Hazreti  Süleyman (a.s) Ve Karınca Kıssa

Hazreti Süleyman’ın mucizesinin anlatıldığı Neml Suresi’nde geçiyor. Karıncaların isminin anıldığı Neml Suresi 17.Ayet şu şekilde: ”Nihayet Karınca vadisine geldiklerinde, bir Karınca şöyle dedi: ”Ey karıncalar! Yuvalarınıza girin; aman, Süleyman ve ordusu farkına varmadan siz ezmesin.

Kelimei tevhidin Allah katındaki yüksek kıymetini Hazreti Süleyman (a.s) ile karınca kıssası güzel ifade eder.

Kendisi Cenab-ı Hak tarafından büyük tasarruf imkanları lutfedilmiş olan Hazreti Süleyman (a.s),cinler, insanlar ve kuşlardan oluşan muhteşem ordusuyla bir mahalden geçiyordu. Ordu bir karınca vadisi vardı.Karıncaların reisi, Hazreti Süleyman ve ordusunu görünce;

Ey Karıncalar! Yuvalarınıza girin; Süleyman ve ordusu farkına varmadan  sizi ezmesin! Hazreti Süleyman’nın saltanatı, çok büyük bir saltanattır; çiğnersiniz! Yuvalarınıza çekilin!”

Hz. Süleyman (a.s) Ve Karınca Kıssa

Bir gün  Süleyman aleyhisselam  bir karincaya  bir yıllık  yiyeceğinin miktarını  sorar.

Karincada:   islam isohbet

“Bir buğday  tanesi yerim”  diye cevap  verit. Cevabin doğru  olup olmadığını  kontrol  etmek   isteyen  Süleyman  aleyhisselam,  karincaya  bir  şişeye  koyar,  Yanına  da bir buğday  tanesi  koyarak  şişeyi kapatır.ondan sonra  da bir yıl bekler.

Unnamed

Muddeti dolunca şişeyi  açtığında  bi de bskar ki karinca buğday tanesinin yemiş, yarısını da bırakmıştır.  Bunun üzerine, süleyman  aleyhisselam  karıncaya  buğday  tanesini tamamen neden yemediğini sorar.

Karıncada:

“Daha  önce  benim yiyeceğimi Allah-u  Teala verirdi. Ben de O’na güvenerek, bu buğday  tanesini  tamam olarak yerdim.

Çünkü   O beni asla unutmaz ve ihmal etmezdi. Fakat bu işi  sen üzerine alinca, doğrusu  nihayet bu aciz bir insandır ‘ diye sana pek güvenemedim.  Belki  beni  unutup yiyeceğimi ihmal  edebilirsin. O yüzden  de bir yıllık  yiyecegimin ihmal edebilirsin. O yuzden de bir yillik yiyecegimin yarısını  yiyerek, diğer  yarısını  da ertesi  yila bıraktım  diye cevap verdi.

Hazreti Süleyman (a.s) Ve Karınca Kıssa

İslami sohbet platformu  olarak Hazreti Süleyman (a.s) Ve Karınca  Kıssa  adlı   makalenin sonuna geldik baska makalede  görüşmek dileğiyle.

Selam ve Dua ile

EzeLGenel
Hazreti  Süleyman (a.s) Ve Karınca Kıssa Hazreti Süleyman'ın mucizesinin anlatıldığı Neml Suresi'nde geçiyor. Karıncaların isminin anıldığı Neml Suresi 17.Ayet şu şekilde: ''Nihayet Karınca vadisine geldiklerinde, bir Karınca şöyle dedi: ''Ey karıncalar! Yuvalarınıza girin; aman, Süleyman ve ordusu farkına varmadan siz ezmesin. Kelimei tevhidin Allah katındaki yüksek kıymetini Hazreti Süleyman (a.s) ile...