İslam, Kuran, Hadis, Ayet, Saadet, Huzur
İslami Sohbet

Resssssss

Kuran Hadis Gül Kokulu Muhammed islamisohbetci.com

Hadis, Hz.Peygamber’ (s.a.v) affedilen söz, fiil, onay, fiziksel ve ahlakı ozelliklere denir.(28) Hz. Peygamber, Efendimiz (s.a.v) yaşadığı dönemde hem Allah’ın ona gönderdiği ayetleri insanlara tebliğ etmiş hem de bu ayetlerin gereğini uygulamalarıyla yerine getirmiştir. Hz. 5 ( s.a.v)’in söz ve uygulamaları, onun vefatından sonra ashap ve tabiin döneminde de yaşatılmış ve nesilden nesile hadis veya sünnet adıyla aktarılmıştır  İlk fetihler döneminden itibaren çeşitli şehirlere yerleşen sahabe, bu şehirlerde yaşayan insanlara İslam’ı öğretirken Hz.Peygamber’in örnek şahsiyetinden, güzel sözlerinden ve uygulamalarından pek çok nakillerde bulunmuştur. bu rivayetler, onları dikkatle dinleyen talebeleri tarafından ezberlenmiş ve bazı bireyler tarafindan notlar halinde kısmen yazılmıştır. Sahabe ve tabii hadisleri naklederken bekirli kurallara göre hareket etmişler, Emevi halifesi ömer b.Abdullaziz’in (ö.720) hadislerin yazılmasını emretmesi üzerine hadis rivayetlerinin yazıya geçirilmesi hızlanmış ve bu çalışmalar zamanla başlı başına bir ilim haline gelmiştir. Hadis ilmi, farklı şehirlerde bulunan sözlü ve yazılı haber kaynaklarının nasıl derlenebileceği konusunda eşsiz bir deneyim ortaya koymuştur. Buhari ve Müslim’in sahih adlı kitapları hadis kitaplarının zirvesini teskil eder. Bunları sırayla Ebu Dabud, Tırmizi, Nesai ve ibn Macenin Sünen adlı kitapları takip eder. Hadis alimleri hadis rivayetinin metodunu gösteren çalışmalar da yapmışlardır. Bunlara genel olarak

Huzurrrrr Kuran güzel Okumak islamisohbet.ci

Ebu Hüreyre radiyallahu anh, Resullah Sallahu aleyhi ve sellem’i: Allah, güzel sesli bir peygamberin, Kuranı tegannı ile yüksek sesle okumasından hoşnut olduğu kadar hiçbir şeyden hoşnut olmamıştır buyurrken işittim, demiştir. ( Buhari, Fezailül Kuran 19; Tevhit 32)

Huzuri Kalb ile Kuran Oku

Hadis-i şerifte buyrulur: Sizden birisi Rabbi ile münacat ve mukalemeyi (O’na yalvarıp O’nunla konuşmayı) severse Huzur-i kalb ile Kuran okusun.( Suyuti, I,13/360)

İslami sohbet platformu olarak İslam, Kuran, Hadis, Ayet, Saadet, Huzur  konulu makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle, islami sohbetci Sohbet sitesinden biraz bahsetmek istiyorum. Sitemizde Bayanlar için Dini Sohbet yerler arasında  aile gibi bir ortam kurmayı planlıyoruz.   Sitemizde saygı çerçevesinde paylaşımlar yapıyoruz. Gelen kişilerin istedikleri konu hakkında doğru bilgiler almasını sağlıyoruz.  
Selam ve Dua ile

EzeLGenelİslami Sohbet
İslam, Kuran, Hadis, Ayet, Saadet, Huzur İslami Sohbet Hadis, Hz.Peygamber' (s.a.v) affedilen söz, fiil, onay, fiziksel ve ahlakı ozelliklere denir.(28) Hz. Peygamber, Efendimiz (s.a.v) yaşadığı dönemde hem Allah'ın ona gönderdiği ayetleri insanlara tebliğ etmiş hem de bu ayetlerin gereğini uygulamalarıyla yerine getirmiştir. Hz. 5 ( s.a.v)'in söz ve uygulamaları, onun vefatından...