PEYGAMBERIMİZİN SİMGESİ NEDEN GÜL

Gül yüzlü  Gül kokulu Hz.Muhammed (s.a.v.)

Gül yüzlü  Gül kokulu Hz.Muhammed (s.a.v.), Herkesin niyeti neyse, eline geçecek odur. Hz. Muhammed (s.a.v).

O’na teslim olduğunuz takdirde  dünya ve ahiretin hayrını bulursunuz. ABDÜLKADİR-İ GEYLANİ HZ.

O’nun mübarek teri, alnında inci taneleri gibi tomurcuklanır, misk-i ezfer’den daha güzel korkardı,” işte peygamber efendimiz (a.s) bu güzel kokusu, O’nun çiçeklerin içinde kokusu ve güzelliği ile meşhur olmuş gül ile temsil edilmesine sebep olmuş olabilir.

Peygamberimizin Simgesi Gülün, Hz. Peygamber’in sembolü olduğu, O’nun (s.a.v) yüzünün güzelliğini hatırlattığı, kabrinin “gül bahçesi”, insanlığa tebliğ ettiği Kur’an-ı Kerim’in de “gül tohumları saçan” bir kitap olduğu ifade edilmiştir. Yine inanışa göre gülün, miraç gecesinde, O’nun terinden meydana geldiği şeklinde rivayet vardır.

Gül yüzlü  Gül kokulu Hz.Muhammed (s.a.v.), islami sohbet

Peygamber Efendimizin Simgesi Neden Guldur 126868 M“gül bahçesi” islamisohbetci.com

Lale ve gül neyi temsil eder  Allah (c.c), Lale ile, peygamberimizi (s.a.v)’de, Gül ile özdeşleştirilmiş, edebiyat sanat ve kültür alanında verilen eserlerde bu iki çiçek, Allah ve peygamberi simgelemiştir.

Çiçekler içinde güzel kokusu ve renkleriyle her zaman özel bir yeri olan, gül bütün dünya dillerinde isim
Hadisler bizlere nasıl davranmamız gerektiğini öğreten yol gösteren sözlerdir.

Hz. Muhammed (s.a,v) sözleri bize bir rehber niteliğinde kabul edilmelidir. hayata dair söylenen hadisler ise mutlaka bilinmesi gereken hadislerdir. Peygamber Efendimizin hayata dair söylediği sözleri uygulayarak huzurlu bir hayat yaşamak mümkündür.

Hadisi Şerifler bize hayatı nasıl yaşamamız gerektiğini, doğru insan olmayı öğretmek amacıyla söylemiştir. Bizler için en anlamlı sözler Peygamber efendimizin hadisleridir.
Mevlitler de Gül Mevlit, doğum yeri ve zamanı anlamına gelen, Hz. Peygamber’in  (a.s.v),doğum yıl dönümünde yapılan törenlere verilen özle bir isimdir.

Güle geldi gülerek güllere güldürdü o Gül, Gül güler miydi güle gülmese gülzar Gül?  ”Şairin bu beyitin de tasvir ettiği gül, etrafa güzel kokular saçan bir çiçektir. Bu bahçedeki güllerin ise mutebessim bir gül bakıcısı tarafından yetiştirildiği anlatılmaktadır.

O mutebessim çehre ise şüphesiz Hz. Peygamber (s,a,v)’dir  Dolasıyla şiirlerde güle hayat ve koku veren kaynak Hz. Peygamber’dir.

Uuuuuuuuuu

Gül kokulu Muhammed (s.a.v)  İslamisohbetci.com

Gül neyi sembolize eder?

Gül bazen Allah’ın güzelliği, bazen de Hz. Muhammed’in simgesidir.

Bu nedenle Gül ve bülbül ifadelerinde şüphesiz mecaz hakim olmuştur.

Bu mecazları hakikat ile yorumlamalıdır.

Her gülün bir bülbülü olduğu temsilinden ve her bülbülün gülün yaratıcısına sayısız zikirlerde hamd ettiği gerçeğinden hareket eden Bediüzzaman Hazretleri, peygamber Efendimiz’i (a.s,m) bülbüllerin en faideli sıfatıyla vasıflandırıyoruz..

Bahçeleri gülsüz, ağaçları çiçeksiz bir imza. Her bir mühür ve imza gül gibi, çiçek gibi yalnız Allah’a ait olan
Bahçeleri gülsüz, ağaçları çiçeksiz bırakmayan Fatır-r Hakim, kainat ağacını gülsüz bırakır mı? Kainat gülünü Cennetsiz bırakır mı? İşte kainat gülü Hz. Muhammed ‘dir (a.s.m) Kainat gülünün insanlara müjdelediği meyve de cennettir.

