Regaip Kandiliniz Mübarek Olsun 

Regaip Kandili’nde oruç tutulur mu?Regaip Gecesi Nasıl Geçirilir? Regaip Kandili’nde neler çekilir? 2023

Recep ayının ilk Cuma gecesine Regaip gecesi denir. Her Cuma gecesi  kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince,  daha da kıymetli oluyor. Allahü Teala, bu gecede; müminlere,  ihsanlar yapar. Bu gece yapılan dua inşaallah kabul olur. Namaz, Oruç, sadaka gibi ibadetlere sayısız sevap verir.islami sohbetci

20230125 230819Regaib Nedir? Regaip Gecesi Nasıl  islamisohbetci.com

Üç ayların başlangıcından sonra ilk kandil, Receb ayının ilk manevi günü olan Regaip Kandili idrak edeceğiz inşaallah. Buna göre; 2023 yılında Regaip Kandili 26 Ocak Perşembe akşamı gerçekleşecek. Allah’ın izniyle aklımıza gelen ilk soru

Regaip Kandili’nde oruç tutulur mu?

Regaip kandilinde oruç tutmak farz değildir, bu oruç nafile oruç türüne girer. Regaip kandilinde oruç tutma sevabı bugünün manası üzerine derinlemesine düşünüldüğünde daha anlamlı gelir. Sevap kişiyi tekamül yolunda hayırla ileri taşır.

Regaip Kandili’nde neler çekilir?

Üç ayların başlangıcı olan Recep ayında başlanan tesbihe Regaip Kandili’nde de devam edilebilir. Recep ayına girerken “Allahümme barik lena fi Recebe ve Şa’ban, ve belligna Ramazan” zikri çekilir.

Regaip Kandili’nde oruç niyeti nasıl getirilir?

20230125 230739Dilimiz Kalbimizden Haber verir İslamisohbetci.com

Müslümanlar için hayırlarla dolu olan bu gecede, oruç tutmak için sahur yapacak olan vatandaşların niyet etmesi gerekiyor. Diyanet bilgisine göre, bu oruçlar için, “Yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterli oluyor. Regaip Gecesinin Anlamı ve Önemi

Regaip Gecesi Nasıl Geçirilir?

Hz.peygamber efendimiz Muhamed’in (a.s) bu geceye hususi olmak üzere 12 rekat nafile namaz kıldığı belirtiliyor. Bu günde 12 rekat nafile namazı kılınabilir. Nafile namazı Regaib Gecesinde kılınması çok sevap olan bir namazdır. Nafile namazı toplam 12 rekattır ve iki rekatta bir selam verilerek namaz tamamlanır.

Dinimiz İslam Regaip Kandili Nedir?

Yüce dinimiz İslam’ın bizlere bahsetmiş olduğu mübarek gecelerden birisi olan Recep ayının ilk cuması, Regaip Kandili olarak kutlanmaktadır. Allah Teala’nın kullarına lütfunun çokluğu, kereminin bolluğu ve pek çok günahkarı bağışlaması sebebiyle bu geceye Regaib Gecesi adı verilmiştir.

Regaip Kandili İle İlgili Hadisler

“O ayda bulunan ilk Cuma gecesinden gafıl olmayın. Çünkü o, meleklerin regaib diye isimlendirdikleri bir gecedir. Kim Recep ayının ilk Perşembe günü oruç ile tutar ve o günün, akşamla yatsı arası on iki rekat namaz kılarsa Allah (c.c) o kimsenin günahlarını bağışlar” buyuruldu.

Regaib Nedir?

20230125 230849Regaib   Nedir   İslamisohbetci.com

Regaib, Arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. “Reğa-be” kelime olarak herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir.

20230125 231952Regaip Kandiliniz Mübarek olsun  İslamisohbetci.com

Selam ve dua ile

EzeLGenelİslami Sohbet
Regaip Kandiliniz Mübarek Olsun  Regaip Kandili'nde oruç tutulur mu?Regaip Gecesi Nasıl Geçirilir? Regaip Kandili'nde neler çekilir? 2023 Recep ayının ilk Cuma gecesine Regaip gecesi denir. Her Cuma gecesi  kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince,  daha da kıymetli oluyor. Allahü Teala, bu gecede; müminlere,  ihsanlar yapar. Bu gece yapılan dua...