Tatlı Dil Güler Yüz

Guleryuz  Tatlı dil güler yüz  Güler yüz Sadakadır İslamiSohbetci.com

Tatlı dilli olmak için neler yapabiliriz.
Neler yapmalıyız

SELAMÜN ALEYKÜM Sevgili İslamisohbetci.com okuyucularım TATLI DİL GÜLER YÜZ  başlıklı konumuzu beğenerek okuyacağınızı umuyorum. Bu konumuzu yazmamın amacı  Çevremizdeki bazı insanları real yada sanal ortam olsun bazen kırıcı olabiliyoruz bu yüzden yazmak istedim ve bu güzel konum Peygamberimiz (s.av) Efendimiz Peygamber efendimizin güzel ahlakı ile ilgili kısa örneklerle başlamak istiyorum. Peygamberimiz (s,a,v) insanların en yumuşak huylusu ve en bilgilisi, insanların en cömerdi, fakir ve kimsesizlerin koruyucusudur. Peygamberimiz, kesinlikle dünya malı biriktirmez, Allah’ın verdiğinin  bir günlüğünden  fazlasını yanında durdurmaz fakirlere dağıtırdı. Peygamberimiz insanların hakkını ve kusurlarını, eksik yönlerini, özel hayatlarını araştırmazdı. Bir insanın hatasını görse onu  güzel bir dille  uyarırdı. Müslümanlara,İslam ”Birbirinizin özel hayatlarınıo araştırmayınız.”  Çünkü bu davranışların insanları üzmekten kaçınırdı.

Asık Suratlı İnsanlardan Hoşlanır Mısınız

Desem tabii bana tebessüm edersiniz. Zaten ben de hep gülmeniz için söze böyle başladım. Güler yüze ve gülmeye dair olan bu Sohbeti asık suratla dinlemenizi istemem tabii. Konuşurken söze başladığınız sırada karşınızdakinin kaşlarını çattığını, asık bir suratla sizi dinlediğini görürseniz konuşmak hevesiniz kırılır. Lafı kısa kesip tatsız sohbeti bir an önce bitirmeye Çalışırsınız. Bir de karşınızdakinin sizi güler yüzle dinlediğini, hatta araya biraz da tatlı söz karıştırarak sohbete  tatlı bir renk verdiğini görecek olsanız konuştukça konuşacağınız gelir. Bazı kimseler vardır, sanki Cenabı Allah  onların gülmesini yasak etmiştir. öyle Sıkıcılar ki; Gülümsemeyi aklı başında adamın ciddiliğini bozan bir hal sayarlar. Yüz göz olmasınlar diye çevresindekilere  gülmezler.rahatsız olurlar. laubali demesinler diye komşularına gülmezler. Kaşları sanki kudretten çatılmıştır. Çalışırken çatık, konuşurken çatıklar. Hatta kendilerine ettikleri zulüm yetmiyormuş gibi bize de kızarlar.

Güler yüz her şeyden önce insana cesaret verir

 islam ‘ Çünkü güler yüzlü insanlar her kusuru hoş gören, affeden insanlardır. Onun kusurunu yapabileceğini ve bütün kusurların affedilmeye layık olduğunu önceden kabul ettiğimiz için çocuk karşısında gülümser  gibi  bir yüz takınırız. Olgun insanlar yalnız çocuklara değil, herkese affedici, kusura pek aldırmaz bir yüzle bakarlar. Bu dünya öyle çatık kaşlı dolaşmaya, şunun bulunu kalbini kırmaya değer bir dünya değildir. Onun için güler yüzlü insanlar arasında yaşayanların hayatı daha tatlı geçer.

Neler yapmalıyız güler  yüzlü olmak. için  Anladım ki normal konuşmada soğukluk olabiliyor. Hatta bazen Kavgaya kadar yol açabiliyor. Tatlı dil doğuştan mı bir. insanda ben acı yada normal konuşmak yerine tatlı dilli istiyorum neler yapabiliriz böylece ne soğukluk ne de bir kavga. tatlı dil her zaman. İslam iyidir abartmadan yani bir sohbet anında yumuşak bir dille konuşmak onu kırmadan üzmeden rencide etmeden konuşmak mütevazi olmak kendini bilen her insan diline sahip olmalı tatlı  dili güler yüzlü olmalı. bazen karşındaki biri mesela sohbetinden konuşmasından rahatsız olunuyor olabilirsin .Sabırlı olmak ta en güzeli Tatlı dil doğuştan da gelir.

