kel haline ve fakir durumuna döndü. Daha sonra melek, köre, onun eski sureti ve şeklinde geldi ve:

Ben muhtaç bir kimseyim, yolcuyum; yürürken dağları aştım. Bugün Allah’tan başka bir yardım edenim yok. Önce Allah, sonra senden, gözlerini açan zat’ın adına yolculuğum sırasında istifade edeceğim bir koyun vermeni isterim, dedi.

Eski kör:

Ben önceden kör idim. Allah gözlerimi açtı. Bunlardan dilediğini al, dilediğini bırak, diye cevap verdi. Allah için almak istediğin şeyi vermek hususunda, Allah’a yemin ederim ki sana zorluk çıkarmam, dedi.

Bunun üzerine melek:

Malın senin olsun, üçünüzde ilahi imtihana tabi tutuldunuz. Allahu Teala senden razı oldu. Fakat iki arkadaşın abraş ve kelden razı olmayıp onları cezalandırdı, dedi.

Kel Kör ve Abraş’ın İmtihanı

EzeLGenelİslami Sohbet
Kel Kör ve Abraş'ın İmtihanı Ebu Hureyre şöyle anlatıyor: İsrail Oğullarından üç kişi vardı, bunlardan biri abraş, biri kör, biri de kel idi. Allahü Teala bunları imtihan etmek istedi ve bir melek gönderdi. İslami Abraşa gelen melek:  sohbetci Abraşa gelen melek: En çok sevdiğin şey nedir? Diye sordu. Abraş:İslami sohbetci Güzel renk ve güzel deri...