Hz.Ömer‘in Devesi

DEVLETE AİT BİR DEVEYİ KOVALAYAN HALİFE ..

Hz Ali ( R.a ) Anlatıyor :

– Bir gün Halife Omer’i ziyaret etmek için Beyt’l Mal’e gitmek istedim yolda Halife Omer’i gördüm elinde yular önünde deve terlemiş koşuyor ve terler ayaklarının altından atıyordu..

DEDİM YA EMİR’EL MU’MININ..

– Siz neden devenin peşinden koşuyorsunuz ? Bu iş için bir köle ya da hizmetliyi görevlendirseydiniz siz kendinizi yordunuz siz istirahat ediniz ..

HZ OMER DEVENİN PEŞİNDEN KOŞARAK ŞU SÖZLERİ SÖYLEDİ..

– Yazık sana ya ALİ ” BENDEN DAHA İYİ KÖLE DE KİMMİŞ GÖSTER BANA DEDİ ”

Sonra bu deve halkın malıdır devletin malıdır eğer onu yakalayamazsam Omer helak olur halkın malını Omer zayi etmiş olur dedi bırak köleyi bu devenin üzerinde dağda ki çobanın bile hakkı vardır eğer Omer onu yakalayamazsa vah Omer’e vah dedi..

DEVE YORULDUKTAN SONRA HZ OMER’DE DEVENİN YANINA OTURDU VE ŞU AKILLARDAN ÇIKMAZ SÖZLERİ SÖYLEDİ..

– Ey Hasan’ın babası Ali Omer’i kınama Muhammed’i hakk din ile gönderene yemin ederim ki Dicle kenarında bir kurt koyunu kapsa Allah’ın bunu Omer Ibn Al hattab’tan sormasından korkarım..

Irak’ta bir katır kaybolsa Allah’ın huzurunda bana Ya Omer neden katır kayboldu diye beni hesaba çekmesinden dolayı korkuya kapılırım..

Irakeyn’de bir keçi helak olsa Allah’ın bunu mahşerde Omer’e sormasından dolayı hesabı verememek endişesine kapılırım..

VE FIRAT KENARINDA BİR DEVENİN AYAĞI TAŞA TAKILSA VE DEVENİN AYAĞI TÖKEZLEYİP DÜŞSE ALLAH’IN YA OMER NEDEN YOLDAN O TAŞI KALDIRMADIN NEDEN DEVENİN YARASINI SARMADIN DİYE BENİ HESABA ÇEKMESİNDEN KORKARIM YA ALİ DEDİ..

HAZRETİ ALİ BU SÖZLERİ DUYUNCA OTURUP AĞLADI..

– Ey Hantemenin oğlu Omer Muhammed’i hakk din ile gönderene yemin ederim ki sen senden sonra gelecek olan HALİFENİN BELİNİ KIRDIN SENDEN SONRA GELECEK HALİFELERİ ÖLDÜRDÜN..

KİM SENDEN DAHA İYİ İDARE EYLEYEBİLECEK Kİ BU HİLAFETİ SEN KENDİNDEN SONRAKİLERİ HELAK ETTİN DİYE HALİFE OMER’E TAKILDIM..

O DA AYAĞI KALKARAK TE BESSÜM EDEREK BANA SARILDI İŞTE BÖYLESİNE KAİNATI ZORLAYAN VE TEVAZU DA YERYÜZÜNÜ AL AŞAĞI EDEN BİR HALİFEMİZ VAR..

ADI DA HALİFE OMER ..

HAZRETİ ALİ ONDAN NE ZAMAN BAHSETSE GÖZLERİ DOLAR VE ONA RAHMET OKURDU..

SENDEN SONRA ALİ’ HELAK OLDU YA OMER DERDİ…

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2023/06/islam.pnghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2023/06/islam-300x300.pngadminGenelhz ömer adaleti,hz ömer deve,hz ömer hikaye,hz Ömer Ve Deve Hikayesi
Hz.Ömer'in Devesi DEVLETE AİT BİR DEVEYİ KOVALAYAN HALİFE .. Hz Ali ( R.a ) Anlatıyor : - Bir gün Halife Omer'i ziyaret etmek için Beyt'l Mal'e gitmek istedim yolda Halife Omer'i gördüm elinde yular önünde deve terlemiş koşuyor ve terler ayaklarının altından atıyordu.. DEDİM YA EMİR'EL MU'MININ.. - Siz neden devenin peşinden koşuyorsunuz ?...