Berat Gecesi
17 Mart Perşembe

 berat kandili  dua namaz zikir

Berat kandili neler yapılır?
Berat Gecesinde Neler Oldu?
Berat kandili ne zaman hangi gün ?
Berat Kandili Anlamı Nedir?

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla
islami sohbet

Guldennnnn

Berat Kandili  Berat Gecesi Berat kandili Duası islami sohbet

SELAMÜN ALEYKUM VE RAHMETULLAH yine Mübarek Gecelerden Olan Berat Gecesini İbadetlerle bu hayırlı geceyi ihya edeceğiz İnşaallah. Allah kısmet ederse  Berat Gecesi Başlıklı konumuza hoş geldiniz.
Hamt ve Sena; insanların en güzel surette yaratan, diğer varlıkları Onun emrine ve hizmetine veren, Alemlerin Rabbi Yüce Allah’a mahsustur.
Salat ve Selam; beşeriyetin ahlakını kemale erdirmek için gönderilen Rahmet Peygamberi Efendimiz, O’nun sevgilisi  Ashabına ve İslam ahlakını rehber edinen müminlere olsun.

Berat sözü “Beraet” kelimesinin kısaltılmış şeklidir. Borçtan, suç ve cezadan, hastalıktan kurtulmak demektir. Buna göre “Berat Gecesi” günahlardan kurtuluş gecesi demektir. Müslümanlar tarafından bu gecenin derin bir saygı ve heyecan ile kutlanmasının sebebi budur. İslami sohbet sitesi   Bu geceye mağfiret gecesi de denmiştir. Çünkü bu gecede pek çok kimseyi Cenab-ı Hakk’ın affedeceği Peygamberimiz tarafından bildirilmiştir.

Peygamberimiz bu geceyi ibadetle geçirmiştir. Beyhakının Ala b. el-Haris kanalıyla rivayet etmiş olduğu bir Hadisi Şerifte Hz. Aişe (r.a.) şöyle demiştir: Peygamberimiz bir gece kalktı namaz kıldı. Secdeyi öyle uzattı ki secdede öldü sandım. Bunu görünce kalktım. Elimle ayağına dokununca kımıldadı (sevindim) ve yerime döndüm. Secdede şöyle niyaz ettiğini duydum:

– Allah’ım, azabından affına, gadabından rızana sığınıyor, senden yine sana iltica ediyorum. Şanın yücedir. Sana yaptığım senayı senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana gereği gibi hamdetmekten acizim.

Başını secdeden kaldırıp namazı bitirince:

-Aişe, Allah’ın Resulü sana haksılık edecek mi sandın? buyurdu. Ben:

-Hayır, Vallahi, ya  Resulallah, böyle sanmadım. Ancak secdede uzun süre kaldığın için öldün sandım, dedim. Bunun üzerine Peygamberimiz:

-Bu gece hangi gecedir, Biliyormusun ? buyurdu. Ben:

-Allah ve Resulü daha iyi bilir, dedim. Peygamberimiz:

-Bu gece Şabanın on beşinci gecesidir. Allah Teala Şabanın on beşinci gecesinde kullarına rahmetiyle tecelli buyurarak af dileyenleri bağışlar, merhamet isteyenlere rahmet eder, içini kin bürümüş olanları ise kendi hallerine bırakır.” Buyurdu.

Bilindiği gibi İslam’ın ilk yıllarında Kabe putlarla dolu olduğu için Peygamberimiz, (s.a.v)’in namazları Beytül-makdise yönelerek kılıyordu. Bununla beraber kıblenin değişmesini de istiyordu. Bu durum, Peygamberimizin Medine’ye hicret ettikten sonra da on altı ay ve bir kaç gün daha devam etmişti. Hicretin ikinci senesi Şaban ayının on beşinci günü Peygamberimiz, (s.a.v)’ in ziyaret için gittiği Beni Seleme yurdundaki mescitte öğle namazının ikinci rekatını kılarken kıblenin değiştiği hakkında ayet nazil oldu. Ayette şöyle buyuruluyor:

-“(Ey Muhammed!) Biz senin yüzünün göğe kadar çevrilmekte olduğunu görüyoruz. İşte şimdi seni memnun olacağın bir kıbleye döndürüyoruz. Artık yüzünü Mescidi Haram tarafına çevir.”

Böylece kıble değiştirilmiş oldu. Peygamberimiz derhal namaz içinde Kabe-i Muazzama tarafına döndü. Cemaat da safları ile Kabe ye yöneldiler.

İşte birliğin sembolü olan bu tarihi olay, Berat gecesini değerlendiren başlıca sebeptir. Peygamberimiz, (s.a.v) bu nimeti veren Cenabı Hakk’a şükran borcunu yerine getirmek üzere bu geceyi ihya ediyor, ölüler ve diriler için dua ve istiğfarda bulunuyordu.

