SEVGİ İSRAFI VE KAYBOLAN SAYGI

SEVGİ İSRAFI

En çokta iyi niyeti

Sevginin oyuncak olduğu bir dönemdeyiz

sevginin saygının  kaybolduğu bir denemdeyiz.

sevgide, saygıda yapmacık geliyor bana

sevgi sevdiklerinin kahrını çekmektir.  oysa  islami sohbet

Sen gül düşün gülistan olursun (Hz. Mevlana) Elhamdülillah hayırda şerde Allah2tan gelecekten asla korkma, hiç bir şey için geç değil! her yeni gün yeni bir hayat unutma. Sevgi, sevdiğin kişilerin mutlu olduğunu gördükçe, onların mutluluğu ile mutlu olabilme sanatıdır.

Bir insan değer vermek,  özen göstermek, onun kıymetini bilmek  de bir kültürdür, Bunun etiğimi yoktur, kitaplarda yazmaz.

Yolu İnsan olmaktan geçer

Hhhhh

islamisohbetci.com

Sen sen ol sevdiklerini üzme! Kalem dertlidir yazar dil sevdalıdır söyle; Ama ”Yürek” susarsa ne yazar ne söyler! İsraf etmeyin; yaşamı, zamanı, sevgiyi, saygıyı ve en çok da iyi niyeti,

Bazen başını alıp gitmek istersin ama gidemezsin kimsesizliğin dile gelir sanki gidecek yerin varmış gibi. Sevgi potansiyelimizi israf ediyoruz.

  Bulut olup yağmak varken çorak bırakıyoruz kendimizi ve sevebileceklerimizi. incinmekten öyle korkuyoruz ki sevgiden kaçıyoruz ya da sevilmeyi sevmekten çok diliyoruz. hep tek tarafli  olsun istiyorum hep  beni sok sevsin istiyoruz bencillesiyoruz.

Sevilmeyince kırıliyoruz , isyan uykusuna dalıyoruz. Oysa acı, ızdırab, pişmanlık bizi biz yapar. İnsan seven kul yapar. ama once kendimizi sevmeliyiz. kendimize olan sevgiyi saygiyi kaybedersek iste bu durum cok vahim. sevgide saygıda gider. hayat çekilmez hale gelir düşünsenize.

İyileşmek, uyuşmak, mutlu olmak değil bazen inlemek, inleyerek dirilmek,  nefes almak acıdan doğmak gerektiğine inanırım.

Koruyucu ana baba tutumunu  sevdiklerimize, en çok da kendimize uyguluyoruz.

Kendimize her acıdan koruyoruz, bu yüzden de içimizde cevheri yitiriyoruz. En büyük zararı kendimize kendimiz veriyoruz.

Kendimizle yüzleşemiyoruz. Mutlu olmakla değil, iyi olup iyi etmekle meşgul olalım ki asıl huzurun yerini keşfedelim. Herkese yer olsun gönlümüzde,

Tahirlik mübah ama vazgeçilmez olmamalı hiç kimse, ölüm hatırlatıyor, bağlanmamalıyız hiçbir şeye ve kimseye delice, öldürüncesine

Saygııııı

Sevilmeye layık olduğunu kadar sevmeli  der Necip Fazıl. Sevilenin sevgisini hak etmesi, bizi sevmesi değil sevmedeki ölçüt, öyle olsaydı bencillik olurdu aşk değil. Sevilmediği için cana kıymak değildir. Sevgi: Yaşamaktır cefa ile, sevilmemekle yüzleşmektir, dürüstçe. Ölçü Allah rızası olursa,

Onun rızasına uygun hayırlı aşk dilersek, hak edilmiş olur Aşk. Allah için sevip dost edinelim, yoksa aşk da dostluk da değiştirir. Biz fark etmeden sürükler sınırlar dışına bizi. Sevilmeyi dilemek ihtiyaçtan ama sıl olan sevebilmek, sevmeyi hak etmek.

Sevgi hissini kullanamamak, sevmemek, sevmek ama sevileni mutlu etmeden tüketmektir. İsraf denilince akla gelen ilk şey hep ekmek ve yemek olmuştur. Belki de en somut ve en temel besin maddesi olduğu için sürekli gündemde kalmıştır. Ancak insan hayatını etkileyen her şey bu konu çerçevesinde değerlendirilmeli. Bu yüzden hayatımızı etkileyen en temel kavram üzerinde duracağım.

