Gecenin Sırrı Ve Allah’ı zikredenlerden olmak

Gecenin Sırrına vakfı olanlar mutlu uyuyanlar değil, mutsuz uyanıklardır.

Gecenın sırrı kapılarını ancak acı çeken kalplere açıyor..islamisohbet 

Bu yüzden geceler uykudan çok uyanıklar taşıyor.

Sadece bir kere kapıldıysan geceye, gönler ağır gelsede kelşmeler hece hece, artık tutsağı olmuşsun demektir .gecenin kaderine.

Gecenin, zihnin ve kalbin berrak; idrak, tahasüs ve ifadenin keskin; hafızasının kuvvetli, maddi-manevi yollarda ilerlemenin süratli ve kolay olduğu mustesna zamanlıdır. Kendisini büyük vazifelerin beklediği kimselerin gündüzlere hazırlanamsı için, geceler bulunması bir fırsattır.

1

Allah Resulu Sallallahu aleyhi ve sellem, gecelerin en feyizli anları olan seherlerde namaz kılmayı, istigfarda bulunmayı, zikretmeyi, Kuran okumayı ve dua etmeyi hiç terk etmedi. Öyle ki, hastalandığı ve ayağa kalkmayacak kadar takatsiz kaldığı zamnlarda dahi oturark da olsa seherlerini ihya ederdi.  .islamisohbet 

Allah Resulu (s.av), günün en bereketli anı olan seher vakitlerinde, adeta farklı bir aleme girer, bambaşka bir haleti ruhiyye bürünürdü. Zira Cenabı Hak, Habibi Ekrem’ine, gecelerin feyizli iklimnden istifade etmesi için söyle buyurmutur:

”Gecenin bir kısmı, sadece Sana mahsuz fazlası bir ibadet olmak üzere teheccüde kalk (Kuran, namaz ve zikirle meşgul ol)! Umulur ki Rabbin Seni Makam-ı Mahmud’a (övülmeye layık makama,şefaat makamına) eriştir.” (el-isra,79)

Gece Ve Gündüzün Sırları

Images (11)

Bir çok insan sever geceleri ama korkar aynı zamanda, Huzuru da içinde barındırır geçe, tehlikeyi de. Geceler size huzur mu veriyor, yoksa sizi ürkütüyor mu? Geçmişten günümüze karanlık dendi mi ürkütücü, tuzaklar barındırdığı akla gelir.

Aslında esas olan bilinmeyendir. Bilinmeyene karşı da sürekli endişe duyar, tetikte oluruz. Gece olunca gündelik eylemlerin son bulduğu ve kendimizle başbaşa kaldığımız, daha çok düşündüğümüz ve iç sesimize kulak verdiğimiz her insanın yaptığı şeyler arasındadır. Şahsım adına bana huzur verdiğidir.

Bunun sebebi sadece ve sadece kendim için birşeyler yapabildiğim saatler olması ve bu bana cidden huzur verir. Gecenin sessizligi iyidir huzur verir insan karanlıkta çok şey düsunebilir kendisini gizleyebilir iyidir karanlık

Gerçi sorun değil olabilirde. Gece bir varlık. Yerine göre gizemli, yerine göre ürkütücü, Yetine göre acıların, çığlıkların biriktiği zaman aralığı. Yerine göre gök kapılarının duaya en çok aralandığı vakit. Yerine göre bir istirahat vakti. Yerine göre aydılığın zıddı. Yerine göre tefekkür vakti. Yerine göre bir suskunluk. Belki burda hikmetini bilemeyeceğimizi de barındırıyor olabilir.

Ürkütücülüğünün verdiği huzuru seviyorum ben. Ürkütücü, sessizlik ve gizemli oluşu bu dünyadaki coğu kötülükle baş edebilecekmiş gibi hisstettiriyor bana. Belki de bu yüzden geceleri aklıma hayata dair korkularım, geçmişte yaşanan üzüldüğüm anılar ve geleceğe dair taşıdığım kaygılar geliyor. Gece tüm ürkütücülüğü ile beni sarıp sarmalıyor ve hepsine karşı duruyor.

