Çay Saati Çay  İkramı Güzel demlenmiş çay  İslami Sohbet

İslam da misafirin önemi

Kültürümüz de Olmazsa Olmazı Misafire çay ikramı

Çay Saati Ve İkram Başlıklı konumuza hoş geldiniz. Çay saatleri sevdiklerimizle  veyahut arkadaşlarımızla  oturup iki lafın belini kırdığımız tatlı tatlı Sohbetler ettiğimiz güzel dakikalar geçirdiğimiz bu dakikalarda sohbetin tadını artıran da iyi demlenmiş güzel bir çay ile çayın yanın da atıştırdığımız lezzetli yiyeceklerde çeşit çeşit yiyecekler iceceller ikram ediyoruz. Konumuzun sonunda size birde kek tarifi vereceğim İnşeallah ama öncelikle
Peygamber Efendimizin Misafire  nasıl  önem verdiğini  anlatmaya çalışacağım.

Evimize misafir geldiğinde onu rahat ettirmek için elimizden geleni yapmalıyız. Sürekli gülümsemeliyiz. Rahatsız olduğumuz bir durum varsa belli etmemeliyiz. Misafirimize nazik davranmalıyız. biz Annemizden Büyüklerimizden  bunu misafirperverliği misafire yiyecekler ikramı her şeyden önce selam alıp Hoş geldiniz  deriz hal hatır derken ikramlarımızla beraber  Sohbete başlarız.
Hak Teala nın bir hediyesi olan misafire ikram etmeli Allah’a ve kıyamete inanan, misafirine ikram eylesin! (Buhari) İmamı  Evzai, Misafire ikram, ona karşı güler yüzlü ve tatlı dilli olmaktır buyurdu. Misafire ikram çok sevaptır. evimiz de Allah  ne verdiyse Elimizden geleni yapıp ikram  etmeliyiz.
Hz. Ali, arkadaşın en kötüsü, külfete giren, kendisinin idare edilmesine seni mecbur kılan, seni özür dileyici işlere itendir buyuruyor. (Külfet; zahmetli iş, sıkıntı)

Misafir Ağırlamak İslam’da Neden Önemlidir.

İslam ahlakının en önemli özelliklerinden olan misafirperverlik hasleti, cömertlik, iyilikseverlik, paylaşma ve hayır işleme duygularını içinde barındırır. Müslümanlar misafir ağırlamayı ibadet gibi görüp değerlendirdiği için bu güzel hasleti ifa ederken ihlasla davranmaya çalışır ve ihsan sırrını gözetirler.

Bu vesileyle misafiri nimet ve ganimet olarak görürler.
Misafirin bazı zahmetleri olabilir. Onun sıkıntılarına yüksünmeden katlanmalı, misafire lütufla, güler yüzle, yumuşaklıkla ve hoşça hizmet etmelidir. Hanelere hep misafir istenmelidir. “Misafir girmeyen eve melek girmez.” denilmiştir. Yine büyükler: “Misafirle yenilen yemekten sorgu-sual olmaz.” derler.

Cimrilik duygusuyla misafir ağırlamaktan kaçınmamak gerekir.

Zira misafir, kendi rızkıyla gelir. Unutulmamalıdır ki, misafir, eve bereket getirir. Atalarımız: “Misafir on kısmetle gelir. Birini yer, dokuzunu bırakır.” demiştir. Misafire ikram etmek ve onu en halisane şekilde ağırlamak gerekir. Verilecek yemekler bolca yapmalı, misafiri Hakk’ın kendisine aziz bir emaneti bilmelidir.
Tabranide, “Sofra misafirin önünde olduğu müddetçe, melekler ev sahibi için istiğfar ederler.” diye geçer.

Misafiri darıltmamalı, ona hoşça, muhabbetle muamele etmelidir. Misafiri gücendiren Rabbini gücendirmiş olur. Misafiri güzel sözlerle uğurlamalı, duasını ganimet bilmelidir.
Bu yazıyı okuyan Değerli kardeşim, Peygamberimiz (S.a.v)’in misafiri hiç eksik olmazmış. Uzaktan yakından pek çok misafiri gelirmiş Bazı devlet ve kabilelerden özel ve resmi heyetler gelir, günlerce kalırlarmış. Peygamberimiz (s.a.v) bu misafirlerle bizzat ilgilenir, ağırlarmış hizmetlerini görürmüş.
Çay Saati adlı konumuzun sonuna geldik konumuzun sonuna birde şöyle Kek tarifi birakalım🙂

Islak Kek tarifi için derin bir kasede  yumurta ve şekeri aktarınız

Şekeri eritip, karışım krema kıvamına gelene kadar çırpın.

Ardından içerisine sütü, sıvı yağ ilave edin. Valini de ekleyin…

Topak kalmaması için kakao, kabartma tozu ve unu süzgeçten geçirin. Karışı mı ekleyin

ce Rabbim Evinizden Misafiri Sofranızdan Bereketi Eksik Etmesin AMİN

Çay Saati Ve İkram Afiyet Şifa olsun

İslami sohbet platformu olarak  Çay Saati Çay ikramı sonuna gelmiş  bulunmaktayız.  görüşmek dileğiyle, islami sohbetci Sohbet sitesinden biraz bahsetmek istiyorum. Sitemizde Bayanlar için Dini Sohbet yerler arasında  aile gibi bir ortam burasi   Sitemizde saygı çerçevesi içersindedir  

Selam ve Dua iLe

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/03/cay-saati-urunler.webphttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/03/cay-saati-urunler-300x300.webpEzeLGenelİslami Sohbet
Çay Saati Çay  İkramı Güzel demlenmiş çay  İslami Sohbet İslam da misafirin önemi Kültürümüz de Olmazsa Olmazı Misafire çay ikramı Çay Saati Ve İkram Başlıklı konumuza hoş geldiniz. Çay saatleri sevdiklerimizle  veyahut arkadaşlarımızla  oturup iki lafın belini kırdığımız tatlı tatlı Sohbetler ettiğimiz güzel dakikalar geçirdiğimiz bu dakikalarda sohbetin tadını artıran da iyi...