Konu Başlıkları

İslam Medeniyeti

İslam Medeniyetin Öne Çıkan Eğitim  Kurumları

Cami ve Mescitler Hz. Peygamber’in (sav) mescidi yalnız  cemaatle namaz kılınan bir yerde ibaret değil. Orası  hemen ibadet  hem yönetim  hem de eğitim merkeziydi. Hz. peygamber, (s.a.v)  insanlara mescitte bilgiler öğretir, onların  sorularını  cevaplardı. islami Sohbet

Onun  mescidinde  bir çok sahabe okuma yazma öğrenmiştir. Hz. Peygamber’in vefatından  sonra ilim öğrenilen mekanlar olarak  hizmet görmüştür ancak daha kurumlarda yapılmaya  başlamıştır. Bununla birlikte  camilerde,  vaaz ve hutbeler  yoluyla Müslümanlara  bilgi verilmeye devam ediyor.

Islam Medeniyeti 300x203

İslam Medeniyet İslamisohbetci.com Cami Medrese Mektep Kurum

MektepleR

Mektepler,  İslam ülkelerinde  cocuklara  temel kurumlardır. Hz. Ömer Döneminden itibaren mektepler ortaya  çıkmış ve yaygınlaşmıştır.  Kuran,  hadis,  okuma, yazma,  dil bilgisi, gibi dersler bulunur.

Medreseler

İslam tarihinde eğitim öğretimin yapıldığı kurumlara medrese denir.

İslam Medeniyeti

İslam medeniyet, bu dini kabul etmiş milletlerin, İslam’ın etkisi altında kalarak meydana getirdikleri medeniyetin ortak tanımıdır. Bu da İslam‘ın bir milletin dini olmaması, bütün insanlığa göğüs açan bir din din olmasındandır. Bu sebeple İslam medeniyeti demek, Arap – Türk – medeniyetleri demektir.

İslam Medeniyeti deyince akla, insani ve ilişkiler gelmektedir. İslam’ın ortaya koyduğu gıda , savaş hukuku ve medeni hukuk insanı ilişkilerin gelişmesinde ve toplum içinde beşeri ilişkilerin yerleşik hale gelmesinden etkili olmuştur.

İslam dinini kabul etmiş milletlerin, bu dinin etkisi altında kalarak meydana getirdikleri medeniyet. Bu medeniyet, Müslümanlığı kabul etmiş milletlerin tarihinde ayrı ayrı incelenemeyeceği gibi başı başına bir medeniyet olarak da incelenemez. Çünkü, bir İslam dini vardır. Fakat bağımsız bir İslam medeniyeti yoktur.

Bu da islam  bir milletin dini olmaması, bütün insanlığa göğüs açan bir din olmasındandır.

İslam medeniyeti içinde bulunan topluluklardaki her sanat ve yönetim şekli, bu medeniyetin içinde genelleşmiş ve toplu olarak İslam medeniyetini ifade eder olmuştur. İslam medeniyetinin hukuk yönü, bu medeniyetin en önemli yönünü meydana getirir. Mutlak bir kardeşlik esasına dayanan İslam, Müslümanlar arasındaki zümre farkına kaldırıyor; ahlaki yönden yenive sağlam esaslar getiriyor; devlet düzenine yeni kurallar getiriyordu

Dini Sohbet

İslami sohbet platformu olarak İslam Medeniyeti  makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle, islami sohbetci Sohbet sitesinden biraz bahsetmek istiyorum. Sitemizde Bayanlar için Dini Sohbet yerler arasında  aile gibi bir ortam kurmayı planlıyoruz.   Sitemizde saygı çerçevesinde paylaşımlar yapıyoruz. Gelen kişilerin istedikleri konu hakkında doğru bilgiler almasını sağlıyoruz.

Selam ve Dua iLe

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/02/1850.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/02/1850-300x300.jpgEzeLdini sohbetGenelİslami Sohbet
İslam Medeniyeti İslam Medeniyetin Öne Çıkan Eğitim  Kurumları Cami ve Mescitler Hz. Peygamber'in (sav) mescidi yalnız  cemaatle namaz kılınan bir yerde ibaret değil. Orası  hemen ibadet  hem yönetim  hem de eğitim merkeziydi. Hz. peygamber, (s.a.v)  insanlara mescitte bilgiler öğretir, onların  sorularını  cevaplardı. islami Sohbet Onun  mescidinde  bir çok sahabe okuma yazma...