…Adetiniz Böyle Değil Mi? Delinin Namazı…

Delinin biri camiye girer, belli ki namaz kılacak . Ama oturmaz, meraklı ve şaşkın gözlerle etrafı süzer-dolanır. Bir oraya, bir buraya her köşeye dikaatlice bakar ve hızlı çıkar gider.  islami  sohbet 

Az sonra sırtında bağlanmış odunlarla gelir camiye ve tam namaza başlamak üzere olan cemaatle birlikte saf tutar.
ama sırtındaki odunlarla güç bela bitirir namazını, Eğilip kalktıkca yere düşen odunlar, çıkardı ses vs.  derken, tabi cemaat de rahatsız olmuştur bu durumdan. Nihayet biter namaz, bitmesine ama her kafadan bir ses çıkar.

Herkes kıpırdamaya, adama söylenmeye başlamıştır bile imama kadar ulaşır sesler. Hafiften tartışmışlar

İmam aynı mahalleden , bilşir az çok garibin halini,
şefkatle yaklaşır meczubun yanına ve derki:
“Oğlum böyle namz mı olur, sırtında odunlarla, sen ne yaptın? Hem kendini hem de çevreni rahatsız ettin bak, bir daha namaz kılmaya yüksüz gel olur mu?”
bunu duyan meczub melül-mahzun, ama manalı bir bakışla sorar

“Adetininiz böyle değil mi?”

“Ne Adeti’?” diye sordu hoca

Cemaat de toplanmış merak ve şaşkınlıkla olayı izlemektedir o sıra.
Derki meczub bu kez:
“Hocam ben namazı kılmak için girdim camiye, şöyle kendime uygun bi yer ararken içeridekilere baktım. Gördüm ki herkesin sırtında birşeyler var.

Zannettim ki adet böyledir, ben de şu odunları yükledim geldim işte. Neden kzııyorsun? kızacaksan herkese kız, tek bana değil hoca şaşırır: “benim sırtımda mı var?” der..

Evet” der meczub,” hepiniz sırtı yüklü!”

Cemaatte ise gafiften “deli işte!” namasına, bıyık altından gülüşmeler başlamıştır. Meczub bu kez öne atılır ve tek tek cemaati işaret ederek, saf bir çocukca heyecanla bağırır:

éBak bunun sırtında mavi gözlü bir çocuk, bunda kocaman bir elma ağacı vardı.

Bunda kırık bir kapı, bunda bir tencere yemek, bunda kızarmış tavuk, şunun sırtında yeşil gözlü esmer bir hatun bununkinde yaşlı annesi vardı!..”
Sonra iki elini yanlarına sallar ve başını sallar ve umutsuzca. “boş yok, boş yok hiç! . diye tekrarlar.
O böyle soyleyince , herkes dehşet içinde şaşkınlıkla birbirinin yüzüne bakar

Aynen doğrudur dedikleri çünkü: kimi doğacak cocuğunu düşünüyordur namazdai kimi bahçesindeki meyve ağaçlarını, biri onaracağı kapıyı, diğeri lokantasında pişireceği yemeği biri açtır aklında yiyeceği tavuk, birisinin sırtında sevdiği kadın, diğerin de de bakıma muhtaç annesi vardır.

“Peki söyle bakalım bende ne vardı?” der, bu kez endişeyle hoca..
O da der ki:
“Zaten en çok da sana şaştım hoca! sırtında kocaman bir inek vardı!
Meğerse efendim, hocanın ineği hastaymış.”öldü mü ölecek mi?” diye düşünürmüş namazda

Allahım! Namazda aklımıza, kalbimize düşen, bizi namazdan alı koyan her tür düşünce ve vesveseden sana sığınırız. Sen bizleri muhafaza eyle. Namazın faziletlerine kavuştur.

İslami sohbet platformu olarak olarak Adetiniz Böyle Değil Mi?  Adlı ibretlik hikayemizn  sonuna geldik başka başka hikayede görüşmek dileğiyle.

Selam ve Dua ile

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/10/sddefault-2.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/10/sddefault-2-300x300.jpgEzeLGenel
...Adetiniz Böyle Değil Mi? Delinin Namazı... Delinin biri camiye girer, belli ki namaz kılacak . Ama oturmaz, meraklı ve şaşkın gözlerle etrafı süzer-dolanır. Bir oraya, bir buraya her köşeye dikaatlice bakar ve hızlı çıkar gider.  islami  sohbet  Az sonra sırtında bağlanmış odunlarla gelir camiye ve tam namaza başlamak üzere olan cemaatle...