Müslüman Sevgililer Günü Kutlamaz 14 Şubat

Sevdiğin bir kişiye güzellikler yapmak ona sevdiğini hissettirmek  ve bunu dile getirmek bunlar aslında güzel davranışlar. Ama Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadisi şerifinde Sevdiğiniz İnsana sevdiğinizi söyleyiniz (Ebu Davud Vitir, 26. Ayrıca bk, Nesai, Sevh 60) buyurmuştur. Lakin 14 şubata veya başka bir tek güne mesela (anneler günü, babalar günü, vs,) indirmek ve o günün nereden , nasıl ve niçin ortaya çıktığını bilmeden Başkalarına için bunları yapmak doğru değil. İslami Sohbet

Müslümanların kendilerine özgü değerleri vardır, Müslümanlar ancak kendilerine ait olan günlerin kutlayabilirler. Asla bir Müslüman, kafirlere ait olan günleri kutlayamaz, kâfirlere ait olan günleri kutlamak Müslümanlar için haramdır.

Sevgilergunu 702x336

Müslüman Sevgililer Günü Kutlamaz İslamisohbetci.com

On dört Şubat Sevgililer Günü Değil Zina Eden Gençlere Sahip Çıkan papazın Ölüm Günüdür.

Ey Müslümanlar şunu sakın unutmayın, kim bir uyduruk uydurulmuş günleri adet edinir kutlarsa oda onlardandır.

Müslüman Sevgililer günü Kutlamaz

Müslümana düşen görev, yahudi ve Hıristiyan adet ve geleceklerini reddetmek.  ve bu durum imanı bir meseledir. “Ey rabbimiz bizleri zalimler topluluğu ile beraber bulundurma” ayeti (Araf Suresi 47.Ayet) Müslümanların aklından hiç çıkmamalıdır.

Müslümanın hayatı Kuran’a göre tanzim edilmelidir, bir Müslüman olarak Yahudilerin ve Hristiyan adetlerinden uzak durmalıyız.

İnsanlığın ve islamın karşıtı batının, Müslümanlara ait olmayan bu gününü Müslümanların kutlaması kadar İslam alemini üzen bir durum.

Müslüman olduğunu söyleyen Allah’ın emrine aykırı olan böyle uyduruk bir günü kutlayamaz.
Sevgiler Günü diye uyduruk bir gün Müslümanlara ait bir gün değildir.

14 Şubat Sevgililer günü olarak bilinen bugünün bir önemi yoktur. İllaki özel bir gününüz olsun diyorsanız kendiniz bur gün belirleyin, yada bu gündeki amaç birbirine sevgiyi göstermekse sevginizi her gün gösterin. Amaç hediye vererek sevgiyi göstermekse bayramlar bunun için en güzel iki gündür.  DEĞİLMİDİR  bana göre normal bir gün sevgililer gününden önemlidir.
Sevgililer gününde insanlar birbirine hediye alırlar, bunu beklerler, bildiği şeydir. Normal bir gündeki habersiz alınan bir   hediye en güzel hediyedir.

Neden insanlar 14 Şubatta davrandıkları gibi davranmazlar. sevdiklerine. Sevgi denen kavram ertelemye gelmez onu hatırlamak için senede bir gün Sevgiler Gününü  beklemeye gerek yok,

Allah, Sevgiyi sürekli yarattığına göre, kalplerde de bu sevgiyi yenilemek gerek Sevgi verildikçe çoğalan verdikce azalmayacak bir kavramdır.
Sevgimiz. Kuyunun suyu gibi, çektikçe yerine daha fazlasi gelir azalmaz. Bizim geleneğimizde kültürümüzde Sevgi kavramı senede birgün değil hergün olur gercekten sevgi hergün olur

Biz Müslümanlar biribirinin yüzüne sevgiyle bakar, birbirinin içini aydınlatır ve bu böylece devam eder.
Dile düşmüş bir şeyin Fiiliyatta varlığı yoktur değeri yoktur bence bizde sevgi cok önemli. Senede  bi rgün değil hergün olmalı.

Sevgiler Günü, evlilerin kutladığı veya evli ciftlerin birbirlerine olan sevgilerini hatırlatıp yeniledikleri yönünde ki söylem ve basit bir yanılgıdan ibarettir. Birbirini sahiden seven hicbir cifttin senede bir gün biribirine sevgilerini ilan etmeye ihtiyaclari yoktur.

