Mezar’a Neden Su Dökülür İnsan

İnsan’lar Mezar’a Neden Su Döker

Bütün işlemler bittikten sonra kabrin üstüne su dökülmesi sünnettir.

Mezara su dökmenin bazı hikmetleri olabilir:

Bu nedenle su dökülerek otların ve tohumların çabukcak yeşillenmesi istemek ve yeşilliklerin ömrünün uzun olmasını.  islami  sohbet 

Bütün işlemler bittikten sonra kabrin üstüne so dökülmesi sünnetir.

mezara Neden su Dökülür, Hiç merak ettiniz mi?

Mezar 702x336

Toprakla örtülen kabrin sulanarak iyice oturması ve toprağın rüzgarla gitmesinin engellenmesi de sağlanmış olur.

Kabir üzerindeki yeşilliklerin orada y atan kimseye faydalı olduğu ve onların ibadetlerinin onun defretine yazıldığı rivayet ediliyor.

Bu nedenle su dökülerek otların ve tohumların çabucak yeşillenmesi istemek ve yeşilliklerin ömrünün uzun olmasını sağlamak olabilir.

Ayrıca toprak yerleşterek kabrin çökmesi ve vahşi hayvanların cenazeye zarar vermesi de engellenmiş olur.

Toprakla örtülen kabrin sulanarak iyice oturması ve toprağın rüzgarla gitmesinin engellenmeside sağlanmış olur.

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz sa’d b. Muaz’ın cesedi defnedildikten sonra, kabrin üstüne su serpmişti, (107 İbn Mace, Cenaiz, 38) El-İstiab isimli eserde, kabrine su serpilen ilk kişinin Hz. Peygamber’in oğlu ibrahim olduğu şekilde yer alan nakle (İbn Abdilberr, 1/46) bakılacak olursa su serpme geleneğinin, medine döneminin sonlarına doğru gerçekleitği akla gelmektedir.

Tüm Müslüman alemin gelenek ve göreneklerinde vardır. Ancak mezar ziyareti yapanlar, mezarın üzerine neden su dökülür sorusunu merak ediyor.

Mezara su dökmenin anlamı ve fazileti konusnda sorulan bir soruya şöyle cevap vermiştir.Resullah Efendimiz, mezar ziyareti esnasında mezarlığa yeşil fidan dikmiştir.

soranlarada çünkü buradaki adam azap çekiyor. Dolasıyısıyla mezara su dökmek, yeşillendirmek sünnettir. Mezara su dökmek, Hz.peygamberimiz (s,a,v)ve sahabesinin uygulamasıdır.

İslami sohbet platformu olarak olarak İnsan’lar Mezar’a Neden Su Döker konuzun sonuna geldik başka konuda görüşmek dileğiyle

Selam ve Dua ile

EzeLGenel
Mezar'a Neden Su Dökülür İnsan İnsan'lar Mezar'a Neden Su Döker Bütün işlemler bittikten sonra kabrin üstüne su dökülmesi sünnettir. Mezara su dökmenin bazı hikmetleri olabilir: Bu nedenle su dökülerek otların ve tohumların çabukcak yeşillenmesi istemek ve yeşilliklerin ömrünün uzun olmasını.  islami  sohbet  Bütün işlemler bittikten sonra kabrin üstüne so dökülmesi sünnetir. mezara Neden su Dökülür,...