Konu Başlıkları

Allah’ın Kedilere Verdiği Büyük Gizem.

Evde kedisi olanlar iyi bilir kimi zaman kedinizi alakasız bir yere odaklanır ve sanki orada sizin görmediğiniz bir şeyle iletişim halinde gibidir.olmayan bir şeyin peşinde koşmalar ortada hiç bir şey yokken saklanmaları falan kabul edelim kediler gerçekten garip canlılardır.

işin spiritüel boyutuna girdiğimizde keidlerin tarih boyunca ruhsal çalışmalarda yer alan en önemli hayvanlar olduğunu görüyoruz. islami  sohbet 

Çünkü binlerce yıldır günümüze kadar gelen yaygın bir inanışa göre kediler 4.cü boyutun varlıkları arasındaki perde biz insanlarda olduğu  gibi bulunmakta daha doğrusu bir çok insan düşünmektedir. tabi en doğrusunu Allah c.c bilir.

60ae3d495542811da0f2c27f

Hz.Peygamber Efendimizn Kedi sevgisi

Hz.Muhammed s.a.v kedilerle yaşadığı deneyimler ve onlar hakkında söyledikleri o kadar ilginc ki.

Bilim insanlarının yeni keşfetmeye başladıkları kedilerin inanılmaz özellikleri aslında bundan 1400 yıl önce Peygamber efendimiz tarafından bizlere bildirlmiştir.  İslam inancına göre Hz.Adem atamızdan sonra yaratılan  ilk 2 hayvandan biriside kedilerdir.diğer bir hayvanda yılandır.

Hz.Ademden hemen sonra yaratılan kedileri insanın yararlanabileceği şekilde adeta doğa üstü güç gibi bir kedi size yaklaşıyor  veya sürtünüyorsa bunun bir işaret olabileceğini, kedinin karnının aç olmasından ziyade kokunun direk olarak sizinle bağlantılı olabileceğini unutmayın.

Hz.Muhammed  s.a.v efendimizin kedisi Müazza siyah beyaz bir habeş kedisi olup üst damağında bazı lekeler bulunmaktaydı.

isterseniz hemen kedinizin peygamberimizin kedisi Müazzanın soyundan gelip gelmedğini kontrol edebilirsiniz.Çünkü günümüzde ender rastlanan üst damagında lekeler bulunan kedilerin Müazzanın soyundan geldiği kabul edilmektedir.

Peygamber efendimiz uhud seferinde ordusuyla beraber yol alırken bir anda karşılarına yavrularını emzirmekte olan bir kedi çıkar.

Hiç bir bir şekilde  kediyi rahatsız etmeyin peygamberimiz koca orduyu  kedinin etrafında dolaştırmakta kalmamış  birde ordusunun bir askeri yeni yavrulamış olan bu kedinin başına bekçi olarak koymuş. Ta ki seferden dönene kadar o nöbetçi kediye bakmakla görevlendirlmiştir.

sefer bitip peygamber efendimiz geri döndüğünde ilk işi bu kediciği nöbetçiden teslim  alarak  onu sahiplenmek  olmuştur.

işte  o kedi o günden sonraki hayatında peygamberimizin  kedisi olma şerefine nail olmuştur.

peygamber efendimiz kediye Müazza ismini vermiştir.

Dünyanın farklı diyarlarından kediler hakkında söylenler, şiirler, deyişler efsaneler inanışlar ve hikmetler.

“Annemarie Hanım, bu kadarını da nerden bulup buluşturmuş”, diyeceğiniz türden teferruata varan bilgi kırıntılarını dahi kitabına almış,

Benim dikkatimi çeken noktalardan biri, kedilerin hadis-i şeriflerle ilişkendirildiği yerlerdi.

Elbette akla hemen Ebu Hureyre geliyor: birçok hadis zikretilmiş kitapbında kedilere dair; bunlardan birinde Fahr-i Kainat Efendimiz için,

Hazreti Aişe Validemiz naklediyor: “Peygamberin yanından bir kedi geçtiğinde, Hz. Peygamber elinde su kabını içmesi için ona uzatır ve arta kalan su ile de abdest alır.”

Kedinin içtiği suyla abdest alınabiliyor olması, elbette fıkıh ilmi için birçok hükmün de kaynağı oluyor.

İslami sohbet platformu olarak olarak Allah’ın Kedilere Verdiği Büyük Gizem, konuzun sonuna geldik başka konuda görüşmek dileğiyle

Selam ve Dua ile

EzeLGenel
Allah'ın Kedilere Verdiği Büyük Gizem. Evde kedisi olanlar iyi bilir kimi zaman kedinizi alakasız bir yere odaklanır ve sanki orada sizin görmediğiniz bir şeyle iletişim halinde gibidir.olmayan bir şeyin peşinde koşmalar ortada hiç bir şey yokken saklanmaları falan kabul edelim kediler gerçekten garip canlılardır. işin spiritüel boyutuna girdiğimizde keidlerin tarih boyunca...