Dinimizde Doğum Günü Kutlamak Caizmidir ve Özel Günler

Doğum günü kutlamaları Allah’ın emir ve yasaklarına.Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in sünnetine uygun olması şartıyla caizdir. Hayat ve ömür Cenabı Allah’ın insanlara verdiği en önemli nimetlerdendir

Doğum günü kutlamak, ibadet değil, adettir. Ayrıca, herkes miladi yıla göre kutlarken, hicri seneye göre kutlamak, fitneye de sebep olabileceği için, miladi yıla göre, kutlamakta mahzur yoktur.islamisohbet 

Mübarek gecelerin, mesela Mevlid kandilinin durumu ise, farklıdır, bunlar ibadet olduğu için, hicri yıla göre kutlanır.

Doğum Günü Kutlamak Günah Mı 702x336

Bütün özel günler  Avrupa’dan gelen “Anneler – Babalar günü” vs vs  adettir. Yani, adette bid’attir. Adette bid’at olduğu ve zararlı olmadığı, çirkin ve dine aykırı yönü bulunmadığı için anneler babalar günü tertip etmekte ve hediye vermekte mahzur yoktur. Anneleri babaları senede bir gün yerine her gün hatırlamak, onlara hizmet etmek, ölmüşlerse, dua etmek, hayır hasenatta bulunmak gerekir.

  Doğum gününe önem vermeyi Hristiyanlar, Müslümanlardan öğrenip, almışlardır. Yaş günü kutlamak ibadet değil adettir.

Din kitaplarında buyuruluyor ki; Noel günü ve gecesinde, kafirlerin paskalya ve yortularında, onlar gibi bayram yapan küfre girer. Yılbaşı münasebetiyle Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde milyonlarca çam fidanı Noel hurafesi uğruna kesilip yok edilmektedir. Hristiyan ülkelerde olduğu gibi, Müslüman ülkelerde de bu cinayetler işlenmemeli. Hristiyanlara benzememek için yılbaşı gecesi hindi yememeli! Yenirse mekruh olur. Birkaç gün sonra yenebilir, Kumar oynamak, tombala çekmek gibi oyunlar ise zaten her zaman caiz değildir.

Bu gece, gayrimüslimlere benzemek gayesiyle çeşitli yiyecek, içecek almak da caiz olmaz.

Noeli kutlamak asla caiz değildir. Fakat, Noel ile ilgisi olmayan yılbaşında bir Müslümana tebrik kartı yazıp, yeni bir yılın insanlık için, Müslümanlar için hayırlı olmasını dilemek günah değildir. Yahut, (yeni yılın kutlu olsun) diyene (seninki de kutlu olsun) demek günah olmaz. Bu inceliği anlamalıdır! Müslüman her gece neleri yapıyorsa, bu gece de  onları yapmalıdır! Sanki mübarek geceymiş gibi mevlid okutmak, sohbetler düzenlemek uygun değildir.

Müslüman her gece neleri yapıyorsa, bu gece de onları yapmalıdır! Böyle şeyler adettir, zararlı değildir, sevgiyi artırır. Bunlar yapılırken, günah olan bir şey yapmamaya dikkat edilirse mahzuru olmaz. İslama göre lmalı özel günleri kutlarken yasakalrdan sakınmalıyız.

1487522

Dolasıyla, batılıların taklidi olan, Pasta keserek, Mumlar üfleyerek, Dilekler tutarak, Garimeşru kıyafetler giyerek,
Kadın ve Erkeğin karışık olduğu, içkilerin içildiği şekildeki doğum gününü kutlmayı İslam dini yasaklamş ve caiz görmemiştir.
Ayrıca bir hususun üzerinde durmakta fayda vardır. Günümüzde doğum günü kutlamaları genellikle batılıların taklidi şeklinde kutlamalardır. Taklit kültürü üzerine kurulmuş kutlamalar dinimizde caiz değildir.

Allah’ım Kalbimizdeki imanı, gönlümüzden Resul Aşkını eksiltme,

Allahyolunda nice sağlıklı  yaşlar olsun İnşallah.

Ömrümüz Sağlıkla ve sıhhatle olsun inşallah.

Her Halimize şükürler olsun.

İslami sohbet platformu  OLARAK  Dinimizde Doğum Günü Kutlamak Caizmidir ve Özel Günler  Bir başka makalede görüşmek dileğiyle.

~~Selam Ve Dua ile~~

 

Genel
Dinimizde Doğum Günü Kutlamak Caizmidir ve Özel Günler Doğum günü kutlamaları Allah'ın emir ve yasaklarına.Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem'in sünnetine uygun olması şartıyla caizdir. Hayat ve ömür Cenabı Allah'ın insanlara verdiği en önemli nimetlerdendir Doğum günü kutlamak, ibadet değil, adettir. Ayrıca, herkes miladi yıla göre kutlarken, hicri seneye göre kutlamak, fitneye...