Sevgi israfı Sevgi bir kaynaktır ve çoğaltılması gerekir. İsrafın tanımı ve israf yasağı İsraf; herhangi bir konuda aşırı gitmek, doğru ve gerçek olandan sapma, meşru sınırların ötesine geçme; imkanları ve sahip olunan değerleri, gerekli görülen yerler dışında veya gereğinden fazla harcama anlamına gelir.

Genel olarak herhangi bir konuda aşırı gitmeyi, dinin ve aklın belirledi ölçülerin dışına çıkmayı, imkanları meşru olmayan amaçlar için kullanmayı ve saçıp savurmayı ifade eden israf: aynı zamanda insanın varoluş bilincini, hayatın gayesini, imkanların geçiciliği konusundaki en büyük gaflet ve aldanışı da içeren bir kavramdır. Sevmek kalp den hissetmek yapmacık sevgilerle israf etmeyin. gerçek sevin ..

KAYBOLAN SAYGI

Şimdilerde ise önemli bir kesim, bütün bu değerleri yitirdi, kalpleri katılaştı,

Hayatı anlamlı, güzel ve vazgeçilmez kılan insanlardaki sevgi, saygı ve hoşgörü duygusudur. Eskiden bir hatır, gönül, büyüklere saygı, küçüklere sevgi, hoşgörü, merhamet, şevkat, utanma hissi, mütevazılık, sempati, sevgi vardı. Şimdilerde ise önemli bir kesim, bütün değerleri yitirdi, kalpleri katılaştı,

gittikçe saygı ve sevgiden yoksun bir toplum haline dönüşüyoruz. Birbirimize selam vermekten, günaydın, iyi günler, hayırlı işler demekten adeta korkuyoruz. Hal, Hatır sormuyoruz, hele özür dilemek yok maalesef, Saygı ile sevgi daima birlikte ve iç içedir.

Saygının olmadığı yerde sevgi yetim, sevginin olmadığı yerde saygı öksüzdür. Eğer sevgi yoksa, saygı da yok, hoşgörü de yok, efendilik de yok kısacası insanlık da yoktur. Bu tür düşünce ve davranışlar o insana gösterilebilecek en büyük saygısızlıktır.

İnsan, kendisinden başkasını sevmiyorsa, karşısındakine saygı göstermesi mümkün değildir. Aile içinde a nneye, babaya, kardeşlere sevgi ve saygı gösterilmiyorsa, aile içi çatışmalar kaçınılmazdır ve aile bireyleri bir müddet sonra dağılır.

 komşuların bile  birbirine saygı ve sevgisi yoksa o binada yaşayan insanlar arasında birbirine karşı selamsız, sabahsız, bayramından, seyranından hastasından, ölüsünden , dirisinden haberi olmayan birbirine tamamen yabancı bir ilişki doğar. öylede olmadımı ?

Sevgi, saygı ve hoşgörü, hayatı hayat yapan, insanı insan yapan muhteşem duygulardır. lakin  Eskiden bir hayır, gönül, büyüklere saygı, küçüklere sevgi, hoşgörü, merhamet, şevkat, utanma hissi, mütevazilik, sempati, sevgi vardı.

Şimdilerde ise önemli bir kesim, bütün bu değerleri yitirdi, kalpleri katılaştı, gittikçe saygı ve sevgiden yoksun bir toplum haline dönüşüyoruz. yeni  nesil de ne sevgi var ne de saygı. sevginin saygının bittimş olduğu bir nesildeyiz 

Yayınımızı WEB‘den dinlemek için https://Www.isLamiSohbetci.Com linkine tıklayınız. 
Yayınımızı Winamp‘tan dinlemek için http://Radyo.isLamiSohbetci.Com:8808/listen.pls linkine tıklayabilirsiniz.

İslami sohbet platformu olarak olarak, SEVGİ İSRAFI VE KAYBOLAN SAYGI

Sohbetin Tek Adresi İslamisohbetçi Com

Selamün Aleykum Ve Rahmetullah Ve Berekatuhu.

Selam ve Dua ile

EzeLGenelİslami Sohbetislami sohbet
SEVGİ İSRAFI VE KAYBOLAN SAYGI SEVGİ İSRAFI En çokta iyi niyeti Sevginin oyuncak olduğu bir dönemdeyiz sevginin saygının  kaybolduğu bir denemdeyiz. sevgide, saygıda yapmacık geliyor bana sevgi sevdiklerinin kahrını çekmektir.  oysa  islami sohbet Sen gül düşün gülistan olursun (Hz. Mevlana) Elhamdülillah hayırda şerde Allah2tan gelecekten asla korkma, hiç bir şey için geç değil! her yeni gün...