Ramazan Geliyor

Şaban ayı içerisinde bulunan Ramazan ayı 11 ayın sultanı olarak bilinmektedir. İslam dinin oldukça önemli bir yere sahip olan bu ay oruç, sabır ve ibadet ayıdır. İslam dinin oldukça önemli bir yere sahip olan bu ay oruç, sabır ve ibadet ayıdır. Müslümanlar Ramazan ayı boyunca oruç tutar ve ibadet ederler. Ramazan ayının fazileti Bakara Suresi 185. Ayette belirtilmiş. islami sohbet

20220322 1807161-İslam Ey Şehr-i Ramazan geliyor

Ramazan geliyor, Başlıklı konumuza Başlamadan önce Selam olsun Ümmeti Muhammed’e Okuyan gözlerinize Sağlık Sıhhat versin Rabbim İnşallah.
Ramazan ayı Müslümanlar tarafından manevi  huzur   heyecanla bekleniyor. Bereketin bolluğun ve paylaşımın  yaşandığı senenin en hayırlı  en bereketli en kıymetli olarak büyük özlemle Bekliyoruz .

Ramazan Ayı ve Fazileti ve Önemi

Şaban ayı içerisinde bulunan Ramazan ayı 11 ayın sultanı olarak bilinmektedir. İslam dinin oldukça önemli bir yere sahip olan bu ay oruç, sabır ve ibadet ayıdır. Müslümanlar Ramazan ayı boyunca oruç tutar ve ibadet ederler. Ramazan ayının fazileti Bakara Suresi 185. Ayette belirtilmiş. “O (sayılı günleri), doğruyu eğriden ayırma, gidilecek yolu bulma konusunda açıklamalar ve insanlara rehber olarak Kur’an’ın indirildiği ramazan ayıdır. Artık içinizden kim bu aya yetişirse onu oruçlu geçirsin.

Kim de hasta veya yolcu olursa, başka günlerden sayısınca tutar. Allah sizin için kolaylık istiyor, güçlük çekmenizi istemiyor. Sayıyı tamamlamanız, size doğru yolu göstermesinden ötürü Allah’ı tazimle anmanız için ve şükredesiniz diye (uygun hükümler gönderiyor.) Aylardan Ramazandı gelen, Rahmet, takva, kalkan, sıhhat demekti. Hak ile batılı birbirinden ayıran Kur’an’ın indiği ay. İçinde tan yerinin ağarmasına kadar esenlik dolu, bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesini içinde bulunduran ay, Vücudumuzun sağlık bulduğu, irademizin güçlendiği, kötülüklere karşı kalkan olan oruç barındıran ay Hoş geldin.

Ramazan-ı Şerif, Rahmet Ayıdır

Mübarek Ramazan-ı Şerif ayı, 11 ayın sultanıdır. Ümmet-i Muhammed’in ayıdır. Gündüzleri oruçta, geceleri teravih namazlarıyla ihya edilir. Ramazan-ı Şerif Kur’an ayıdır. Bu itibarla, Kur’an okumasını bilen herkes, bu ayda Kur’an Kerim’i hatim etmelidir.

Oruç Nedir;  “Oruç nefsinin çektiği yiyecek ve içeceklerden kimi alıkoyarsa, Cenabı Hak ona cennet meyvelerinden yedirip cennet ırmaklarından içirir. (Hadis-i Şerif, Kenzül Ummal 3/328) Oruç yalnızca bedeni gıdasız ve susuz bırakmak değildir. Oruç aynı zamanda manevi anlamda ruhumuzun da gıdasıdır.

Yıl içerisinde bir kez bile sekteye uğramadan çalışan midemizin her yıl bir ay dinlendirilmesinin sağlık açısından da uygun olduğunu savunan uzmanlar, bu ilahi emrin aslında yararına da değinmiş oluyorlar.

11 Ayın sultanı Ramazan; ibadet, oruç ve sabır ayı olarak bilinmektedir. Müslümanların birlik ve beraberlik duygularını güçlendiren Ramazan ayı için geri sayım başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan Dini günler takvimine göre Ramazan ayı 2 Nisan Cumartesi günü Başlayak 1. Nisan’ı 2 Nisan’a bağlayan gece ilk sahura kalkılacak, ilk oruç 2 Nisan akşamı açılacak,

Ramazan Geliyor Başlıklı konumuzun geldik sonuna Makaleyi bir hadisle bitirmek istiyorum.

Peygamber efendimiz Hz .Muhammed (s.a.v) şöyle buyuruyor: “İslam toplamda beş temel bina üzerine inşa edilmiştir.

Bu binalardan biri de Ramazan ayında oruç tutmaktır.” Aynı şekilde peygamber efendimiz veda hutbesinde ümmet-i Muhammed’e şöyle seslenmiştir: “Rabbinizden korkun, 5 vakit farz olan namazınızı kılın.

Ramazan ayı geldiğinde ise orucunuzu tutun. Malı olanlar zekatlarını versinler. Sizi yönetenlere itaat edin. Böylece cennete girebilirsiniz. “Oruç mümin için bir kalkandır. Oruç tuttuğunuz zaman birbirinize kötü söz söylemeyin ve kavga etmeyin. Biri kendinize kötülük etmeye kalkarsa, üç defa “Ben oruçluyum” desin.

İslami sohbet platformu olarak Ramazan Geliyor Başlıklı makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız.  Bir başka makalede görüşmek dileğiylerDini Sohbet  İslami Sohbetci. Sohbet sitesinden Sevgiler saygılar…

SELAM vE DUA  ile

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/03/kurtce-oruc-ne-demek-oruc-tutmak-kurtce-anlami-nedir-kurtce-imsak-ne-demek-iftar-kurtcede-ne-anlama-gelir-55653.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/03/kurtce-oruc-ne-demek-oruc-tutmak-kurtce-anlami-nedir-kurtce-imsak-ne-demek-iftar-kurtcede-ne-anlama-gelir-55653-300x300.jpgEzeLGenelİslami Sohbetoruç,Ramazan Geliyor,Şaban ayı
Ramazan Geliyor Şaban ayı içerisinde bulunan Ramazan ayı 11 ayın sultanı olarak bilinmektedir. İslam dinin oldukça önemli bir yere sahip olan bu ay oruç, sabır ve ibadet ayıdır. İslam dinin oldukça önemli bir yere sahip olan bu ay oruç, sabır ve ibadet ayıdır. Müslümanlar Ramazan ayı boyunca oruç tutar ve...