Peygamberimizin Merhameti.

Peygamberimizin kalbi şefkat, merhamet ve insan sevgisi ile dolu idi, Yüce Allah Kur’an-ı Kerimde o’nun hakkı da şöyle buyuruyor:

İslami Sohbet 

Peygamberimiz Asmin Yapmis Oldugu Zikirler NelerdirHz. Muhammed (s.a.v)  Merhameti İslamisohbetci.com

Hz. Muhammed (s.a.v)  Merhameti.

“Ey Muhammed! Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik.”

O’nun şefkat ve merhameti, hayatının her döneminde açıkca görülür, merhametle dolu olan kalbi, hep iyilik için çarpardı. Kimseye bir kötülük dokunmasını, hiç kimsenin incinmesini istemezdi.

Saygı değer eşi Hz. Hatice ile amcası Ebu Talip , Peygamberimize çok yardımcı olmuşlardı. Kısa aralıklarla her ikisi de vefat edince İslam düşmanları Peygamberimize eziyeti artırdılar. Bunun üzerine Peygamberimiz ilk Müslümanlardan olan Zeyd  b. Harise ile birlikte

Mekke den ayrılarak Taif  halkını İslam’a davet etmeye gitti. Taifliler İslam’ı kabul etmedikleri gibi Peygamberimizi taşa tuttular. Zeyd, atılan taşlardan Peygamberimizi korumak için vücudunu siper etti. Atılan taşlardan Peygamberimizin ayakları yaralandı. Kan içinde kaldı, yürüyemeyecek duruma geldi ve yol kenarında bir üzüm bağına sığındı.

Peygamberimiz Savin Dogumu Sirasinda Yaninda

Onun bu derece sıkıntıya düşmesi üzerine Yüce Allah Cebrail’i göndererek dağlar meleğinin emrinde olduğunu ve ne dilrse onu bu meleğe emredebileceğini bildirdi. Bunun üzerine dağlara emreden Melek Peygamberimize seslenerek selam verdi. ve:

-“Sen ne dilrsen emrine hazırım, eğer şu iki dağın Mekkeliler üzerine çökerek birbirine kavuşmasını ve müşrikleri tamamıyla ezmesini istersen onu da emret” dedi.

Peygamberimiz eğer isteseydi, kendisine acımasızlık bir şekilde saldıran ve

 

084 0Hz. Muhammed (s.a.v) Doğruluğu www.islamisohbetci.com

Hz. Muhammed (s.a.v)  Merhameti

onu kanlar içinde bırakanlar bir anda yok edilecekti. Fakat Peygamberimiz, çok üzüntülü olduğu durumda bile sevgi ve merhamet dolu kalbi onların cezalandırılmalarına razı olmamış ve Meleğe şöyle demişti:

-“Hayır!  Ben onun istemem, ben isterimki Allah, bu müşriklerin soyundan yalnız Allah’a ibadet eden ve Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmayan insanlar meydana çıkarsın.” 

Peygamberimiz, insanlara ve diğer canlılara merhamet gösterenlere Yüce Allah’ın merhametle karşılık vereceğini bildirerek şöyle buyurmuştur: “Merhamet edenlere Allah da merhamet eder, siz yeryüzündekilere merhamet ediniz ki, göktekiler de size merhamet etsin.”

Merhametsizler hakkında da şu uyarıda bulunmuştur: “Merhamet etmeyene, merhamet olunmaz.”
O, sevgi ve yardıma muhtaç olan yetimlerle özellikle ilgilenir, Müslümanlara da yetimlere merhamet gösterilmesini tavsiye ederdi. Peygamberimize bir adam gelerek kalbinin katılığından şikayet etti.

Bunun üzerine Peygamberimiz ona: -“Kalbinin yumuşamasını ve muhtaç olduğun şeye kavuşmanı arzu ediyorsan, yetime merhamet et, başını okşa ve yemeğinden ona yedir. Böyle yaparsan kalbin yumuşar ve muhtaç olduğun şeye kavuşursun.

Peygamberimiz, sadece insanlara değil hayvanlara karşı da şefkat ve merhamet gösterirdi. O, susuyan bir kediye kendi eliyle su içirmiş, hayvanların aç bırakılmamasını, onlara iyi davranılmasını emretmiştir. İbn Mesud (r.a) diyor ki: Peygamberimizle beraber bir yolculuk yapıyorduk.

Peygamberimiz bir ihtiyacı için ayrılmıştı. Orada iki yavrusu olan bir serçe kuşu gördüm ve yavrularını aldım. Serçe peşimden gelerek yavruları için çırpınıp bağırmaya başladı. Bunu gören Peygamberimiz:

-“Bu kuşu yavru acısı ile sızlandıran kimdir? Yavrusunu ona verin.”
dedi. Bir defa Peygamberimiz aç bir deve görmüştü. Devenin karnı ile sırtı bir olmuştu. Bundan üzülen Peygamberimiz:  “Hayvanlarınız hakkında Alllah’tan korkun.”

Peygamberimizin Merhameti

İslami sohbet platformu olarak Hz. Muhammed (s.a.v)  Merhameti  sonuna gelmiş  bulunmaktayız.  görüşmek dileğiyle, islami sohbetci Sohbet sitesinden biraz bahsetmek istiyorum. Sitemizde Bayanlar için Dini Sohbet yerler arasında  aile gibi bir ortam kurmayı planlıyoruz. Sitemizde saygı çerçevesinde paylaşımlar yapıyoruz. Gelen kişilerin istedikleri konu hakkında doğru bilgiler almasını sağlıyoruz

Dip not: İslami Radyomuz İslamisohbetciFM.com HiraFM.net den dinleyebilirsiniz. 7.24 saat hizmetinizde Mutlaka dinleyiniz Birbirinden Güzel ezgiler ilahiler sohbetler dinleyebilirsiniz Okuduğunuz İçin Çok Teşekkürler

Selam ve Dua iLe

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/03/050220191107191572260.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/03/050220191107191572260-300x300.jpgEzeLdini sohbetGenelİslami Sohbet
Peygamberimizin Merhameti. Peygamberimizin kalbi şefkat, merhamet ve insan sevgisi ile dolu idi, Yüce Allah Kur'an-ı Kerimde o'nun hakkı da şöyle buyuruyor: İslami Sohbet  Hz. Muhammed (s.a.v)  Merhameti İslamisohbetci.com Hz. Muhammed (s.a.v)  Merhameti. 'Ey Muhammed! Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik.' O'nun şefkat ve merhameti, hayatının her döneminde açıkca görülür, merhametle dolu olan kalbi,...