Kurban Bayramın  Anlamı Ve Önemi Nedir

Özellikle Kurban bayramı yaklaştığı zaman, kurban düşünceleri beni sarmaya başlar. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam aleminin her yıl Mekke’de hac farizasını ifa ettikleri vakittir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinideki en önemli iki bayramdan biridir. islamisohbet 

5e96bfa555428710381cdd98

Acaba, “Kurban nedir?” diye kendinize hiç sordunuz mu? Bu eylem kültürümüze nereden geldi ve ne zamandan beri uyhulanmaktadır? Belkide bunun sadece bizim kültürümüze özgü bir şey olduğunu sanıyorsunuz. Ben size, “Bu uygulama tarih boyunca çeşitli kültürlerde görülebilen bir ibadet şeklidir” desem şaşar mısınız?

Şaşmayınız., çünkü gerçekten insan yeryüzünde yaşamaya başlıdığından beri kurban kesmiştir ve bunu dini bir tören şeklinde uygulamıştır. Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan mali bir ibadettir. Fakirin de varlıklı kullar aracılığıyla Allah’a şükretmesine, dünya nimetinin yeryüzündeki dağılımı konusunda karamsarlık ve düşmanlıktan kendini kurtarmasına ve kendini toplumun bit üyesi olarak hissetmesine vesile olur.

Kurbanın manası nedir?  Kurban kelimesinin Arapçası ذِبْح (zibh; boğazlama) veya hedy (Hediye)’dir. Dini terim olarak Allah’a yaklaşmak ve Allah rızasına ermek niyetiyle, kurban edilen, hayvan demektir. Kurban ne için ve neden kesilir? Kurban kesmek: Allah’a yakınlaşmak gayesiyle, O’nun verdiği hayvanlardan, kurban edilmesi mümkün olan birini, yine O’nun rızaası için kesmek demektir.

Kurban Ne İçin Kesilir? Kurban; Cebab-ı Hakk’ın “Rabbin için namaz kıl, kurban kes” emrine uyarak, rızası kazanılmak için kesilir. Kurban Allah’a teşekkür etmek, şükretmek ve varlığına inanışı göstermek amacıyla yapılan bir ibadettir. Kurban Bayramı ise: bu ibadetin her yıl belirli günlerde gerçekleitirilmesidir.

Kurban Bayram’nda ibadet etmek istiyenler, emredilen koşulları taşıyan hayvanları Allah için keserek, Allah’a feda ederler. İnsanlık tarihi kadar eski bir ibadet olan kurban kesmek, ilahi dinlerin en önemli ibadeti sayılmaktadır.

uygulama tarih boyunca çeşitli kültürlerde görülebilen bir ibadet şeklidir” desem şaşar mısınız? Şaşmayınız., çünkü gerçekten insan yeryüzünde yaşamaya başlıdığından beri kurban kesmiştir ve bunu dini bir tören şeklinde uygulamıştır. Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan mali bir ibadettir. Fakirin de varlıklı kullar aracılığıyla Allah’a şükretmesine, dünya nimetinin , hayvan demektir.

Kurban ne için ve neden kesilir? Kurban kesmek: Allah’a yakınlaşmak gayesiyle, O’nun verdiği hayvanlardan, kurban edilmesi mümkün olan birini, yine O’nun rızaası için kesmek demektir. Kurban Ne İçin Kesilir? Kurban; Cebab-ı Hakk’ın “Rabbin için namaz kıl, kurban kes” emrine uyarak, rızası kazanılmak için kesilir.

Kurban Allah’a teşekkür etmek, şükretmek ve varlığına inanışı göstermek amacıyla yapılan bir ibadettir. Kurban Bayramı ise: bu ibadetin her yıl belirli günlerde gerçekleitirilmesidir. Kurban Bayram’nda ibadet etmek istiyenler, emredilen koşulları taşıyan hayvanları Allah için keserek, Allah’a feda ederler. İnsanlık tarihi kada eski bir ibadet olan kurban kesmek, ihali dinlerin en önemli ibadeti sayılmaktadır.

kurban Çeşitleri Nelerdir? Kurbanın çeşitleri niyete göre farklılık göstermektedir. Kurban çeşitleri şu şekildedir: Akika kurbanı: Dünyaya gelen çocuk için şükür amaçlı kesilir. Doğumun 7. gününde kesilmesinin sevap olduğu bilinmektedir. Çocuğun ergenlik dönemine gelene kadar geçen sürede kesilmesi uygun görülür. Akika kurbanı kesmek sünnettir.

Şükür kurbanı: Herhangi bir amaçla Allah’a şükretmek için kesilir. Adakta bulunmayan kişilerin şükür kurbanı kesmesi zorunlu değildir. Eğer kişi adakta bulunduysa bu kurbanı dinen kesmek zorundadır. Hedy kurbanı: Hac ve Umre ibadeti sırasında kesilen kurbandır.

Adak kurbanı: Bir dileğin gerçekleşmesi için adanan ve dileğin gerçekleşmesinden sonra kesilen kurbandır. Kurbanın islamdaki önemi Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan malî bir ibadettir. … Fakirin de varlıklı kullar aracılığıyla Allah’a şükretmesine, dünya nimetinin yeryüzündeki dağılımı konusunda karamsarlık ve düşmanlıktan kendini kurtarmasına ve kendini toplumunun bir üyesi olarak hissetmesine vesile olur.

 

İslami sohbet platformu,  olarak  Kurban Bayramın Anlamı Ve Önemi Nedir adlı makalenin sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Selam Ve Dua ile

 

 

adminGenel
Kurban Bayramın  Anlamı Ve Önemi Nedir Özellikle Kurban bayramı yaklaştığı zaman, kurban düşünceleri beni sarmaya başlar. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam aleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinideki en önemli iki bayramdan biridir. islamisohbet  Acaba, 'Kurban nedir?' diye kendinize hiç sordunuz mu? Bu...