Konu Başlıkları

Milli Piyango Parası İle Hayır Yapılır mı?

Selamun Aleyküm ve Rahmetullah

Hemen her yılbaşı öncesinde, Milli piyango çekilişine katılmanın helal mı haram mı caiz mi konusunu kaleme aldık umarım faydalı oluyoruzdur. Sevgili değerli okuyucularım.

İslamiyet’e göre kumarın ve şans oyunun her türlüsü haramdır.

Ey inananlar, içki, kumar, putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi pisliklerdir. Bunlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz. şüphesiz şeytan içki ve kumar yüzünden aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah’ı anmak, namazdan alıkoymak ister.(el-Maide, 5/90,91)  İslamiyet kumarın her çeşidini haram kıldığından, piyango da bunların içindedir.

piyango, kumarın bir çeşidi olduğundan, piyango biletini alıp oynamak kesinlikle dinen haramdır.

Onun yoluyla kazanılan mal da gayrimeşrudur. piyango ve spor toto gibi oyunlar zaten kumar sayılmaktadır. zaten kumar sayılmaktadır. Zira kumarın bütün özerkliklerini içinde taşıyor. piyango şeklindeki kumarın İslam öncesi Cahiliye devrinde de olduğu bilinmektedir. Onlar oklar üzerine işaretler koyar, oktaki çıkan işarete göre para alırlardı. islamiyet kumarın her çeşidini haram kıldığından, piyango da bunların içindedir. Nitekim bir ayeti kerimede şöyle buyrulmaktadır: İslamiyet, böylece ortaya mal ve para konarak oynanacak hiçbir şans oyununa izin vermemiştir.

Eğer fakirlere, zayıflara ve düşkünlere yardım edilecekse, bu tip kurumlar kanalıyla olmasına gerek yoktur.

İslam’ın hukuk, toplum ve ahlak düzeni, kimsesizleri korumak, hayır müesseselerini yaşatmak için kumar tertibine ihtiyaç duymamaktadır.

Diyanet işleri bakanlığının her yılbaşında açıkladığı piyango fetvasına göre, Milli Piyango bileti almak ve piyangodan çıkan parayı almak ve harcamak net bir şekilde haramdır, caiz değildir.

Milli Piyango İslamisohbetci.com

islami sohbet 

Haram Para

Milli Piyango İslamisohbetci.com

Emek sarf etmeden, hak etmeden elde edilen kazançlar, İslam dininde günahtır.

Diyanet İşleri Bakanlığı, yaklaşan yılbaşı öncesi öncesinde, “Piyangodan kazanılan para haram mı?” sorusuna, “Haram, bununla yapılan iyilikten de sevap beklenmez.

Yılbaşı geleneği olarak her yıl aralık ayında Milli Piyango çekilişi düzenlenir.
Büyük ikramiye çeyrek bilet alan dört kişiye, yarım bilet alan iki kişiye veya tam bilet alan bir kişiye çıkıyor. Fakat İslamiyet’e mensup kişiler, İslam dininde hak edilmeden kazanılan paranın haram kılınması dolayısıyla Milli Piyango bileti almakta ve düzenlenen yılbaşı çekilişlerine katılmakta tereddüt yaşıyor.

Haram Para

Diyelim ki Milli Piyango ikramiyesi size çıktı. Tüm parayı hayır işlerinde harcasanız dahi günaha girmiş olursunuz. Ayetlerde açıkça belirtilmiştir ki, kumardan ve şans oyunlarından kazanılan paralar kimseye hayır getirmez. Hayır getirmemesinin yanında size göre o parayla yaptığınız hayır, hayır yerine geçmez. Bu yollardan birisiyle elde edilen kazançlar, sevap beklenmeyerek yoksullara veya hayır kurumlarına verilmelidir

Zira Hz. Peygamber (s.a.v) bu tür haram kazançların harcanmasının ve güya sadaka olarak verilmesinin mümkün olmayacağını haber vermiştir. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, VI, 189) Haram yolla elde edilen kazancın hayır ve hasenata verilmesi haram olan malı meşrulaştırmaz. Piyango kumarın bir çeşididir. Şans manasına gelmektedir. Kumarı islamda  yasaklamıştır

İslami sohbet platformu olarak olarak sohbet, kelebek, mirc, sohbetchat, chat, sanal alem, lafazan, muslumanlar sohbet, mobil sohbet, sevdasohbet, zurna, islamisohbet, dini sohbet,istanbul sohbet odaları gurbetçi sohbet,almanya sohbet odaları  alanlarında hizmet vermekteyiz.

SELAM ve DUA  İle

Sohbetin Tek Adresi İslamisohbetci. Com

EzeLGenelİslami Sohbet
Milli Piyango Parası İle Hayır Yapılır mı? Selamun Aleyküm ve Rahmetullah Hemen her yılbaşı öncesinde, Milli piyango çekilişine katılmanın helal mı haram mı caiz mi konusunu kaleme aldık umarım faydalı oluyoruzdur. Sevgili değerli okuyucularım. İslamiyet'e göre kumarın ve şans oyunun her türlüsü haramdır. Ey inananlar, içki, kumar, putlar ve fal okları şüphesiz şeytan...