Hz.Cebraili Ağlatan Olay

Bir bayram günü peygamber (s.a.v,) Efendimizi torunları Hz.hasan Hüseyin’in elbise istediği rivayet edilir. Peygamber Efendimiz yoksul damadı Hz.Ali ve kızı Fatıma fakir.

Hz. Cebrail’in bile gözünü yaşartan güzide torunların bu isteği, iki tane bembeyaz kumaştan elbiseyi peygamber Efendimize (s.a.v)’ e hediye etmesiyle neticelenir.  islami  sohbet 

Ama çocuklar pek memnun kalmazlar ve keşke renkli olsaydı diye ağlamaya başlarlar. Torunlaru Hasan ve Hüseyin’in elbisenin rengini beğenmemesi üzerine Peygamberimiz Hz.Cebrail’e bakar, Hz.Cebrail, Efendimiz’e   su  atın üzerine  Efendim, Çocuklar hangi rengi istiyorlarsa o renge bürünsün der.

Efendimiz  elbiselerin üzerine su serptiğinde  Hz.Hasan’ın  elbise sarıya, Hz.Hüseyin’in  elbise kırmıızıya dönüşür Hz.Cebrail ağlamaya  başlar.

Peygamber Efendimiz bunun üzerine, çocuklar memnun kalırlar.

Niye ağlıyorsun ki? der.

Cebrail ” Ne acı ki, Hz.Hasan ileride zehirlenerek vefat edecek. Hz.Hüseyin al kanlar içinde  öbür aleme yürüyecek”

Bu renkler onun rengidir.

Rabbim bizleri yalnız kendisine teslim olmuş olan kullarından eylesin. İnşallah

Peygamberimiz (a.s.m) hemen her gün torunlarını görüyordu. Bunun için bazen kendisi kızının evine gidiyor, bazen de Hz. Fatma onları Peygamberimizin yanına getiriyordu. Çocuklarının ondan fazla feyizlenmesini istiyordu.

Bir gün peygamberimiz hanımı Ümmü Seleme’nin (r.a.) yanında iken Hz. Fatıma çocuklarının ellerinden tutup dedesinin yanına getirdi. Hz. Ali de oradaydı. Hep birlikte yemek yediler.

Bu sırada, “Ey Ehl-i Beyti Allah sizden kiri, günahı gidermek ve tertemiz yapmak ister.” Mealindeki, Azhab Süresi’nin 35. Ayet-i kerimesi nazil oldu.

Peygamberimiz kızı Fatıma’yı, Hz. Ali’yi, Hz. Hasan’ ve Hüseyin’i (R.a) elbisesinin altına aldı. Sonra da “Ya Rab, bunlar benim ehl-i beyt’imdir, bunlardan günah kirini gider ve onları tertemiz yap!” diye duada bulundu..

İslami sohbet platformu olarak olarak Hz.Cebrail’i Ağlatan Olay Adlı  konunun sonuna geldik başka konuda  görüşmek dileğiyle.

Selam ve Dua ile

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/10/1.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/10/1-300x300.jpgEzeLGenel
Hz.Cebraili Ağlatan Olay Bir bayram günü peygamber (s.a.v,) Efendimizi torunları Hz.hasan Hüseyin'in elbise istediği rivayet edilir. Peygamber Efendimiz yoksul damadı Hz.Ali ve kızı Fatıma fakir. Hz. Cebrail'in bile gözünü yaşartan güzide torunların bu isteği, iki tane bembeyaz kumaştan elbiseyi peygamber Efendimize (s.a.v)' e hediye etmesiyle neticelenir.  islami  sohbet  Ama çocuklar pek memnun...