Allah’ın Cennet’te Müminlere Hazırladığı Nimetler

Cennetin Ötesi Cennet Nimetleri

Adın Cenneti Ne Demek?

islami sohbet

Cennette Neler Var Cennet Nimetleri Nelerdir H6551 158b7

İslamisohbetci.com, Cennet Nimetleri

Cennetin Ötesi Cennet Nimetleri

Selamün Aleykum Ve Rahmetullah

Cennetin Ötesi Cennet nimetlerinin en küçüğü, bu dünya nimetlerinin en büyüğüyle kıyaslanmayacak kadar büyük bir lütuftur. Ancak Cennet ehlini bekleyen daha başka bir lütuf da vardır ki, onun yanında Cennet nimetlerinin en büyükleri de küçük kalır. Daha doğrusu, Cennet nimetleri, asıl o büyük lütuf sayesinde gerçekten nimet olur.

Allah, Mümin erkeklere ve mümin kadınlara, ebedi olarak kalacakları, içinden ırmaklar akan Cennetler ve Adn Cennetlerinde çok güzel köşkler vadetti. Allah’ın rızası ise, bunların hepsinden daha büyüktür. İşte bu büyük başarıdır. Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için rableri katında, içinden ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları Cennetler tertemiz eşler ve Allah’ın rızası vardır. Allah, kullarını hakkıyla görendir.

Rableri onlara, kendi katından bir rahmet, bir hoşnutluk ve kendilerine içinde tükenmez nimetler bulunan Cennetler müjdelemektedir. Bu dünyada rızasını Kur’an’ı ile bize müjdeleyen Yüce Allah, ahirette de bu müjdeyi Cennet ehline bizzat verir: Allah, Cennet halkına “Ey Cennet Halkı” Diye seslenir. Onlar “Buyur, ey Rabbimiz,” derler. Bütün hayır Senin elindedir.

Allah sorar “Halinizden memnun musunuz?”  “Nasıl memnun olmayalım, ya Rabbi?”  derler. Yarattıklarından kimseye vermediğin nimetleri Sen bize bağışladın. Allah “Ya bundan daha üstününü size verecek olsam?” Onlar Ya Rabbi, hangi şey bundan daha üstün olabilir ki?  derler. Allah “Size hoşnutluğumu bağışlıyorum. buyurur. “Bundan sonra size asla gazap etmeyeceğim.”

İslamisohbet Odaları, islami sohbet Çeşit Çeşit Nimet

Nnnmmttt

Cennet Nimetleri Cennet Meyveleri

Adın Cenneti Ne Demek?

Adn Cennet ile ilgili görsel sonucu Kuran’da on bir yerde bahis konusu edilen adn cennetleri, içinde güzel meskenlerin, tahtların ce incilerle süslenmiş ince ipekten yeşil elbiselerin, sabah akşam ikram edilen türlü yiyeceklerin, gözleri başkasını görmeyecek kadar eşlerine bağlı hurilerin ve çeşitli ırmakların bulunduğu ebedi bir yurt .

Allah’ın Cennet’te Müminlere Hazırladığı Nimetler

Ebu Hüreyre’den (r.a), Resullah’ın şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir; Allah’ü Teala, ” Salih kulların için Cennette hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın işitmediği ve hiçbir İnsanın gönlünden dahi geçirmediği nice nimetler hazırladım,” buyurdu

Cennetteki müminler, sahip oldukları nimetlerin güzelliğine ve mükemmelliğine bakara, o nimetlerden daha iyisinin olamayacağını zannedeceklerdir.  Cennet nimetlerinin en üstünü Allah’ü Teala’yı görmek olacaktır. Müminler Ahirette Allah!ü Teala’nın Cemalini, arada hiçbir engel bulunmadan açıkça görüp doya doya seyredeceklerdir. Cehennemlikler ise bu bahtiyarlıktan mahrum kalacaklardır. Ebu Said el Hudri (R.a)’den rivayete göre, Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Cennetliklerin en aşağı derece olanı seksen bin hizmetçisi ve yetmiş iki karısı vardır. Ayrıca bizzat kendisi için Cabiye ile Sana arsı kadar mesafede inci, zeberced ve yakut dan bir kubbe dikilecektir.

Aynı senetle Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurduğu da rivayet edilmiştir: Cennetlikler küçük veya büyük yaşta tüm ölenler otuz yaş civarında olacaklar ve bu yaşın üzerine hiç çıkmayacaklardır. Cehennemliklerde aynen böyledir. Aynı senetle Peygamber (s.a.v)’den şöyle buyurduğu da rivayet edilmiştir: Cennetliklerin başlarında taçları vardır. Bu taçların üzerindeki incilerin en değersizi doğu ile batı arasını aydınlatacak kadar parlaktır. (Müsned: 11298) Abdullah bin Kays (R.a)’den rivayete göre, şöyle demiştir:

Rasulullah (s.a.v) buyurdu ki: cennetin içerisinde iki Cennet daha vardır ki kapıları ve her şeyi gümüştendir bir başka iki Cennet daha vardır ki onunda kapıları ve her türlü eşyası altındandır. Adn Cennetinde Cennetlikler ile Rableri arasında görebilmelerine engel büyüklük berdesi vardır. Aynı Sened ile Rasulullah (s.a.v9’ın şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: Cennet’te içi boş inciden yapılmış büyüklüğü atmış mil olan bir çadır vardır ki her bir tarafında huriler bulunur ve birbirilerini görmezler oraya giren mümin onları bir bir dolaşır.

Müttakilere vadolunan Cennetin durumu şöyledir; İçinde bozulmayan sudan ırmaklar, tadi değişmeyen sütten ırmaklar, içenlere lezzet veren şaraplar ırmaklar ve süzme baldan ırmaklar vardır. Orada meyvelerin her çeşidi onlarındır. Rablerinden de bağışlama vardır. Hiç bu, ateşte ebedi kalan ve bağırsaklarını parça parça edecek kaynar su içirilen kimselerin durumu gibi olurmu? (Muhammed,47/15)

İslami sohbet platformu olarak  islamisohbetci Sohbet sitesine hoş geldiniz, sitemizde Bayanlar için Dini Sohbet yerler arasında  aile gibi bir ortam kurmak istiyoruz aramızda iyi insanları barındırmak kötü insanları zaten tutmuyoruz, bizim için biz kötü insanları iyi olmaları için uğraşırız ama sapıklık içerine girenleri aramızda tutmuyoruz atıyoruz. sitemiz içerinde ,odamızda herkesi bekliyoruz.

sohbet#kelebek#mirc# sohbetchat# chat# sanal alem, lafazan, Müslümanlar sohbet#mobil sohbet#sevdasohbet# zurna# islamisohbet#dini sohbet#istanbul sohbet odaları# gurbetçi sohbet#almanya sohbet odaları  tasavvuf sohbet odaları islami chat evlik  alanlarında hizmet vermekteyiz. 

Selam ve Dua ile

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/01/nimet4646.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/01/nimet4646-300x300.jpgEzeLGenelİslami Sohbet
Allah'ın Cennet'te Müminlere Hazırladığı Nimetler Cennetin Ötesi Cennet Nimetleri Adın Cenneti Ne Demek? islami sohbet Cennetin Ötesi Cennet Nimetleri Selamün Aleykum Ve Rahmetullah Cennetin Ötesi Cennet nimetlerinin en küçüğü, bu dünya nimetlerinin en büyüğüyle kıyaslanmayacak kadar büyük bir lütuftur. Ancak Cennet ehlini bekleyen daha başka bir lütuf da vardır ki, onun yanında Cennet nimetlerinin en...