Peygamberimizin Alçak Gönüllüğü

Peygamberimiz(s.a.v) hem vakarli hemde cok alçak gönüllü idi.Asla büyüklük taslamaz,bir yere gittiği zaman  kendisine ayağa kalkınmasını ve elinin opulmesini bile istemzdi.

Bir defasinda adamin biri elini öpmek isteyince peygamberimiz eli geri çekmişti. Bir meclise gittiği zaman boş bulduğu yere otutur,ayaklarını başkasına karşı uzatmazdı.

Peygamberimiz (s.a.v)bazen ev işlerini bizzat kendisi görüdu;elbisesini kendisi yamar,odasını süpürür çarşıya giderek lazım olan şeyleri satın alırdı.İslami sohbet sitesi 

O,şöyle buyurmuştur:

“Kim müslüman kardeşine alçak gönüllü davranırsa,Allah onu yükseltir. Kim kibirlenir,üstünlük taslarsa,Allah onu alçaltır.İslamisohbetci.com

Peygamberimiz;zengin,zengin fakır ayrımı yapmaz,kendisini bir hizmetiçi bile davet etse,giderdi. Yoksul ve fakirlerle oturup yemek yer,en fakir köşelerin evlerine giderek hal ve hayrını sorardı.

Peygamberimiz(s.a.v) hastaları  ederken ayırım yapmaz,Kim olursa olsun ziyaret ederdi. O,hasta olanları ziyaret eder,bunun müslüman için bir görev olduğunu söylerdi.

Peygamberimiz (s.a.v)başkaları, konuşurken sözlerini kesmez,onları dinlerdi.

Hayatı son derece sade idi.

Arkadaşları ile yaptığı bir yolculuk sırasında dinlenmek için bir yerde konakladılar. Ve yemek hazırlamak için aralarında iş bölümü bölümü yaptılar.

Peygamberimiz (s.a.v)de:”Öyle ise bende yakacak icin çalı-çırpı toplayayım “demisti.Ashap onun yolunda her fedakarlığı yapmaya,ona yardım etmeye hazırdı.

Ancak O,çarşı ve pazar dan alınacak şeyleri bizzat kendisi alıp eve götürür ve kimseye yük olmazdi.

Kendisi bir hayvan bindigi zaman yanındakinin yaya yürümesini hoş görmezdi.

Peygamberimizin Övülmekten Hoslanmamasi

Peygamberimiz,Allah’ın gönderdiği son peygamber olduğu halde aşırı derecede Övülmekten hiç hoşlanmazdı “Efendimiz en faziletlimiz “gibi sözlerden rahatsız şöyle derdi.

“Hristiyanlarin Meryem oğlu İsa’yi övdükleri gibi beni övmeyin,Şüphesiz ki ben Allah’ın kuluyum.Bana”Allah’in Kulu ve elçisi deyiniz. (yeter)

Düğüne gelen cariyeler  de onun etrafında toplanarak Bedir Savaşında şehit olan atalarımız için yazılmış olan ağıtları okumaya başlamışlardı.İslami sohbet sitesi 

Derken içlerinden biri bir ara “Içimizde yarin ne olacagini bilen bir peygamber vardır “mealinde bir mısra okudu. Bunun üzerine

peygamberimiz:”İçimizden kimse,Allah ile peygamberi sevmek zevkini duymak istiyorsa ağzını açtığı zaman sözün doğrusunu söyleyin,doğru kalpli olsun,kendisine guvenildigi zaman güvenini yerine getirsin başkaları ile bir arada yaşadığı zaman komşuluk hakkina  riayet etsin.Peygamberimiz o kadar alçak gönülu idi ki,herkesin ona saygı ifade kelimeler kullanmasına bile müsade etmezdi..İslamisohbetci.com

Peygamberimizin Hoşgörü ve Bağişlayıcılığı

Peygamberimiz,güler yüzlü,yumuşak huylu ve son derece nazik idi.Kaba ve kırıcı değildi. Ağızdan kırıcı bir soz çıkmazdı. O,ömrümde hiç kimseye kötü söz söylememiş,kırıcı bir davranışta bulunmamış ve kimseyi azarlamamıştır.

Gördüğü kusurları kimsenin yüzüne vurmazdı.Arzu edilmeyen  yanlış  davranış gördüğü zaman.”Bazıları şöyle yapıyor,halbuki bunlar doğru değildir”gibi umumî sözlerle nasit eder ve böylece kimseyi utandirmadan kusur ve hataları duzeltirdi.

Kendisine bir şey ıkram edilse az da olsa onu küçümsemez,ona değer verirdi. Yapılan iyiliğe karşılık verir,ıyilik yapanları hayirla anardı.Peygamberimiz çok vefakâr idi.Kendisine yapanları hiç unutmaz,onları daima hayirla anardı.İslamisohbetci.com

Peygamberimizin Cesareti

Peygamberimizin özelliklerinden biri  de yüksek bir cesarete sahip oluşudur. Peygamberimiz “Ben peygamberim,bunda yalan yok…”diyor ve dağılan müslümanları yanına cagiriyordu.Onun sesini duyan İslam ordusu yeniden toplandı ve amansız bir şekilde düşman üzerine saldırdı. Düşman neye uğradığını şaşırdı. dağılıp kaçmaya başladı ve bozukluğa uğradı.

peygamberimizin Allah Sevgisi

Peygamberimizin Allah’a olan derin sevgisi nedeniyle Ona ibadet  etmekten ne kadar  büyük haz duyduğunun bir ifadesidir.Özet olarak peygamberimiz;içi ve dışı  tersteniz,kalbi;şefkat ve merhamet duyguları ile dopdolu,başkalarıni kendinden çok düşünen,ömrünü  insanlığın kurtuluş için harcayan büyük  bir peygamber,en üstün  ahlaki faziletleri kendinde toplayan örnek bit şahsiyet idi.

 

Hqdefault (2)

Ne mutlu O’nun gösterdiği aydınlık yoldan gidenlere.İSLAM

Ne mutlu,O’nun yaşayışını ve ahlakını  davranışlarını örnek alanlara…

peygamberimizn güzel ahlakını  ve hoşgörüşlü oluşunu aktarmaya çalştım.

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/02/61204.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/02/61204-150x150.jpgadminGenel
  Peygamberimizin Alçak Gönüllüğü Peygamberimiz(s.a.v) hem vakarli hemde cok alçak gönüllü idi.Asla büyüklük taslamaz,bir yere gittiği zaman  kendisine ayağa kalkınmasını ve elinin opulmesini bile istemzdi. Bir defasinda adamin biri elini öpmek isteyince peygamberimiz eli geri çekmişti. Bir meclise gittiği zaman boş bulduğu yere otutur,ayaklarını başkasına karşı uzatmazdı. Peygamberimiz (s.a.v)bazen ev işlerini bizzat kendisi...