Berat gecesine mahsus bir namaz ve ibadet yoktur Kaymaların  belirttiğine göre  Berat Gecesine  ait özel bir namaz yoktur.

Gazali  bu gece her rekatta Fatiha süresinden sonra onbir ihlas suresi okunmak suretiyle  kılınacak yüz rekat. veya her rekatında Fatihalardan sonra  yüz ihlas okunursa on rekat  namazdan çok  sevap olduğu  dair rivayet  vardirm.

Bu gece, Kur’an okuyarak, dua ve istiğfar yaparak kaza ve nafile namazı kılarak ve yoksullara yardım ederek ihya edilir. Namaz borcu olanların bu gecede en az bir günlük kaza namazı kılmaları tavsiye edilir.

Berat Gecesinde Neler Oldu?
Ayrıca Berat Gecesi, Kur’an Levh-i Mahfüzdan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna “inzaI” denir. Kadir Gecesi’nde ise Peygamber’e ilk kez parça parça indirilmeye başlamıştır.

Berat Kandili Oruç Tutulur Mu?

Berat Kandili orucu hakkında Hz. Ali (R.a.) tan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz buyuruyor ki; “Şaban ayının yarı gecesinde yani (Berat Gecesi) olduğunda, gündüzünde oruç tutun, gecesini de ibadetle geçirin.”

Oruç Tutmak

Peygamber (s.a.v) Efendimizin, Ramazan dışında en çok oruç tuttuğu ay, Şaban ayı idi.
Hz. Aişe (R.a) şöyle dedi: “Resulullah hiçbir ayda, Şaban ayında tuttuğu oruçtan daha fazla oruç tutmazdı. Şaban ayının tamamını oruçla geçirirdi.” (Müslim, Sıyam 176; İbn-i Mace, Sıyam 30)
En mühim hususlardan biri, namazdır. Hak dostları bu gecede namaz kılmanın ehemmiyetine dikkat çekmişler ve namaz borcu olanların kaza namazı kılmalarını tavsiye etmişlerdir.

Berat Kandili Anlamı Nedir?

Berat Kandiline, bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle mübarek gece: günahların affı ve kulların temizece çıkarılması sebebiyle Berat gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet gecesi gibi adlar da verilmiştir. Müslümanlar bu geceyi ibadetle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi olduğuna inanır
Diğer bir hadise de şöyle buyruluyor:
“Bu gece Şaban’ın on beşinci gecesidir. Allah Teala bu gecede beni Kelb kkabilesinin koyunlarının tüyleri sayısınca insanları Cehennemden kurtarır. Ancak kendisine şirk koşanların, Müslümanlara karşı kin ve düşmanlık besleyenlerin, akrabaları ile münasebeti kesenlerin, gururlu ve kibirlerin, ana-babasına asi olanların ve içki içmeye devam edenlerin yüzüne bakmaz.” (Buhari, et-Tergib, II, 118

Yüreklerin bir attığı duaların gökyüzüne yükseldiği mübarek Berat Geceniz dualarınız kabul ola

Kuran’ın İndirildiği Gece Cenabı Hak, rivayete göre Kur’an’ın Levhi Mahfuz’dan dünyaya indirildiği

Berat Gecesi için Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor: “Apaçık Kitaba yemin olsun ki, biz Kur’an-ı mübarek bir gecede indirdik. Biz, gerçekten uyarıcıyız. O mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir.” (Duhani 44/1-4) Böyle bir geceyi ganimet bilip dua, zikir ve ibadete yönelerek amel defterini zenginleştirmek, Allah’ın kulları için bulunmaz bir fırsattır.  berat kandili  dua namaz zikir

İslami sohbet platformu olarak Berat Gecesi  17 Mart Perşembe makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız.  Bir başka makalede görüşmek dileğiyle İslami sohbetci  Dini Sohbet Sohbet sitesinden

SELAM vE DUA  ile

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/03/gulllllllll4.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/03/gulllllllll4-300x300.jpgEzeLGenelİslami Sohbet
Berat Gecesi 17 Mart Perşembe  berat kandili  dua namaz zikir Berat kandili neler yapılır? Berat Gecesinde Neler Oldu? Berat kandili ne zaman hangi gün ? Berat Kandili Anlamı Nedir? Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adıyla islami sohbet SELAMÜN ALEYKUM VE RAHMETULLAH yine Mübarek Gecelerden Olan Berat Gecesini İbadetlerle bu hayırlı geceyi ihya edeceğiz İnşaallah. Allah kısmet ederse  Berat...