SARIKAMIŞ ŞEHİDLERİ

Sakin üşüyorum, demeyin kar altında donarak cennete giden Şanlı Askerlerimiz var.
Bedenleri Karlar altında kaldı ama yüreklerindeki cesaretin ateşi bir milletin bağımsızlık  yolunu açtı. Bilinsin ki, o Ateş sönmeyecek! Sarıkamış’ta Türk milleti için gözünü kırpmadan şehadete yürüyen kahramanlarımızı rahmetle anıyorum. Mekanları cennet olsun İnşallah! .

Sarıkamış Şehitleri

22 Aralık 1914 – 15 Ocak 1915 tarihleri arasında cereyan eden bu facianın üzerinden 107 yıl geçti. Kış mevsiminin soğuğuyla beraber, tesirini daha da derinden hissettiğimiz bu acı olay sonucunda şehit düşen askerlerimizi, elim hadisenin sene-i devriyesi vesilesiyle hayırla ve rahmetle yad ediyoruz.

islami sohbet 

Gulllllll5555

SARIKAMIŞ ŞEHİDLERİ  İslamisohbetci.com

Yoğun Kış Şartları  altında Büyük Fedakarlık

Osmanlı Devleti, 1.Dünya savaşı esnasında işgale uğramış be birçok cephede mücadele vermiştir. Yurdun dört yanında düşmanla savaşan  milletimiz, top yekün seferberlik ile vatan toprağını muhafazaya girişmiştir. Kimileri yaşadıkları  bölgeyi müdafaa ederken,  kimileri ise çağrıya göre koşup orduya katılmış ve mühtelif cephelerde, vatan ve  mukaddesat uğruna çarpışmış, cihat etmişlerdir. Tarihi kayıtlar bize, askerlikten muaf olan kimselerin dahi  cephelere akın ettiği bilgisini sunmaktadır. Sarı kamış faciası da bizleri derinden üzüntülere gark  eden, üzerinde yüz seneyi aşkın bir süre  geçmiş olmasına rağmen milli duygularımı ve manevi aidiyetlerimiz vesilesiyle acısını hala derinden hissettiğimiz bir hadisedir.

SARIKAMIŞ İslamisohbetci

Eserrrrr

Sarıkamış Şehitlerini Rahmetle Anıyoruz

Sarıkamış Türk Milletinin vatan aşkının simgesi, Ülke uğruna azmin, inancının, adanmışlığın eşsiz timsali, 50 dereceye düşen soğukta kırılan, soguk ve buzlu rüzgardan etleri dökülen, amansız ve acımasız şartlara göğüs geren,

her şeyin bittiği noktada bu kez dizanteri ve tiponun pençesinde can çekişen, bu şaftlar altinda dahi ölümün üzerine koşan Mehmetçiğin ALLAHU EKBER Dağlarında kar üzerinde son nefesi ile fedakarca yazdığı, yıllarca unutulmayan büyük bir kahramanlık destanıdır.

Bu destan, “Birinci Dünya Savaşında kafkas cephesinde yaşanan ilk ve en büyük kara harekati olarak tarihe geçen Sarıkamış, zor hava şartlarına aldırmadan vatanları icin can veren 90 bin askerimizin 3 bir yandan memleketimizi işgal eden Ruslardan kurtara bilmek için canlarını siper edip o dondurucu tipide üzerlerinde yazlık kıyafetler,

ayakları çarıksız bir şekilde yola çıkarak şahadete erdikleri bir hadise olarak hafızalarımıza kazınmıştır.

Sarıkamış, Tüm vatanın sathi, inançsızlığın son hattı,

milletinizin kara bahtı 90 bin yiğidin şehadeti tahtıdır.

Zorluğun doruğunda, çaresizliğin zirvesinde, birkaç güne asırları sığdıran düşman düşmana degil iklime mağlup olan, her kar tanesinde bir Mehmetçiğimizin şehadete yürüdüğü Sarıkamış, Yiğitleri, dünya durdukça unutmayarak, milletimizin sinesinde yaşayacaktır. Sarıkamış’ ta karları kefen olan,

o Vatan evlâtları milletimizin şanı, alnımızın şanı alnımızın akıdır.
Bizlere Mehmetçiğin vatanı için her koşulda gözünü kırpmadan mucadeleye hazır olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Memleketin dört bir yanından gelen bu kahraman askerleriniz olabilecek en zor koşullarla karsi karşıya kalmalarına rağmen tereddüt etmeden, Soğuktan öleceklerini bile bile asla geri dönmeyi düşünmeden vatan için mücadele etmişlerdir.

Bu duygu ve düşüncelerle, 103 yıl önce bugün Sarıkamış harekatında kârları kefen olan sabitlerimizle birlik te, vatan topraklarını koruma uğruna canlarını feda ederek adını tarihe altın harflerle yazdıran diğer tüm Şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Türk şehirlerimize Allah’tan rahmet, milletinize bas sağlığı diliyorum. Ruhları Şad olsun.

Sarıkamış Harekatı’nın 107.Yıldönümünde, Soğuk ve Açlığa Rağmen, Vatan Toprakları Uğruna Canlarını Siper  Eden Kahraman Şehitlerimiz ve Gazilerimizi Saygıyla, Şükranla Anıyoruz.

”Öyle Bir Üşüdü Ki Ebediyen Yanmaz, Vatan İçin Kefeni Kar Olan KAHRAMANLAR.”

Türk Tarihinin en soğuk Günü, 22 Aralık 1914 Sarıkamış.

Yayınımızı WEB‘den dinlemek için https://Www.isLamiSohbetci.Com linkine tıklayınız.  Yayınımızı Winamp‘tandinlemekiçinhttp://Radyo.isLamiSohbetci.Com:8808/listen.pls linkie tıklayabilirsiniz.

İslami sohbet platformu olarak olarak SARIKAMIŞ ŞEHİDLERİ  sonuna geldik başka güzel bir KONUDA  görüşmek dileğiyle

SELAM ve DUA  İle

Sohbetin Tek Adresi Islamisohbetci. Com

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/12/sarii46.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/12/sarii46-300x300.jpgEzeLGenelİslami Sohbet
SARIKAMIŞ ŞEHİDLERİ Sakin üşüyorum, demeyin kar altında donarak cennete giden Şanlı Askerlerimiz var. Bedenleri Karlar altında kaldı ama yüreklerindeki cesaretin ateşi bir milletin bağımsızlık  yolunu açtı. Bilinsin ki, o Ateş sönmeyecek! Sarıkamış'ta Türk milleti için gözünü kırpmadan şehadete yürüyen kahramanlarımızı rahmetle anıyorum. Mekanları cennet olsun İnşallah! . Sarıkamış Şehitleri 22 Aralık 1914 -...