Bu meleklerden  dört   tanesi,  büyük  melek  olarak  anılır.  Bunlar:  Cebrail,  Mikail,  İsrafil  ve  Azrail’dir.

Cebrail’in görevi  peygamberlere  vahiy  getirmektir yani  o  Allah’ın  emir  ve yasaklarını  peygamberlere getiren  (ileten) melektir.  Ayrıca  Cebrail  tüm  meleklerin en  büyüğü   ve  en üstünü  anılır.İslamisohbet

Meleklerin  Özellikleri  Nelerdir?

Nurdan yaratılmıştır

Manevi varlıklardır
İnsanlarda bulunan yeme, içme,  evlenme,  yorulma, , utuma  gibi özellikleri taşımazlar.

Meleklerde  dişilik  erkeklik  kavramı yoktur.

Melekler Allah’ın  emirlerine  sorgusuz  sualsiz itaat ederler.

Sürekli  ibadetle meşguldürler.

Melekler Ve Gorevleri Nelerdir H1472838875 582615

Dört  büyük meleği tanıyormusunuz?

İslam’da  dört  büyük  meleğin,  Adi zikredilir ,  bunlar cebrail,  Mikail,  İsrafil  ve Azrail’dir.

Cebrail  vahiy meleği,   İsrafil sur meleği, Azrail  ölüm  meleği ,   Mikail ise rızık  ve yağmur  meleğidir.
İslam’da dört büyük meleğin adı zikredilir, bunlar Cebrail, Mikail, İsrafil,  ve Azrail’dir. Cebrail vahiy meleği, israfil Sur meleği, Azrail ölüm meleği, Mikail ise rızık ve yagmur meleğidir.

En güçlü melek kimdir

Kuran’da  çok  sayıda   surede  cebrail (a.s.) ‘ dan  bahsedilmektedir.  Melekler  arasinda en üstün  olan  melek  cebrail (a.s)’ dir.
Melekler   arasında en üstün olan melek Cebrail (a.s.)’dir . Aynı zaman da melekelr arasında  en büyük melek te yine Cebrail (a.s.)’dir

Dört  Büyük Melek Hangileridir

Melekler, Allah tarafından yaratılmış,  Allah’a itaatten  ayrılmayan,  devamlı O’na  ibadet  eden,  hiçbir  günah  işlemeyen ,  gözle görülmeyen  varlıklardır. Melekler  Allah’ın  emirlerini  asla  isyan  etmezler. Zaten  yaratıldğında  Allah’a itaat etmeyerek cennetinden kovulan nurani varlik  şeytandır.
Dinimize  göre  dört büyük  melek  bulunur.  bu  melekler hangileridir,   isimleri  ve görevleri nelerdir.
” Kim  Allah’ı  meleklerini,   kitaplarını,  peygamberlerini  ve  ahiret  inkar ederse derin bir sapıklığa düşmüştür. ”(Nisan suresi, 136.ayet)

Kuran’da Hangi Meleğin İsmi Geçmez ?

Münker ve Nkir: sorgu melekleridir. Berzah alemi olarak da bilinen kabir aleminde insanlar Allah, Hz. Muhammed ve İslam hakkında sorular soracakalrına inanırlar. Münker ve Nekir’in İsimleri Kuran-ı  Kerim’de geçmez.

İlk Melek Kimdir?

Baş Melek Mikail  ( Mikha’el ) Allah’ın  kendinden ilk yarattığı varlik, ilk melektir. Allah’ın dört  baş  meleğinden biridir.  Kendisinden sonra evrenin ve diğeri tüm varlıkların yaratılışından Allah2ın yanında yer almıştır. İlk yaratılan varlık olmasından kaynaklanan farklı özellikleri vardır.

Azrail Kuran-ı Kerim’de Geçermi?

Cevap: İbn Hacer  el-Askalanı fetvalarında diyor ki: Ayet-i Kerime  ve hadis-i Şeriflerde melekü’l- mevt
(ölüm  meleği) diye geçer. Ölüm meleğine Azrail ismi verilmesi  insanlar arasında meşhur olmuştur. Dört büyük melekten İsrafil aleyhisselamın da ismi Kuran-ı Kerim’de  ”Münadi (Çağırıcı)”  olarak geçer.
Azrail Kimlere Selam Verir?
Kuran-ı Keim’de yazana göre Hz. Azrail mümin bir kimsenin canını alırken ona selam verir ve nazik davranır. Ancak zulüm yapan kötü kişilerin canını alırken onların sırtına vurur ve kötü sözler söyler. ”Sizin için görevlendirilen ölüm meleği canınızı alacak, sonra Rabbinize döndürüleceksiniz.” (Secde, 11) ayetinde hz.
Azrail kimlere selam verir?
Kur’an-ı Kerim’de yazana göre Hz. Azrail mümin bir kimsenin canını alırken ona selam verir ve nazik davranır. Ancak zulüm yapan kötü kişilerin canını alırken onların sırtına vurur ve kötü sözler söyler. “Sizin için görevlendirilen ölüm meleği canınızı alacak, sonra Rabbinize döndürüleceksiniz.” (Secde, 11) ayetinde Hz.

 

İslami sohbet platformu olarak  Dört Büyük Melek, Cebrail,  Mikail, İsrafil ve Azrail  konulu makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle,

Selam ve dua ile

Genel
Bu meleklerden  dört   tanesi,  büyük  melek  olarak  anılır.  Bunlar:  Cebrail,  Mikail,  İsrafil  ve  Azrail'dir. Cebrail'in görevi  peygamberlere  vahiy  getirmektir yani  o  Allah'ın  emir  ve yasaklarını  peygamberlere getiren  (ileten) melektir.  Ayrıca  Cebrail  tüm  meleklerin en  büyüğü   ve  en üstünü  anılır.İslamisohbet Meleklerin  Özellikleri  Nelerdir? Nurdan yaratılmıştır Manevi varlıklardır İnsanlarda bulunan yeme, içme,  evlenme,  yorulma, , utuma ...