Konu Başlıkları

TESBİH NAMAZI VE ÖNEMİ
islami Sohbet

Tttttk

İslamisohbetci.com Tesbih #namazı# secde #dua#Allah# Amin İslami Sohbet

Selamun Aleykum ve Rahmetullah  evet konunuza Başlıyoruz hayde Bismillah

Tebih namazı, ömürde bir kez olsun kılınması tavsiye edilen mendub bir namazdır. Resüli Ekrem (s.a.v) amcası Abbas’a, “Bak amca, sana tam on faydası olan bir şey öğreteyim; bunu yaparsan günahlarının ilki sonu, eskisi-yenisi bilmeyerek işlediğin tüm günahları Allah bağışlar. diyerek bu namazı tavsiye etmiş ve öğretmiş, Hz. Abbas da bunu her gün yapamayız, deyince Hz. Peygamber, bu namazın haftada bir, ayda bir, yılda bir veya ömürde bir defa kılınmasının da yeterli olacağını belirtmiştr.

Tesbih Namazın Kılınışı

Tesbih namazı dört rekat olup şöyle kılınır: “Allah rızası için tesbih namazı kılmaya” diye niyet edilerek namaza başlanır.  Sübhaneke’den sonra 15 kere “Sübhanellahi ve’l-hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber” denir. Sonra euzu besmele çekilir, Fatiha ve sure okunduktan sonra 10 kere daha “Sübhanellahi ve’l hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber” denilir. Bu tesbih, rükuya varınca 10 kere, rukudan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylece her rekatta 75 tesbih yapılmış olur. İkinci rekata kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fatiha ve sure okunup 10 kere tesbih getirilir. Kalan rekatlar aynı şekikde tekrarlanır ve böylece 4 rekat tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur.

Tesbih namazı her rekat vakitlerinde kılınmaz. Tesbih namazında sehiv secdesi gerektiren bir şey olursa, sehiv secdesi normal olarak yapılır, o secdelerde tesbih namazına ögzü tesbihat yapılmaz.

Kuran’ı Kerim’de Namaz ibadeti “salat” olarak geçer. Örneğin salat-ı fecr sabah namazı, salat-ı asr ikindi namazı demektir. Namaz kılmak, akıl baliğ olan her Müslümana farzdır. Hadislerde de İslam‘ın beş şartından biri olan namazın önemine vurgu yapılmış ve namaz için “dinin direği” ifadesi kullanılmıştır.

Sübhaneke’den sonra 15 kere Sübhanellahi ve’l-hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber denir. Sonra euzü besmele çekilir, Fatiha ve sure okunduktan sonra 10 kere daha tesbih edilir yani “Sübhanellahi ve’l-hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber” denir.

Rabbimiz elimizi Kuransız gönlümüzü imansız, kulağımızı ezansız, dilimizi tevhitsiz, alnımızı  secdesiz bırakma Bizi Amin

İslami sohbet platformu olarak TESBİH NAMAZI VE ÖNEMİ makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle, islami sohbetci  Dini Sohbet Sohbet sitesinden biraz bahsetmek istiyorum. Sitemizde Bayanlar için Dini Sohbet yerler arasında  aile gibi bir ortam kurmayı planlıyoruz.   Sitemizde saygı çerçevesinde paylaşımlar yapıyoruz. Gelen kişilerin istedikleri konu hakkında doğru bilgiler almasını sağlıyoruz.   

Selam ve Dua ile

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/02/TYTY.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/02/TYTY-300x300.jpgEzeLdini sohbetİslami SohbetNamaz
TESBİH NAMAZI VE ÖNEMİ islami Sohbet Selamun Aleykum ve Rahmetullah  evet konunuza Başlıyoruz hayde Bismillah Tebih namazı, ömürde bir kez olsun kılınması tavsiye edilen mendub bir namazdır. Resüli Ekrem (s.a.v) amcası Abbas'a, 'Bak amca, sana tam on faydası olan bir şey öğreteyim; bunu yaparsan günahlarının ilki sonu, eskisi-yenisi bilmeyerek işlediğin tüm günahları...