İslam’da İbretlik Kıssalar

İslam’da Allah  Dostları

İmam-ı Azam’ın Babası ve Elma

Mezhep imamımız İmam-ı A’zam hazretlerinin babası Numan bin sabit hazretleri gençliğinde bir gün ark kenarında abdest İslami sohbetci

20230611 224939İslami  hikayeler  kıssalar sohbetci

İmam-ı Azam’ın Babası ve Elma

Mezhep imamımız İmam-ı A’zam hazretlerinin babası Numan bin sabit hazretleri gençliğinde bir gün ark kenarında abdest alıyordu. Tam abdest almaya başlayacağı zaman ark sularına kapılıp gelen bir elma gördü.

Elmayı nereden geldiğini ve haram veya helal olup olmadığını düşünmeden bir defa ısırdı. Hikmeti ilahi o ana kadar elmanın ne olduğunh düşünmeyen Numan, hemen hata ettiğini ve mutlaka elmanın sahibini bulup helal ettirmesini lazım geldiğini düşündü. Abdesti alıp namazını eda ettikten sonra suyun – geldi tarafa doğru gitmeye başladı. Elma elinde olduğu halde araya araya elmanın düştüğü bahçeyi ve sahibi buldu.

20230611 224852İslami  Elma kıssası  sohbetci

Bahçenin sahibine meseleyi anlatıp elmayı, yanlışlıkla ısırdığını ve hakkını helal etmesini istedi, İmam-ı Azam hazretlerinin babasının bu hareketi, elma sahibin dikkatini çekmişti; Hakkını helal etmesi için bazı şartları olduğunu söyledi. Nu’man hazretleri ne isterse yapacağını, yeter ki hakkını helal etmesini isteyip şartının ne olduğunu sordu. Elma sahibi de, hakkını helal etmesi için iki sene bahçesinde

çalışması lazım geldiğine ve kendisine iki yıl hizmet etmesinin şart olduğunu söyleyince, Nu’man hazretleri çaresiz kalmıştı; ahirette ceza çekmektense bu dünyada bir şahsa iki sene hizmet etmek daha iyidir diye düşündü ve şartlarını kabul ettiğini söyledi.

Nu’man hazretleri, bir elmayı yanlışlıkla ısırdığı için elmanın sahibine iki sene hizmet etmiş ve adamın işinde canla-başla çalışmıştı, iki sene dolduktan sonra adama; zamanın dolduğunu ve artık hakkını helal etmesini istediği söyleyince, adam, “yine helal etmiyorum, benim bir kızım var onunla evlenirsen ancak o zaman helal ederim” dedi.

20230611 224810İslami  hikayeler  kıssalar sohbetci

Hazreti Nu’man

kabül etti. Adam yalnız kızının kusurlu olduğunu, elinin çolak, gözünün kör, ayağının topal, başının kel, kulağının sağır ve ahlas olduğunu söyleyip, iyi düşünmesini ve sonra pişman olmamasını söyledi. Hazreti Nu’man yine düşündü taşındı:”ahirette ceza ceza çekmekten iyidir” deyip kızla evlenmeyi de kabul etti…

Adam hazreti Nu’man’a vermek için kızının büyümesini beklemişti…

Düğün yapıldı, nikah kıyıldı, zifaf gecesi hazreti Nu’man’a gelinin olduğu odayı gösterdiler. Nu’man’a hazreti içeriye girip içerse kendisine söylenen evsafta bir kızın bulunmadığını görünce bir yalnışlık olduğunu zannederek hemen dışarı fırladı ve durumu oradakilere anlattı. Çünkü içeride kayınpederin söylediğinin aksine her a’zası yerinde genç ve güzel bir kız kendisini karşılamıştı.

20230611 232842İmam-ı Azam’ın Babası ve Elma

“Benim kızım kördür, daha harama bakmamıştır. Sağırdır haram dinlememiştir. Topaldır gayri meşru yolda yürememiştir. diye sayıp, senin hanımın içerde bekleyendir dedi.”

Daha sonra seneler geçip bu evlilikten İmam-ı A’zam dünyaya geldi. Annesi İmam-ı A’zam’ı hocaya okuması için teslim etmişti, İmam-ı A’zam unvanına kavuşan o zaman henüz üç yaşında bulunan sabit üç günde Kur-an-ı Kerim’i hatmettiği zaman annesi:

“Ah oğlum baban o elmayı ısırmasa idi sen bir günde hatmedecektin” buyurdu5

EzeLGenelİslami Sohbet
İslam'da İbretlik Kıssalar İslam'da Allah  Dostları İmam-ı Azam'ın Babası ve Elma Mezhep imamımız İmam-ı A'zam hazretlerinin babası Numan bin sabit hazretleri gençliğinde bir gün ark kenarında abdest İslami sohbetci İslami  hikayeler  kıssalar sohbetci İmam-ı Azam'ın Babası ve Elma Mezhep imamımız İmam-ı A'zam hazretlerinin babası Numan bin sabit hazretleri gençliğinde bir gün ark kenarında abdest alıyordu....