Maraş Usulu Dövme Pilavı  Keşkek.

Önce tabiki Besmele çekicez. ve  yine bir hadisi şerifle Tarifimize Başlıcaz.

Allah’ın izniyle İnşaallah  islami  sohbet 

Bismillahirrahmanirrahim;

Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. Cünkü Allah israf edenleri sevmez! A’raf Suresi 31,

Dövme Pilavı  Keşkek için gerekli olan malzemeler tek tek yazalım.

Malzemeler

*2 ,su bardağı dövme.

*1 çay bardağı  sıvı yağ

*2,Yemek kaşığı tereyağı

*1, adet orta boy kuru soğan.

*2, adet yeşil biber.

*250 gram kücük doğranmış et.

*1,adet orta boy domates

*1,yemek kaşığı salca

*yeteri kadar Tuz

*aldığı kadar su 

Keşkek Pilavı Tarifi Nasıl Yapılır?

Salçalı dövme önce ısladığımız dövme buğdayı  güzelce yıkıyoruz unu  kepeği kalmasın güzelce yıkayalım ki yemek yanması,  bunu da dedikten sonra  başlayalım, dövme pilavını yapmaya (keşkek diğer adı da) ister düdüklü tencerede  ister  normal tencere de pişer.  normalde ama düdüklüde 15 dakika da pişer  daha çabuk piştiği için çoğu   hanımlar düdüklü tencereyi  tercih ediyorlar ama ben normal tencerede pişirmeyi tercih ediyorum daha güzel ve tane tane oluyor.  Dövme ıslandığı için çabuk pişiyor düdüklü tencerede pişirmeyi tercih etmiyorum.

pilav tenceremize yağ koyalım biraz ısınsın sonra yağda sonra yeşil biber küp küp doğruyoruz,  halka halka doğradığımız soğanlarımızı ve yeşil biberi  ilave ediyoruz, soğanlar iki üç dakika  iyice öldükten sonra  pembeleşinceye kadar kavuruyoruz.

Sonra tereyağını ilave diyoruz  sonra salçasını ilave ediyoruz yine bu karışımı iyice kavuruyoruz 3.4 dakika kadar bu karışımı  kavuruyoruz, kavrulan bu karışıma 3 su bardağı su koyalım beş dakika kaynasın.

Sonra yıkadığımız dövme buğdayı salçalı karışıma ilave  ediyoruz. beş su bardağı su koyup kısık ateşte yavaş yavaş  pişmesini bekliyoruz. kısık ateşte piştiği için 30 veya 35 dakika da pişir. ocağı kapatıp  biraz dinlenmeye bırakıyoruz.

servis tabağına alarak yağını katıp etle süsleyerek  ikram ediyoruz Afiyet olsun. yemek pişti Afiyet şifa olsun

 Maraş usulü yağlama tarifi ve  malzemeleri

*2 su bardağı dövme

*10 veya aldığı kadar su

*2 yemek kaşığı tereyağı

ve haşlama et yada tavuk

*yağlama (keşkek)

Bol Tereyağlı tavuklu dövme pilavı (yağlama)

Koooop

 Maraş usulü yağlama yapılışı

öncelikle dövmeyi yıkıyoruz ve tencereye alarak üzerine su ekleyip kısık ateşte pişiriyoruz. arada karıştıyoruz dibine tutmaması için  ve et suyunu ilave ediyoruz suyunu çektik ten sonra kapatıyoruz.  servis tabağına alarak  bol tereyağını ilave  ediyoruz  süsleyerek  ikram ediyoruz Afiyet olsun.

İslami sohbet platformu olarak olarak Maraş Usulu Dövme Pilavı  Keşkek tarifi sonuna geldik başka bir yemek tarifnde buluşmak dileğimle

Selamün Aleykum Ve Rahmetullah Ve Berekatuhu.

Selam ve Dua ile

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/10/doveee.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/10/doveee.jpgEzeLGenel
Maraş Usulu Dövme Pilavı  Keşkek. Önce tabiki Besmele çekicez. ve  yine bir hadisi şerifle Tarifimize Başlıcaz. Allah'ın izniyle İnşaallah  islami  sohbet  Bismillahirrahmanirrahim; Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. Cünkü Allah israf edenleri sevmez! A'raf Suresi 31, Dövme Pilavı  Keşkek için gerekli olan malzemeler tek tek yazalım. Malzemeler *2 ,su bardağı dövme. *1 çay bardağı  sıvı yağ *2,Yemek kaşığı...