Her Müslümanın Bilmesi Gerekenler Ve Dini Bilgiler

 بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

KURAN-I KERIMDE KAÇ CÜZ VARDIR?  30,Cüz

KURAN-KERIM’DE KAÇ SAYFADIR?  600, sayfa

KURAN-KERİM’DE KAÇ AYET VAR? 6666. 6236

KURAN-KERİM’DE KAÇ  SÜRE VAR? 114

KURAN-KERİM’DE KAÇ  SECDE VAR? 14

KURAN-KERİM’ İN İLK SURESI? Fatiha Süresi

KURAN-KERIM’İN SON SURESİ?  Nas

islami sohbet

Aylin46

Her Müslümanın Bilmesi Gerekenler Dini Bilgiler İslamicohbetci.com

Allah Teala, dünyayı ve varlıkları yaratmadan önce dünyaya gelecek bütün insanların ruhlarını yarattı.

Onları ilahi huzurda topladı ve kendilerine, “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” diye soru.

Ruhlar da, Evet, bizim Rabbimiz Sen’sin! dediler

“Kalu bela” ne demektir?        

  “Kalu bela” ne demektir?  Bu zamana “Kalu Bela” denir.

Nereden geldin, nereye gideceksin? Allah’tan geldim, Allah’a gideceğim.

Ne için geldin?  Allah’ı tanımak ve O’na kulluk etmek için geldim.

Çünkü Allah Teala, insanları ve cinleri Kendisini tanımaları ve Kendisine ibadet etmeleri için yaratmıştır.  (Zariyat Suresi, 56: ayet

Ne olarak geldin? Bütün insanlar, Müslüman olarak doğar ve dünyaya Müslüman olarak gelir. Ben de Müslüman olarak doğdum ve Müslüman olarak geldim.

Bizim Dinimiz Hangisidir?  Bizim dinimiz, Hak katında tek din olan İslam Dini’dir.

Allah katında geçerli din hangisidir? Allah katında (geçerli) din, şüphesiz İslam’dır.

(Al-i İmran Suresi , 19.) Kim İslam’dan başka bir din ararsa (bilsin ki o din) ondan kabul edilmeyecek ve ahirette zarara uğrayanlardan olacaktır. (Al-i İmran Suresi, 85. ayet)

İslam Dininin gayesi nedir? Getirdiği hükümlerle insanları hem dünyada hem de ahirette mutluluğa ulaştırmaktır.

Dinin Ne ? Dinim islam

Kitabın Ne? Kuran-ı Kerim

Kimin Kulusun? Allah’ın

Kimin ümmetisin? Hz.Muhammed Mustafa’nın (s.a.v)

Müslüman mısın? Elhamdülillah Müslümanım

İman ne demektir? Allah Teala’nın peygamber Efendimiz (Sallahu aleyhi ve sellem) aracılığıyla bildirmiş olduğu bütün esasların doğru olduğuna kalben inanmak, tasdik etmek ve bunu dil ile de söylemektir.

Kelime-i tevhit nedir? “Lailahe illallah Muhammedü’r rasulullah” cümlesidir.

Kelime-i tevhidin manası nedir? Allah’tan başka ilah yoktur Hazreti Muhammed (Sallahu aleyhi ve selllem ) O ‘nun elçisidir (resulüdür)

Kelime-i şehadet ne demektir?

Kelime-i şehadet ne demektir? Ben şehadet ederim ki Allah tan başka ilah yoktur yine şehadet ederim ki Hazreti Muhammed (sallalahu aleyhi ve sellem) O’nun kulu ve elçisidir (resulüdür).

Bir kimse İslam Dini’ne ne zaman girmiş olur? Kelime-i tevhidi dili ile söyleyip kalbi ile kabul ve tasdik ettiği zaman girmiş olur.