21674324 Bv6jd9xmhofvqkxa0gfb 8hutrkvq7f Wrjotl7b3zm

Dini Sohbet     İnsanın Öğrenmesi gereken ilk dil tatlı dildir Barış Manço

Zamanla da gelişir. yada şartlara göre tam tersi de olabilir. Bazı insanlarda doğuştan dili olmayabiliyorlar konuşmayı sevmeyen sohbeti sevmeyen mesela kimine göre tatlı dilli olmak iyi değildir. (yalaka yağcı gibi düşünebiliyorlar.) Karşı taraf  ne kadar kaba olsa da Nazikliği elden bırakmamak lazım. ‘Dili tatlı olanın dostu çok olur. ” ama kişiye göre bu değişir mesela ben Elimden geldiği kadarıyla kırmamaya çalışıyorum çevrem pek geniş değildir.

Allah’ın yarattığı kul her biri farklı olduğu için yine de Tatlı dilli güler yüzlü olmayız. Dil insanın terazisidir. dil söyletir ağlatır,  yaralar, Kırar döker en güzel cümleyi de söyler mesela “Seni Seviyorum ” der. İnsanları güzel yapan, dilidir. Seviyorum kelimesi cok tatlı bir cümledir bazen hosumuza gider guzel bir tebessüm ederiz buda bizi mutlu eder neden Tatlı bir cumle çünkü. Ama dilin, tatlısı olmalı hayatta.

Birinin sana her şeyin tatlısını, yalnız dilin acısını   ne  yapsın kar etmez öylesinin Sevimli, Cana yakın olmasına imkan yoktur. Çünkü o dil ağzın için de her dönüşün de Can yakan kalp ķırar Dil yarası yaraların en derindir. .Değerli Islamisohbetci.com okuyucularıma Dua kulluğun Simgesi ve başlı başına bir ibadeti olduğuna göre Sade insanlara has değildir güler yüz tatlı dilli olmak bu yönüyle kainatta ki bütün mahlukat onunla ilgilidir.

Toprağın bağrına atılan bir tohum, çatlatmak, başına topraktan çıkarmak ve güneşe doğru filizlenmek için dua eder ama biz onun dilini anlamayız tatlı dil güler yüzlü olmak ister Ağaçlar mevsimi geldiği zaman gülümseyerek meyve vermek için dua eder, Ama biz insanlar bunun farkında değiliz. güzel olan güzelliklerin hiç farkında değiliz. İste Müminin kainata bakışı budur. Hayatı böyle saymak çok yanlıştır. Unutmayalım ki biz insanların hayvanlardan bir farkımız konuşmaksa öteki farkımız da gülmektir.

Hiç siz ömrünüzde gülen, kahkahalar savuran bir hayvan gördünüz mü? Zavalıllar kim bilir ne kadar gülmek istiyorlardır! Hatta insan kardeşlerinin öyle bazı tuhaflıkları vardır ki onların karşısında herhalde kahkahalarla gülmek için can atıyorlardır. Ama, ne hikmetse, yüzleri gülmeye elverişli bir şekilde yaratılmamıştır. Kendilerini ne kadar zorlasalar gülemezler. Halbuki insanlar, çok şükür, gülebiliyorlar.

 Dilinizden Tatlı Dili Yüzünüzden Tebessüm Eksik Olmasın:)

İslami sohbet platformu olarak Tatlı Dil Güler Yüz adlı  makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir başka makalede görüşmek dileğiyler Dini Sohbet  İslami Sohbetci. Sohbet sitesinden Sevgiler saygılar…

~~SELAM vE DUA  ile~~~

EzeLdini sohbetGenelİslami SohbetTatlı Dil Güler Yüz
Tatlı Dil Güler Yüz  Tatlı dil güler yüz  Güler yüz Sadakadır İslamiSohbetci.com Tatlı dilli olmak için neler yapabiliriz. Neler yapmalıyız SELAMÜN ALEYKÜM Sevgili İslamisohbetci.com okuyucularım TATLI DİL GÜLER YÜZ  başlıklı konumuzu beğenerek okuyacağınızı umuyorum. Bu konumuzu yazmamın amacı  Çevremizdeki bazı insanları real yada sanal ortam olsun bazen kırıcı olabiliyoruz bu yüzden yazmak...