Konu Başlıkları

Hızır Ve Muharrem Orucu

Tasavvufi anlayışta Hızır özel bilgi verilmiş, Hz. Musa’ya yol gösteren mürşit, veli bir insan olarak tanımlanır. bazı mutasavvıflar onu gördüklerini, ondan bilgi aldıklarını iddia etmişlerdir. Bazı halk inanışlarına göre Hızır yaşamakta, darda kalanlara yetişmekte, onlara yardım etmektedir. Farklı bir inanışa göre Hızır insan değil, darda kalanlara yetişen bir melektir. Bazı Alevi ocaklarınca, Hızır orucu adıyla tutulan bir oruç çeşidi bulunmaktadır. Bu orucun kaynağı olarak şu olay anlatılır: islami Sohbet

O466666

                             Dini Sohbet                 İslamisohbetci.com  İslam Hızır. Hz. Hasan Hüseyin Hz. Ali ve Hz. Fatıma

Hızır Orucu

Hızır Orucu için miladi takvime göre belirlenen tarihe yaklaşıldı. Hızır Orucun da yardımlaşmaya ve sosyal dayanışmaya daha çok önem verilir. O günün amacı, bir nevi Hızır gibi herkesin darlığına ve zor anına yetişmek onun hoşnutluğunu kazanmaktır. Hızır Orucu tutulurken genelde üçüncü günü perşembeye gelecek şekilde, salı, çarşamba ve perşembe günleri şeklinde tutulur. Orucun üçüncü günü her perşembe cem ibadeti yapılır.

“Bir gün Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin ateşli bir hastalığa yakalanırlar ve günlerce yatarlar, Hz. Ali ve Hz. Fatıma bu duruma çok üzülüp ağlarlar. Hz. Ali Allah’a yalvararak “Ya Hızır! Çocuklarımın imdadına yetiş, onlara sağlık ve sıhhat ver, hastalıktan kurtar, senin için ahdim olsun üç gün oruç tutacağım.” diye dua eder. Bu duası kabul olur, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin hastalıktan kurtulurlar.

Hz. Ali, Hz. Hızır’ın bu yardımından dolayı ailesiyle birlikte oruç tutmaya başlar, akşam iftar edecekleri zaman bir fukaraya Hz. Hızır aşkına lokma vererek yolcu ederler. Daha sonra durumdan peygamberimiz Hz. Muhammed, haberdar olur ve onların ne güzel bir hayır yaptıklarını, oruçlarının ve dileklerinin Allah katında kabul olunduğunu müjde eder.

Bir başka anonim açıklamaya göre “Nuh Peygamber’in gemisi fırtınaya tutulunca halk feryat edip yetiş ya Hızır, bizi kurtar diyerek dua eder. Allah tarafından bu dualar kabul olunur ve fırtına diner o vakitten sonra halk, yüce Allah’a şükür orucu olarak üç gün oruç adar. Bu oruç o günden, bu bugüne devam eder. Hızır orucu 13-15 Şubat tarihlerinde tutulmaktadır.

Hızır Orucu Duası

Hızır orucu duası şu şekildedir:
“Niyet ettim Allah rızası, Peygamber himmeti, Velayet şefaati için Hızır orucunu tutmaya. Allah kabul eylesin.” Yaradan Allah, Nübüvvet-i Muhammed, Velayet-i Ali aşkına, dertlerimize derman, hastalarımıza şifa, dilden dileklerimiz, gönülden muratlarımız için, dara, zora yetişen Hızır için, Hızır orucunu açmaya.

İslami sohbet platformu olarak Hızır Ve Muharrem Orucu  makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle, islami sohbetci Sohbet sitesinden Dini Sohbet

biraz bahsetmek istiyorum. Sitemizde Bayanlar için Dini Sohbet yerler arasında  aile gibi bir ortam kurmayı planlıyoruz.   Sitemizde saygı çerçevesinde paylaşımlar yapıyoruz. Gelen kişilerin istedikleri konu hakkında doğru bilgiler almasını sağlıyoruz.

Selam ve Dua ile

EzeLGenelİslami Sohbet
Hızır Ve Muharrem Orucu Tasavvufi anlayışta Hızır özel bilgi verilmiş, Hz. Musa'ya yol gösteren mürşit, veli bir insan olarak tanımlanır. bazı mutasavvıflar onu gördüklerini, ondan bilgi aldıklarını iddia etmişlerdir. Bazı halk inanışlarına göre Hızır yaşamakta, darda kalanlara yetişmekte, onlara yardım etmektedir. Farklı bir inanışa göre Hızır insan değil, darda kalanlara...