İmanın şartları nelerdir?  Allah’a inanmak ,  Meleklere inanmak  Kitaplara inanmak , Peygamberlere inanmak   Ahiret gününe inanmak ,Kaza ve kadere, hayır ve şerrin Allah’ın yaratması ile olduğuna (Allah’tan geldiğine) inanmak

Mümin kime denir? Allah’ın varlığına ve birliğine, Hazreti Muhammed’in (sallallahu aleyhi ve sellem) de peygamberliğine kalpten inanan kimseye denir.

Müşrik kimlere denir? Allah’ın eşi ve benzeri varmış gibi O’na ortaklar bulan, birden fazla ilah olduğuna inanan kimselere denir.

Kafir kimlere denir? Allah’ın varlığına ve birliğine, Hazreti Muhammed’in (sallalahu aleyhi ve sellem) peygamberliğine ve getirdiği esaslara kalben inanmadığı halde dili ie inandığını söyleyen kimselere denir.

Münafıklığın belirtileri nelerdir? Konuştuğunda yalan söylemek, söz verdiğinde sözünde durmamak, emanete hıyanet etmek

Allah’ı nasıl tanıyabiliriz? Allah’ı ancak Kur’an-ı Kerim’de ve Peygamber Efendimiz’in (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sözlerinde tanıttığı şekilde tanıyabiliriz.

Allah Teala’nın kaç ismi vardır? Peygamber Efendimiz’in (Sallallahu aleyhi ve sellem) bildirdiğine göre Allah’ın 99 ismi vardır.

Bu isimlerin hepsine birden ne denir?  Esmaü’l hüsna (en güzel isimler)

Allah’ın sıfatları kaç kısımdır? Allah’ın sıfatları “Zati” ve “Subuti” olmak üzere iki kısımdır.

Allah’ın “Zati” sıfatları hangileridir?  Vücut, Kıdem, Beka, Vahdaniyet, Muhalefetü’n lilhavadis, Kıyam bi nefsihi.

Allah’ın varlığı ve birliği ile ilgili Kur’an-ı Kerim’deki en önemli delil nedir? İhlas Suresidir.

İhlas Suresinin manası nasıldır? De ki: Allah birdir. Allah Samed’dir (Hiç kimseye ihtiyacı yoktur. Herkes O’na muhtaçtır.)O, doğurmamıştır hiç kimse O’na denk değildir. (O’nun eşi ve benzeri yoktur.)

EVET BUNLARI BİLMEK İÇİN HAFIZ OLMAMIZA GEREKMIYOR.

Yayınımızı WEB‘den dinlemek için https://Www.isLamiSohbetci.Com linkine tıklayınız.  Yayınımızı Winamp‘tandinlemekiçinhttp://Radyo.isLamiSohbetci.Com:8808/listen.pls linkie tıklayabilirsiniz.

İslami sohbet platformu olarak olarak, Her Müslümanın Bilmesi Gerekenler Dini Bilgiler  konumuzun sonuna geldik başka güzel bir konuda görüşmek dileğiyle

SELAMveDUAile

Sohbetin Tek Adresi İslamisohbetci. Com

Hatırlatma Unutmayalım

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/12/aylin.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/12/aylin-300x300.jpgEzeLGenelİslami Sohbet
Her Müslümanın Bilmesi Gerekenler Ve Dini Bilgiler  بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ KURAN-I KERIMDE KAÇ CÜZ VARDIR?  30,Cüz KURAN-KERIM'DE KAÇ SAYFADIR?  600, sayfa KURAN-KERİM'DE KAÇ AYET VAR? 6666. 6236 KURAN-KERİM'DE KAÇ  SÜRE VAR? 114 KURAN-KERİM'DE KAÇ  SECDE VAR? 14 KURAN-KERİM' İN İLK SURESI? Fatiha Süresi KURAN-KERIM'İN SON SURESİ?  Nas islami sohbet Allah Teala, dünyayı ve varlıkları yaratmadan önce dünyaya gelecek...