Bu yüzden geceleri çok seviyorum, kollarında güvendesin. Huzur verici herşey aslında anlamlı. Sessizlik beni daha fazla odaklanmaya itiyor. Daha sağlıklı düşünüp yarınım ve geleceğim için doğru kararlar aldığım saatler.

Allah acılarımızı azaltır ve karanlığımızı aydınlığa çıkarır İnşallah Geceyi severim ama geceden korkman Gecede ayrı bir huzur var birde benim şuan buluduğum konum ayrı bir huzur verici. Gece güzeldir, kendinle baş başa kalmak için en uygun zaman, Seviyorum gecenin sessizliğini, Daha bir aydınlık geliyor karanlık.

Yüreğimden geçenlerle sohbet ediyorum, dostça. Hepsi huzur verebiliyor ne de olsa. Gece duygu yoğunluğunun en fazla olduğu zaman dilimi, bütün gün boyu yaşanıanların analiz edildiği, geçmişin hayal kırıklarıkları, geleceğe dair umutlar. bence bütün bunların yanında karanlığın kendine özgü bi huzuru vardır.

Gecenin kokusu bile huzur doldurur çiğerlere Gece ne kadar sessiz ise o kadar huzur veriyor bana. Gecelerin değeri olmasa gündüzlerin yaşanılacak bir yanı kalmaz. Eğer pencerenden gecenin sessizliğini dinliyorsan, huzur arıyorsun ve bulmuşsun demektir. Gündüzlerin bilip görmediği gecelerin tanık olduğu Yürekte bitip tükenmek bilmeyen insanı kendi kendine konuşturan derinliklerde tekrar arzeden yürek yangını sesler Ateşli hastalıklar gibi gece nükseder

Gecenin Sırrı Ve Allah’ı zikredenlerden olmak

Gece İbadeti ile ilgili Ayetler ve hadisler

Hakka muhabbetin en büyük göstergesi, fedakarlıktır. Herhangi bir insanın şansi  bir menfaati, gecenin bir yarısında uyanıp kalkmasını icab ettirse, o kimse ne yapıp eder, o saatte muhakkak  uykusunu bölüp kalkar.

Gece ibadetleri ile ilgili Ayetler.

Cenabı Hak da biz kullarını, sher vaktlerinde kendisyle buluşması davet ediyor. Ayet-i kerimelerde şöyle buyuruyor.

”(o müttakiler) geceleri pek az uyurlar, seher vakitlerinde de istiğfara devam ederler.” (ez-Zariyat, 17-18)

”( o muttaki kimseler, geceleri namaz kılmak ve istiğfar etmek için) yanlarını (tatlı) yatakalrından kaldırılar. Rabbleirne, azabından korkarak ve rahmetiini umarak dua ederler.. (es-secde,16)

”(O Rahman’ın kulları ki Rablerinin huzurnda kıyama durarak ve secdelere kapanarak gecelerini ihya ederler.”(el-furkan,62)

İslami sohbet platformu  OLARAK    Gecenin Sırrı Ve Allah’ı zikredenlerden olmak   sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle.

~~Selam Ve Dua ile~~

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Genel
Gecenin Sırrı Ve Allah'ı zikredenlerden olmak Gecenin Sırrına vakfı olanlar mutlu uyuyanlar değil, mutsuz uyanıklardır. Gecenın sırrı kapılarını ancak acı çeken kalplere açıyor..islamisohbet  Bu yüzden geceler uykudan çok uyanıklar taşıyor. Sadece bir kere kapıldıysan geceye, gönler ağır gelsede kelşmeler hece hece, artık tutsağı olmuşsun demektir .gecenin kaderine. Gecenin, zihnin ve kalbin berrak; idrak, tahasüs ve...