İhlas suresinin faziletleri nelerdir?  

İhlas süresini hem sabah hemde akşam sürekli olarak okumak kişiyi sıkıtntılardan  kurtaracak ve belalara karşı koruma altına alacaktır.

Her akşam evine girerken ihlas süresini okuyan kişinin evine yoksulluk girmez, bolluk bereket oluşur. Arefe günü ihlas süresinin okunması da yine hayırla faziletlerinden biridir. .islamisohbet

İhlas süresinin fazileti çoktur

İhlas süresinin okumanın fazileti çoktur. Bir kere okumak Kuran-ı Kerimin üçte birini okumak kadar; üç kere okumak ise,

Kuran-ı Kerim’in tamamını okumak kadadr sevaptır. Bu süreyi okumak, günahların da affina sebep olur.

Bir hadis-i şerif: ”Kim yatagında uyumak ister, sağ yanına yatar ve yüz defa ihlas süresini okursa kıyamet günü Allah ona;

”Ey kulum! Sağ yanın üzere Cennete gir” buyuracaktır. 27. ”Eve girerken  ihlas-ı şerifi okuyan fakirlik görmez.” Eshab-ı kiramdan Hazreti Süheyl, bu hadis-i şerife uyarak zengin olmuştur.

Günahların affolmasını birçok şartı vardır, ilk şartı Ehl-i sünnet itikatında olmaktır.

İhlas Süresi’nin fazileti ve Sırları

Bir kimse İhlas süresini abdesli olarak okumaya devam ederse,

Allah’u Teala o kimse ölüm  halini ve kabir sualini kolaylaştırı, kıyametin dehşetinden ve mahşer yerinin susuzluğundan bu süre hürmetine o kimseyi kouru. yüz, defa okuyan, kamil bir iman’a ere. on defa okuyan kimsenin amel defterie günah yazılmaz.

12 Ihlas

İhlas Süresi yüce Allah’ın hangi Sıfatını Açıklamaktadır?

İhlas Süresinin muhtevasiyla ilgili olarak mufessirlerin üzerinde durduklari en önemli konu, ilk iki ayette yer alan “ahad” ve “Samed” kelimelerinin anlam  ve icerikleridir. Ahad sifati Allah’a  nisbet edildiginde O’nun birligini, tekligini ve eşitsizliğini ifade eder; bu anlamiyla tenzihi veya selbi sifatlari da icerir.

İhlas Süresi’in  anlamı nedir?

İhlas suresi Mekkede döneminde inmiştir.4 ayet olan, ihlas suresinde Allah’a anlaıldığı şekilde inann, tevhid innacını tam anlamıyla benimsemiş ihlas bir mümün  olacağı için sure bu adlanılmaktadır.

İhlas Süresi’in faziletleri nelerdir?

Hz.Peygamber bu surenin önemi ve fazileti hakkında şöyle buyurmuştur:
”Varlığım elinde olan Allah’a yemin ederim ki bu sure Kuran-ın üçte birine denktir” (buhari ”Tevhid”. 1.). Yine Hz. Peygamber, sevdiği için bu sureyi her anlamda okuyan bir sahabiye,  ”onun sevmen seni cennete götürür” mujdesini vermistir (Tirmizi, Fezailü’l- Kuran, 11, Tefsir, 93; diger hadisler için bk.İbni Kesir,VIII, 539-546).

İhlas Süresi ile ilgili Hadis-i Şerifler nelerdir.?

İhlas Süresi’in Sırları

İhlas Süresi; okuyanı kıyamet korkularından kabir karanlığından  cehennem azabından  korut ve kurtarır.  Ölüm  acısını  hafifletir. Cok okuyan Allah dostlarindan olur.
Okuyan Allah’a siginmis olur ve şirkten kurutulur. Şeytanı  kaçırır. Kulunu Allah’a yaklaştırır. Mükafat  ve sevap olarak iman eden kinsenin sevap ve mükafatı  verilir ve 100 şehit sevabı  lutfedilur.

 İhlas Süresi ni günde  10  defa okuyan ALLAH onun icin Cennete bir ev yapar. İhlas Süresini okuyan kişi Kuran’nin 3de 1ni okumuş gibi olur.

peygamber Efendimiz (sav) İhlas Süresi için ne demiştir.
Resullah (sav) Efendimiz; “ihlas suresi ( Kul huvallahu ehad). Kuran-ınin ücte birine denktir.” b.uyurdu
İslami sohbet platformu olarak  İhlas Süresinin Sırrı Ve Fazileti  Bir başka makalede görüşmek dileğiyle,

Selam ve Dua ile

Genel
İhlas suresinin faziletleri nelerdir?   İhlas süresini hem sabah hemde akşam sürekli olarak okumak kişiyi sıkıtntılardan  kurtaracak ve belalara karşı koruma altına alacaktır. Her akşam evine girerken ihlas süresini okuyan kişinin evine yoksulluk girmez, bolluk bereket oluşur. Arefe günü ihlas süresinin okunması da yine hayırla faziletlerinden biridir. .islamisohbet İhlas süresinin fazileti çoktur İhlas süresinin...