Hz.Muhammed (s.a.v) Doğruluğu

İslami Sohbet 

Hz. Muhammedin Dogrulugu

Hz. Muhammed (s.a.v) Doğruluğu www.islamisohbetci.com

Peygamberimizin Doğruluğu

Peygamberimiz, doğruluk ve dürüstlüğün en güzel örneği idi. O, çocukluğundan  itibaren doğruluktan ayrılmamış, hiç yalan söylememiştir.

Peygamberliğinden önceki gençlik döneminde doğrulu ve güvenilir kişiliğinden dolayı kendisine,  “Muhammedü’l-Emin” yani, “Güvenilir Muhammed” denilirdi. Düşmanları bile onun doğruluğunu kabul etmiş, kendisine yalancı diyememişlerdi.

Peygamberimizin en büyük düşmanı Ebu Cehil: ”Muhammed! Biz seni yalanlamıyoruz, sen bizim kanaatimize göre doğrusun. Ancak senin getirdiğini yalanlıyoruz.” demiş, bu söz Peygamberimizi üzmüştü. Bunun üzerine “Onların söylediklerinin seni üzdüğünü elbette biliyoruz. Aslında onlar seni yalanlamıyorlar, fakat o zalimler, açıktan açığa Allah’ın ayetlerini inkar ediyorlar.” ayeti inmiştir.

Kureyş’in ileri gelenlerinden Haris b. Amir de şöyle demiştir.

“Ey Muhammed, vallahi sen bize hiç yalan söylemedin, fakat biz sana uyarsak yerimizden olacağız, bundan dolayı iman etmiyoruz.

Ebu Süfyan Müslüman olmadan önce ticaret amacıyla Şam’a gittiği zaman Bizans İmparatoru onu kabul etmiş ve Peygamberimizle ilgili kendisine bazı sorular sormuştu. Bu sorulardan birisi de şöyle idi:

-Peygamberlik iddiasında bulunan bu zatın, daha önce bir yalanını gördünüz mü? Ebu Süfyan:

-Asla, yalan söylediğini hiç duymadık, diye cevap vermiştir. Bunun üzerine İmparator:

-Size peygamberlik iddiasında bulunan bu zatın evvelce hiç yalan söyleyip söylemediğini sordum. Onun hiç yalan söylemediğini ifade ettiniz. Şayet bu zat Allah katında yalan söylemiş olsa daha evvel insanlara yalan söylemesi gerekirdi, demiş ve PEygamberimizin doğruluğu sebebiyle gerçekten peygamber olduğunu ifade etmiştir.

Peygamber olduğu zaman Mekkede halkını İslama davet için toplanmıştı. Safa tepesine çıkarak orada toplananlara: “Ey Kureyş halkı! Size bu dağın arkasından bir düşman ordusunun geldiğini söylesem bana inanır mısınız?” dedi orada bulunanlar:

-“Hepimiz inanırız, çünkü sen ömründe yalan söylemedin,” diye cevap verdiler. Bu topluluğun içinde PEygamberimizin en azılı düşmanlarıda vardı. Onlar da PEygamberimizin doğruluğunu itiraf etmişlerdi.

Peygamberimiz, kendisi doğru sözlü olduğu gibi, bizim de doğru olmamızı ve yalancılıktan sakınmamızı istemiş ve şöyle buyurmuştur: “Doğruluktan ayrılmayın. Zira doğruluk iyilikle beraberdir. Doğru ve iyi olanlar cennette ve kötülük edenler de cehennemdedirler.”

-Ey ebu Cendel, sabret, biz verdiğimiz sözden dönmeyiz, yakında Cenab-ı Hak sana kurtuluş yolunu açacaktır, diye teslli etti. Ve henüz imza edilmemiş olmasına rağmen sözlü olarak kararlaştırılmış bulunan antlaşmaya uyacağını işaretini vermişti.

O, kurtuluşun doğrulukta olduğunu bildirmiş, doğruların kıyamet gününde Peygamberlerle beraber olacağını haber vermiştir.

Peygamberimize insanların hayırlısı kimdir diye soruldu. Peygamberimiz:

-“Her temiz kalpli ve doğru sözlü olanlardır.” buyurdu.

Peygamberimizin Merhameti

Peygamberimizin kalbi şefkat, merhamet ve insan sevgisi ile dolu idi, Yüce Allah Kur’an-ı Kerimde o’nun hakkında şöyle buyuruyor: “Ey Muhammed! Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik.”

O’nun şefkat ve merhameti, hayatının her döneminde açıkca görülür, merhametle dolu olan kalbi, hep iyilik için çarpardı. Kimseye bir kötülük dokunmasını, hiç kimsenin incinmesini istemezdi.

Onun bu derece sıkıntıya düşmesi üzerine Yüce Allah Cebrail’i göndererek dağlar meleğinin emrinde olduğunu ve ne dilerse onu bu meleğe emredebileceğini bildirdi.

Bunun üzerine dağlara emreden Melek Peygamberimize seslenerek selam verdi. ve:

-“Sen ne dilrsen emrine hazırım, eğer şu iki dağın Mekkeliler üzerine çökerek birbirine kavuşmasını ve müşrikleri tamamıyla ezmesini istersen onu da emret” dedi.

Peygamberimiz eğer isteseydi, kendisine acımasızlık bir şekilde saldıran ve

Hz. Muhammed (s.a.v)  Merhameti

İslami sohbet platformu olarak Hz. Muhammed (s.a.v)  Merhameti  sonuna gelmiş  bulunmaktayız.  görüşmek dileğiyle, islami sohbetci Sohbet sitesinden biraz bahsetmek istiyorum. Sitemizde Bayanlar için Dini Sohbet yerler arasında  aile gibi bir ortam kurmayı planlıyoruz. Sitemizde saygı çerçevesinde paylaşımlar yapıyoruz. Gelen kişilerin istedikleri konu hakkında doğru bilgiler almasını sağlıyoruz

Dip not: İslami Radyomuz İslamisohbetciFM.com HiraFM.net den dinleyebilirsiniz. 7.24 saat hizmetinizde Mutlaka dinleyiniz Birbirinden Güzel ezgiler ilahiler sohbetler dinleyebilirsiniz Okuduğunuz İçin Çok Teşekkürler

Selam ve Dua iLe

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/03/yyyyyyu.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/03/yyyyyyu-300x300.jpgEzeLGenelİslami Sohbet
Hz.Muhammed (s.a.v) Doğruluğu İslami Sohbet  Hz. Muhammed (s.a.v) Doğruluğu www.islamisohbetci.com Peygamberimizin Doğruluğu Peygamberimiz, doğruluk ve dürüstlüğün en güzel örneği idi. O, çocukluğundan  itibaren doğruluktan ayrılmamış, hiç yalan söylememiştir. Peygamberliğinden önceki gençlik döneminde doğrulu ve güvenilir kişiliğinden dolayı kendisine,  'Muhammedü'l-Emin' yani, 'Güvenilir Muhammed' denilirdi. Düşmanları bile onun doğruluğunu kabul etmiş, kendisine yalancı diyememişlerdi. Peygamberimizin en büyük...