Nitekim Kuran, Kainatı ağacında her iyi davranışa mukafat olarak sonsuz bir Cennet yaratıldıgının müjdecisi ile doludur. Her bir gül bir mühür, her bir çiçek bir imza, Her bir mühür ve imza gül gibii çiçek gibi yalnız Allah’a ait olan eşsiz bir sanat harikası ile insan oğluna azr edilmiş, Her bir gül, insan oğluna dostça uzayılmış, Allah’ın cemalini ce celalini haykıran güler yüzlü birer şehadet parmağıdır.

Gül, Peygamberimiz (sav)’in sembolu olunca, ad olarak kullanılmıştır. Bu Gül (s.a.v)sevgisi, ” Gül Güllü, Gülnaz, Gülnur, Gülbahar,Gülden, Gülhan, Güler, Gülten, Gülay,Gülsüm, Gülben, Gülçin, Gülbey, Günay vs vs,” gibi, Peygamberimize (s.a.v) ‘in muhabbetimizi ifade eden yüzlerce ”gül” lü adı dilimize kazandırmıştır.
isim olarak kullanılmaktadır.

Bütün bu yorumlardan da öte gül, ilahi güzelliğin ve bu güzelliğin işareti olan Hz. Peygamber’in simgesi olarak kabul edilmiştir.

Gül Hazret-i Peygamber Efendimiz’in sembolüdür. Peygamberimizin güzel kokusu, O’nun çiçeklerin içinde kokusu ve güzelliğiyle meşhur “gül” ile anılmasına neden olmuştur.

O Güller Şahı’nı tanıyabilmek, O Gül’ün mübarek kokusundan ve ruhani dokusundan nasib alabilmek, O Gül’ün yaprağında bir şebnem tanesi olabilmektir.

Gül denince, akla ilk gelen, peygamber Efendimiz (s.a.v)’in bu hoş kokulu bitkiyle özdeşleşmiş olduğudur.
Gül, çiçekler arasında ” en hoş kokulu” olmasıyla Peygamber Efendimiz (s.a.v)’ı temsil eder. Evet, gül denince nasıl güzel koku ve ferahlık hissediliyorsa; Muhammed (S.a.v) denince de güzel koku ve ferahlık hissediliyor. “Gül” ve “Muhammed” bir araya gelince de insan kendini tutamıyor; başlıyor salavata: “Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed” diyor.

Bildiğimiz gibi gül sevgiyi sembolize eder ve aynı zamanda sevgiyi ifade etmek için kullanılır. İnsanlar içi,nde Allah’ın en çok sevdiği insan elbette Hz. Muhammed (S.a.v)’dır. Bu anlamda gülün Hz. Muhammed (S.a.v) temsil ettiğini gösterir.

Bizim kültürümüz selbolcü kültürdür. Atalarımız daha Orta Asya’dayken belirli eşyaları, cisimleri ve şekilleri belirli manalara sembol yapmışlardır. Mesela, “ok” tanrıya bağlılığın, “yay”da bu bağlılığın cihana yayılmasının sembolüydü. Keza davlun, tuüun devlet babında değişik anlamları vardı.

Lale’nin Osmanlılar tarafından çok sevilmesi sadece çok güzel bir çiçek olmasından dolayı değildir. Arapça harflerle yazıldığında lale kelimesiyle Allah lafzında aynı harfler kullanılıyor olmasıdandır. Bir de arap harfleriyle yazılan laleyi tersten okursanız Hilal kelimesi ortaya çıkıyor ki bu da biliyorsunuz osmanlı bayrağının, ambleminin sembolüdür.

Bu yazıyı yazmaktaki amacım, sizin iç sesiniz konusundaki farkındalığınızı artırmak ve aslında kontrolünüz altında olan bu sesi tam anlamıyla tanıyarak, hayatınızdaki etkilerini görmenizi sağlamak. 

Yayınımızı Winamp‘tan dinlemekiçinhttp://Radyo.isLamiSohbetci.Com:8808/listen.pls linkine tıklayabilirsiniz.

İslami sohbet platformu olarak olarak, PEYGAMBERIMİZİN SİMGESİ NEDEN GÜL

Sohbetin Tek Adresi Islamisohbetci. Com

Selam ve Dua ile

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/12/eeeeety.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/12/eeeeety.jpgEzeLGenelİslami SohbetGül,Gül kokulu,islami din sohbet,islami sohbet
PEYGAMBERIMİZİN SİMGESİ NEDEN GÜL Gül yüzlü  Gül kokulu Hz.Muhammed (s.a.v.) Gül yüzlü  Gül kokulu Hz.Muhammed (s.a.v.), Herkesin niyeti neyse, eline geçecek odur. Hz. Muhammed (s.a.v). O'na teslim olduğunuz takdirde  dünya ve ahiretin hayrını bulursunuz. ABDÜLKADİR-İ GEYLANİ HZ. O'nun mübarek teri, alnında inci taneleri gibi tomurcuklanır, misk-i ezfer'den daha güzel korkardı,' işte peygamber efendimiz...