Konu Başlıkları

Berat Kandili önemi ve Anlamı Nedir

İşte Berat kandilin Fazileti  Berat kelimesi.

Berat Kandili Anlamı ve önemi Berat kelimesi asıl adı Beraettır. Berat kelimesi; beri olmak, Suçlu olmamak, anlamına çekmektedir. Berat ve beraet, beri olmak, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak anlamındadır. Mü ‘minlerin bu gece günah yüklerinden kurtulup, ilahî bağışa ermeleri umulduğu için, Sözlük  manasına uygun olarak ” Berat Gecesi Kurtuluş, af ve arınma anlamına gelen, Berat Müslümanlara kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla; hata, suç ve yanlislardan kaçınmayı, günahlardan arınmayı; affedilmenin yanında olmayı da, bağışlamayı şuurunu da kazandırır..İslamisohbetci.com

Mübarek üç aylardan şaban ayının bitmesine az bi zaman kala bugün Berat kandili Kutlanıyor. Allah’ın affı ve bağışlaması, günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamalara gelen Berat gecesi mesajlar da paylaşılarak hayılı kandiller dilenecek.

Binlerce müslüman yakınlarını telefonla arayarak Berat
kandilini mesajlarla kutlarken, kimi de kandil mesajları göndererek bu anlamlı günü birlikte kutlar tüm Müslüman alemi.

Berat Kandili’in Fazileti Kandiller ve benzeri geceler iman, ibadet ve düşünce hayatımızı bakımından kendimizi, geçmişimizi planlama ve umitlerimizi tazelelememiz için büyük bir fırsattır. Bugece münasebetiyle,  içimizdeki manevi duyguların sesine kulak vererek günahlarımıza tövbe etmeli,  tüm Müslümanlar ve insanlik için

Allah’a dua ve niyazda bulunmalıyız. Yüce Allah,  Bu Gecede ilahi rahmetini bol bol indirmekte, rızık ve şifa kapılarını sonuna kadar açarak, bizleri sonsuz ikramlarına davet etmektedır Berat kandilinin aydınlattığı manevi ortam, bizlere İslam  sağlamakta, kendimizi gozden gecirme ve yenileme imkanı sunmaktadır.  Hiç şüphesiz ki Berat en derin anmali af  ve bağışlanmasıdir.

Sevgili  peygamberimiz  (s.a.v)  bu gece de  Allah’a  çokca ibadet edilmesini,  gündüzünde  oruç tutulmasını  tavsiye  etmiş ve bu gece güneş batınca Allah’u  tealanın  dünyaya  rahmetiyle tecelli ederek  fecre kadar. Bağışlanmak dileyen yokmu, onu bağışlayayım!  Rızık isteyen yokmu  ona Rızık vereyim!..

buyurduğunu bize haber vermiştir. Bu geceyi  ibadetle  geçirenlere  yardımcı  olmasi  amacıyla  Allah tarafından,  yeryüzüne melekler gönderilir. Bu gece de yapılan ibadetlerin fazileti çok büyüktür.

Berat Kandili Anlamı ve önemi

Berat kelimesi asıl adı Berbattır. Berat kelimesi; beri olmak,  Suçlu olmamak,  anlamına çekmektedir. Berat ve beraet, beri olmak, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak anlamındadır. Mü ‘minlerin bu gece günah yüklerinden kurtulup, ilahî bağışa ermeleri umulduğu için….

Berat .kandili,  Allah’ in ekstra rahmet,  lütuf ve magfiriyet tecelli ederek,  kullarına bağışlanma,  müminlerin dualarina icabet ettiği,  günahların affettiği,  yapılan ibadetleri normal zamanlarda  Kat kat fazla mukafatlandirdigi bir zaman dilimidir.

Ama insanların ömrüne dair bu son hali,  şartlarin ile beraber levh-o Mahvuz’da vardır,  burada bir onun sağlığına dikkat etmeyip ömrümü elli yıla düşüreceğini ezeli ilmi ile biliniyordu ve bunu Levh-i Muhfuz’da kaybetmişti.

Resimli Berat Kandili Msj

Sevgi ve huzur içinde geçmesi dileğiyle Berat Knadiliniz Kutlarım

Berat Kandili Nedir ?

Berat gecesi, Kuran’ı Kerim’in Levh’i Mahfuz’dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir.

Buna ” inzal” denir. Kadir Gecesi’nde ise Peygamber’e ilk kez ve parçaparça indirlmeye başlanmıştır.

Buna da ” tenzil” denir.Mesaj yazın

Berat Gecesi İslam alemi için en hayırlı gecelerden biridir.

Zira bu gece amel defteri yazılır.

Peygamberimiz Hazreti Muhammed

Berat Gecesinin önemini şöyle anlatmıştır.

-Bu yıl içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir.

-Bu yıl içinde öleceklerin isimleri, bu gece özel deftere yazılır.

-Bu gece herkesin amlleri Allahü Tealaya arz olunur.

Islam’ın Sefası Olacak Osmanlı yıkılmak üzere,  İslam alemi düşman işgalinde,  dünyada densizlik hareketi her yerl kasıp kavurduğu bir hengamda, Üstad “Ümit var olunuz, istikbal en gür seda;  Islam’ın seda olacak,  diyor,  halbuki gidişat ve hali   alem   bu söze   ve ümide uygun değil.  Ramazanın müjdecısı olarak kabul edilen Berat    Kandili

27 Mart’ta idrak edilecek. Berat kandili, 13 şubat ‘ta baslayan “üç aylar’ ın  ikincisi şaban ayının 15’inci  gecesi denk geliyor   “berat”,  günahlardan arınma, temize çıkma,  ilahî af ve rahmete nail olma anlamına geliyor. Islam

1589924 3 1462186560xcv1x

Hazreti Muhammed Berat Kandili’ nde şöyle dua ederdi.  Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum, Senden yine sana sığınıyorum, Senden yine sana iltica ediyorum. Senin şanın yücedir. Sana yaptığım senayi, Senin kendine senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir surette hamd etmekten acizim.

Hayır ışler, ınsani kötü ölümden korur. Gizli sadaka, Allah’ın gazabını gideririr. Sıla-ibrahim akrabalara iyilikte bulunmak, ömrü uzatır. Bütün hayırlı işler bir çeşit sadakadır. Dünyada hayır ehli olan kimseler, ahirette de hayır ehlidirler. Dünya münker kötü iş ehli olan kimseler, ahirette de münker ehlidirler. Cennet herkesten önce girecek olan maruf ehli kimselerdir.

İslami sohbet platformu olarak, Berat Kandili’nin Önemi / Berat Kandili Neden Önemli?  konulu makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle,  hepinize sağlıklı günler.

Selam ve dua ile

 

 

 

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/03/resized_465d6-14f0ff1ckuranarapcapdf.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/03/resized_465d6-14f0ff1ckuranarapcapdf-150x150.jpgadminGenelİslami Sohbet
Berat Kandili önemi ve Anlamı Nedir İşte Berat kandilin Fazileti  Berat kelimesi. Berat Kandili Anlamı ve önemi Berat kelimesi asıl adı Beraettır. Berat kelimesi; beri olmak, Suçlu olmamak, anlamına çekmektedir. Berat ve beraet, beri olmak, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak anlamındadır. Mü 'minlerin bu gece günah yüklerinden kurtulup, ilahî bağışa ermeleri...