Muharrem Ayı Bereket, Rahmet Feyzin Bollaştığı Bir Aydır.

Muharrem ayının faziletleri ve önemi! Muharrem ayının faziletleri nedir?

Muharrem Ayının Fazileti Ve Önemi

Muharrem ayının faziletleri nedir?

Muharrem Ayının Fazileti Ve Önemi Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayı, Recep,Şaban, ve Ramazan aylarından sonra en kıymetli aydır. islami sohbet

Peygamber Efendimiz, bu ayda oruç tutulması ve ibadetlerde daha dikkatli olunması gerektiğini tavsiye etmiştir. Muharrem Ayı, Hicri takvime göre yılın ilk ayı olarak kabul ediliyor.

İslam tarihinde bir dönüm noktası olarak Hz.Muhammed’in hicreti esas alınarak, hicri yılbaşı kabul edilen muharrem ayı bu yıl 20 Ağustos’ta başladı.

Peygamber Efendimiz, bu ayda oruç tutulması ve ibadetlerde daha dikkatli olunması gerektiğini tavsiye etmiştir. Muharrem Ayı, Hicri takvime göre yılın ilk ayı olarak kabul ediliyor.

İslam tarihinde bir dönüm noktası olarak Hz.Muhammed’in hicreti esas alınarak, hicri yılbaşı kabul edilen muharrem ayı bu yıl 20 Ağustos’ta başladı.

419679

Muharrem ayının faziletleri ve önemi!

Bu özel ayın gelmesiyle beraber birçok kişi Muharrem ayının fazileti ve önemini araştırmaya başladı. Muharrem ayının ilk gecesi Tesbih Namazı kılınması tavsiye edilmiştir.

Ramazan ayının ardından en faziletli ve orucun kıymetli olduğu aylardan olan Muharrem ayı, 9 Ağustos itibarı ile başladı.

1 003

İslam peygamberi Hazreti Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicreti, İslam aleminde Hicri takvimin başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Ayrıca bu ayda Hz.Muhammed’in torunu Hüseyin bin Ali Kerbela’da şehid edilmiştir.

Başka Kuran-ı Kerim olmak üzere diğer semavi dinlerde oldukça ehemmiyetli olan Muharrem ayı birçok önemli olaya şahitlik etmiştir. islami sohbet

Allah’ın peygamberleri imtihanlardan geçirmesi, tövbelerini kabul etmesi, bir sürü önemli hadisenin gerçekleşmesini Muharrem ayında gerçekleştiği bilinmektedir.

Bu Ayda Bol Bol Dua Edilmeli

Bu nedenle bu ayda bol bol dua edip namazları ihmal etmemek gerekir. Hz. Peygamberin Mekke’den Medine’ye hicret ettiği 622 yılının 1 Muharrem Hicri Takvim’in başlangıcı olarak kabul edilir.

Ayın, Güneş ve dünya etrafındaki dönme süresini esas alır. Hicri yılın ilk basamağı olan Muharrem ayının önemi ilahi dinler açısından büyüktür.

Özellikle bu ayın onuncu gününe ‘Aşura’ denir. İnsanlık tarihi, bu ayda meydana gelen çok önemli olaylara şahit olmuştur.

Hadislerde ve değişik kaynaklarda rivayet edilen olaylardan bazılarını özetle şöyle

-İnsanoğlunun atası; ilk insan ve ilk Peygamber Hz.Adem’in tövbesi bu ayda kabul olunmuş.

-Hz.Nuh’un kavminin başına gelen tufan son bulmuş ve gemisi bu ayda Cudi dağına oturmuş.

-Hz İbrahim, Aşura günü doğmuş, ilahlık iddasında bulunan Nemrut’un ateşinden bu ayda kurtulmuştur.

Allah (c.c.) ona yolun doğrusunda bu günde göstermiş.

-Evlat acısı ve hasretiyle kavrulan Hz.Yakup’un gözleri bu günde görmeye başlamış, bu ayda oğlu Hz. Yusuf’a kavuşmuş, kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan ve daha sonra efendileri tarafından atıldığı zindandan bu ayda çıkartılarak Mısır Azizi tarafından devlet hazinesinin başına getirilmiş. -Sabır ve tahammül kahramanı Hz. Eyyüb bu ayda hastalıklarından şifa bulmuş

-Hz. Musa, bu ayda doğmuş, kendisine bu ayda bir mucize ihsan edilmiş, kavmiyle beraber Kızıl Deniz’i Geçmesi ve Firavun’un ordusuyla beraber suda boğulmuş bu ayda olmuş: Hz Davud’un tövbesi kabul edilmiş,

-Hz. Süleyman’a mülk (hükümranlık) verilmiş, -Hz Yunus balığın karnından kurtulmuş, -Hz.İsa bu ayda doğmuş ve Yahudilerin şerrinden bu ayda semaya yükseltilerek kurtulmuş,

-Hz Muhammed’in (s.a.v.) geçmiş ve gelecek bütün günahlarının affedileceğine dair kendisine Allah tarafından teminat bu ay da verilmiştir.

Bütün bu hadiselerin yanında Sevgili” Peygamberimiz’in cennet çocukların efendileri” diye övdüğü, Hz.Ali ile Hz.Fatıma’nın çocuklarından biri olan Hz.Hüseyin ve 72 arkadaşı, Hicri 61 yılının 10 Muharrem aşure gününde (Miladi 10 Ekim 680) siyasi ihtiraslar uğruna kerbela’da önce susuz bırakılmış, ardından da hunharca şehit edilmiştir.

Hz.Hüseyin’in bügünde şehit edilmesi sebebiyle Müslümanların ortak hafızasında artık bu müessif olayla hatırlanır olmuştur.

Muhammed’in kızı Fatıma’nın Muhammed’in kuzeni Ali’den olma oğlu İmam Hüseyin’in Şehid edilmesi, şiilerce her sene Aşure Günü’nde yad edilir.

Sünniler ise islam’da matem yapılmaması kaidesine uyarak bu günleri ibadet yparak ve Mevlid okutarak geçirirler.

 

İslami sohbet platformu  olarak Muharrem Ayı Bereket, Rahmet Feyzin Bollaştığı Bir Aydır  makalenin sonuna geldik baska makalede  görüşmek dileğiyle.

Selam ve Dua ile

EzeLGenel
Muharrem Ayı Bereket, Rahmet Feyzin Bollaştığı Bir Aydır. Muharrem ayının faziletleri ve önemi! Muharrem ayının faziletleri nedir? Muharrem Ayının Fazileti Ve Önemi Muharrem ayının faziletleri nedir? Muharrem Ayının Fazileti Ve Önemi Hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayı, Recep,Şaban, ve Ramazan aylarından sonra en kıymetli aydır. islami sohbet Peygamber Efendimiz, bu ayda oruç tutulması...