Hz. Adem’in Hayatı

Adem as nerede yaratıldı İslamisohbetci.com

Adem as nerede yaratıldı Bildiğiniz üzere bizlerr anlatılan Adem kıssasında Aşah Adem (a. s) kaburga kemiğinden yarattığı bunlar cennetteyken hatta işlediğini ve bu hatayı iblisin onlara yapmasını söylediğini Adem (a.s) ilk insan olduğunu bize anlatırlar. 

Hz. Adem’in Hayatı 

Adem as nerede yaratıldı Bildiğiniz üzere bizlerr anlatılan Adem kıssasında Aşah Adem (a. s) kaburga kemiğinden yarattığı bunlar cennetteyken hatta işlediğini ve bu hatayı iblisin onlara yapmasını söylediğini Adem (a.s) ilk insan olduğunu bize anlatırlar.

Bu olaylar hepsi Adem (a.s) ve eşi Havv cennetteyken buraya dikkat edin olduğunu bize söylerler. Bu cennet ise insanların öldükten sonra iyilerin gideceği cennet olduğundan bahsederler. islami sohbetci

Adem ve eşi ise bu hatanın sonucu cennetten kovulduğu ve eşi ise bu hatanın sonucu cennetten kovulduğunu ve yeryüzüne yani dünyaya geldiklerini ifade edilir. Öncelikle cennet kelimesinin Türkçe karşılığı bahçedir.

Şimdi bize anlatılan klasik hikayedeki çelişkileri göstereyim sonra da Kuran’ın anlattığı hakikati sizlere göstereceğim. Kuran’ın anlatımıyla öldükten sonra iyi işler yapanların girdiği cennet insanların çıkarılmicağı bir cennettir. Adem (a. s) ise bu cennette hata işlendiği bize anlatılması başta Kuran’a ters bir hatadır. İkinci çelişki ise şeytanın cennete girip Adem ve eşini kandırdığı söylemektir.

Hiç bir kötü varlık cennete giremez. Bunu kuranda pek çok ayetde görürüz. İnsan ve cinlerden olan şeytanların cehennemden cennete geçiş yasaklandığını ve cehennem ve cenneti kapılarında bekçilerin olduğu kuran bizi ifade eder. “Bir zamanların Rabbi meleklere Ben, yeryüzüne bir halife atayacağım.

Demişti de onlar şöyle konuşmuşlardı Orada bozgunculuk etmekle olan, kan döken birini mi atayacaksın? Oysaki biz sana hamd ile tespih ediyoruz, seni yüceltiyoruz. Allah şöyle dedi: Şu bir gerçek ki ben, sizin bilemediklerinizi de bilmekteyim ” Allah ayette yeryüzünde halife atayacağından söz eder bu halife ise Adem (a.s)dır. Dikkat edin Allah cennete değil yeryüzüne atayacağım der. Oysaki bize anlatılan Adem (a.s) daha yeryüzünde değil cennettedir. Çünkü daha hata işlemememişti.

Ve Adem’e göre şöyle buyurulmuştuk: “Ey Adem, sen ve eşin cennete yerleşin ve eşin cennete yerleşin ve orada dilediğiniz yerde, bol bol yiyin. Ama şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zulüme sapanlardan olursunuz.” Adem (a.s) ise bu ayette yaratıldığını ve cennete yerleştirildiği görürüz yani Allah halifesi seçmiş ve eşi ile beraber onları cennette yerleştirmiş. Bu şu demek olur Allah yeryüzünde (bahçeye ) Adem as ve eşini yerleştirdiğini anlarız.

Eğer Adem as ahiretteki cennette olmuş olsaydı ve oradan kovulmuş olsaydı Allah yeryüzünde halife atacağını değil ahiretteki cennette halife atacağını söylerdi. Ayrıca şöyle bir soru daha ortaya çıkar Havva ve eşi yaratılmış olup cennete girmeden veya yerleştirilmeden önce neredeydi? İşte bu sorunun cevabıda yine bakara 30 ayet veriyor.

Tabikide Adem as halifeliği yeryüzünde ise cennete gitmeden öncede yeryüzündedir. Yeryüzünde olduğu için yerleştirildiği bahçede yeryüzünde olmak zorundadır. Buradan anlıyoruz ki bahçede Allahın Adem as yeryüzünde güzel nimetlerin olduğu bir yere yerleştirdiğini Adem as ise hata işleyip daha sonra bu niyetlerden mahrum bırakılmasıdır. Kurandan örneklicek olursak

Kehf 32. Onlara örnek olarak şu iki adamı ver: Bunlardan birine, üzümlerden oluşan iki cennet vermiş, bağların çevresine hurmalarla donatmış, aralarına da ekinler serpiştirmiştik. 33. İki cennette yemişlerini vermiş o adamdan hiçbir şeyi eksik bırakmamıştı. İkisinin ortasından bir de nehir fışkırtmışız.

Bu ayetlerde anlatılan durum Adem as durumuna benzer Adem as Allah niymet vermiş onu cennete sokmuştur. 42.

Derken bütün ürününe el kondu. Bağ sahibi, çardakları üzerine çökmüş bulunan bağ için harcadıklarına vahlanarak avuçlarını ovuşturuyor ve şöyle diyordu: “Ne olurdu, Rabbime hiç kimseyi ortak koşmasaydım!” Buradaki durum ise cennet sahibinden birisini nankörlük edip bahçesinr el konmasıdır.

Adem as ise bu cennet sahibi gibi Allah cenneti Ademe yasaklamış onu nimetin bol olduğuyersen uzaklaştırmıştır. Yeryüzündeki cennetten yeryüzüne başka bir yere gitmesini emretmiştir. Umarım bu konuyu anlatabilmişimdir.

Adem as nerede yaratıldı İslamisohbetci.com

Selam ve dua ile

EzeLGenelİslami Sohbet
Hz. Adem'in Hayatı Adem as nerede yaratıldı İslamisohbetci.com Adem as nerede yaratıldı Bildiğiniz üzere bizlerr anlatılan Adem kıssasında Aşah Adem (a. s) kaburga kemiğinden yarattığı bunlar cennetteyken hatta işlediğini ve bu hatayı iblisin onlara yapmasını söylediğini Adem (a.s) ilk insan olduğunu bize anlatırlar.  Hz. Adem'in Hayatı  Adem as nerede yaratıldı Bildiğiniz üzere bizlerr...