İnsanın dünya hayatında vasifesi , kemal ve cemal tecellesine layık olmaya çalışmaktır. insan kemali ve cemali sever, su halde bütün sevgiler kemale ve cemale yöneliktir, bütün kemal ve cemaller de Allah’tan ( O’nun varlığının tecellilerinden ibaret) olduğuna göre bütün sevgilerin Şuurlu veya Şuursuz hedefi ilahi Sevgidir.

Sevgiye o kadar küçük bir pencereden bakıyoruz ki, Sevgiyi sadece beşeri aşkla sınırlandırıyoruz. Oysa küçücük kalbimizde o kadar büyük sevgilere yer var ki bir çok sebeple gözümüze perdeler indirmişiz. ve hakikati göremiyoruz. kalbimiz yaratılan her şey ve bu vesile ile yüce Allah’ı sevmeye musait bir potansiyeldir. İnsan dışındaki yaratılmışları sevmek bizim için sevgi sözcüğünün manasının dışında kalıyor belki de.

Halbuki Yunus Emre’nin “Yaratılanı severim yaradandan ötürü” sözünü kendimize rehber. edinirsek, sanırım sevgiye daha büyük pencerelerden bakacağız ve bunun neticesinde Allah sevgisine giden yolda, gözümüzün önüne kalın siyah perdeler indirmeyeceğiz.

Sevgililer Gununu Kutlamak Hediyelesmek Caiz Midir

Sevgililer Gününde Hediyeleşmek Caiz Midir?

Sevgililer Gününde Hediyeleşmek Caiz Midir

Daha pek çok hadiste , başka dinlere ilişkisi veya sembolik değeri fonksiyonu bulunan adet ve uygulamaların Müslümanlara yasaklanmıştır.
Zaten yaratılanı Yaradan dan ötürü sevmek. Unutulmamalıdır ki, Sevgililer Sevgilisi Hz. Peygamber (s.a.v) Efendimiz buyuruyor kişi sevdiğiyle beraberdir ”  Daha pek çok hadiste, başka dinlerle ilişkisi veya sembolik değeri bulunan adet ve uygulamaları Müslümanlara yasakladı. Bununla beraber gayri Müslimlere benzeme amacı olmadan sevgililer günü doğum günü ve evlilik günün gibi günlerde sevdiğine hediye almasının bir sakıncası yoktur

14 Şubat Kutlama günah mi

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) Medine’ye göçünce, burada öteden beri iki bayramın bulunduğunu ve bu bayramlarda. kutlama yapıldığını öğrendi. Bayramlar, dinin etkilenmesi bakımından önemli kültür unsurları olduğu için bunları değiştirdi ve yerlerine Ramazan ile Kurban bayramlarını tebliğ etti.

Bütün Sevgilerin Hedefi olahi Sevgidir Sevgilinin önemi ve değeri sevgiden kaynaklanıyor, ama sevgiyi yalnizca sevgiliye ait kılmak haksızlıktır. Bütün varlıkların var oluşu ve varlığını devam ettirişi sevgiliye bağlıdır.
İslami düşünceye göre varlık ile güzellik, iyilik ve sevgi arasında sıkı bir münasebet vardır. Allah mutlak kemaldir, mutlak güzellik, O bu güzelliğin bilinmesini istemiş ve bu sebeple varlığı yaratmıştır. Varlıkta da onun varlığının (dolasıyla kemal ve cemalinin ) tecellisinden baska bir şey değildir.

İslami sohbet platformu olarak   konulu makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle, islamisohbetci Sohbet sitesinden biraz bahsetmek istiyorum. Sitemizde Bayanlar için Dini Sohbet yerler arasında  aile gibi bir ortam kurmayı planlıyoruz.   Sitemizde saygı çerçevesinde paylaşımlar yapıyoruz. Gelen kişilerin istedikleri konu hakkında doğru bilgiler almasını sağlıyoruz.
Selam ve Dua ile

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/02/eeeee.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/02/eeeee-300x300.jpgEzeLGenelİslami Sohbet
Müslüman Sevgililer Günü Kutlamaz 14 Şubat Sevdiğin bir kişiye güzellikler yapmak ona sevdiğini hissettirmek  ve bunu dile getirmek bunlar aslında güzel davranışlar. Ama Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadisi şerifinde Sevdiğiniz İnsana sevdiğinizi söyleyiniz (Ebu Davud Vitir, 26. Ayrıca bk, Nesai, Sevh 60) buyurmuştur. Lakin 14 şubata veya başka bir tek...