Konuklar Sofrası Hikayesi
islami sohbet

Konuklar Sofrası Hikayesi-Öyküsü

Konuklar sofrasında eksik olmaya görsün, Nasıl da hüzünlenirdi. Öyle oldu bir süre. Bir hafta misafir gelmedi  kutlu evlerine. Konuklar babası mübarek Hazreti İbrahim, belki bir misafir gelir diye bekleyerek yemeğin vaktini geçirdi. Gelen giden olmayınca çıktı evinden, derelere, tepelere, yollara dört bir yana bakındı. 
Kırda saçı sakalı ağarmış, yaşlı bir adam gördü. Yaşlı adama iltifat gösterdi, merhaba dedi ve kerim insanların adeti olduğu üzere:
-Gözümün nuru Tenezzül buyurun, yemeği bide yiyelim, diye teklifte bulundu.
Yaşlı adam, konuklar babasının cömertliğini ve konukseverliğini bildiği için kendisine yapılan teklifi kabul ederek birlikte eve doğru yürümeye başladılar.
Ev halkı o gösterişsiz, söğüt gibi yaşlı adamı izzet ikramla karşıladılar. Hemen sofra yayıldı. oturdular. Yemeğe başlarken oturanların tümü Bismillah dedikleri halde, yailı adamdan ses çıkmadı. Konuklar Babası:
-Ey çok görüp çok yaşamış adam! Yaşlılar sadık olurlar dinlerine, Allah’a yana yana yakarıp dua ederler. Sende, bundan eser göremiyorum. Niçin susuyorsun? Yemeğe başlarken Rezzak
olan Cenabı Hakk’ı gereğince anmak Şart değil mi? dedi.
Yaşlı adam cevap verdi:
-puta tapan efendinden böyle bir şey söyleyeceğini işitmemişimdir.
Başka türlü hareket edersem ona karşı saygısızlık edeceğimden korkarım.
Konuklar Babası İbrahim, kötü talihli yailının puta tapar olduğunu anladı. İslam’a yabancı olduğu ve temiz insanlar gözünde sapkın, murdar sayıldığı için yaşlı adam uzaklaştırıldı Kutsal evinden.
Bu olay üzerine Cebrail (as) Cenabı Hak tarafından Konuklar Babasına gönderildi. Heybetle bildirildi, Cebrail, Allah’ın buyruğunu:
– Ya İbrahim  ben o yaşlı adamı yüz yıldır yaşatıyorum, rızkını veriyorum. Sen ondan çekindin, uzaklaştın, ona bir öğün yemek vermedin, O, putperest ise kendine.  Sen ondan cömertlik elini çektin. islam’i
Bu İlahi uyarı ve hitap üzerine konuklar babası İbrahim, yaşlı adamın peşinden koştu, gönlünü alıcı sözler söyledi. Nedenini sordu yaşlı adam.
Konuklar babası anlattı ve açıkladı onları.
Yaşlı adam ağlayarak.
-Ne Yüce Rabdir ki, senin Rabbim, benim gibi aciz bir ihtiyar için Ulu Peygamberine uyarıda bulunup hitap ediyor. Konuklar babasının dini ne güzel dindir, dedi Putperestliği terk etti.  Müslüman oldu.
Konuklar Babasının sofrasında ağırlanma onuruna kavuştu.

KONUKLAR SOFRASI  İslam Türk Kültüründe Misafirperverlik, erdem dolu bir davranış ve ibadet olarak kabul edilir. Misafiri seven, ona önem veren değer veren fedakarlık yapıp ikramlarda bulunan biri kültürümüz de şerefli bir davranış olarak kabul görülür.

Her millette olmayan insancıl ve sevecen bir yaklaşım ancak İslam aleminde olur. Kim olursa olsun kendi ailesi den biriymiş gibi davranırız. en iyi en güzel ne varsa misafirimize ikram ederiz. Misafire verilen Türk İslam alemin, insanlara birlik beraberlik  sıkı bir toplumsal bağ ne kadar önemli verdiğini gösteriyor Konuklar Sofrası Başlıklı Hikayemizin geldik sonuna Bu güzel ibretlik hikayeyş okuduğunuz için çok teşekkür ediyorum

Selam ve Dua ile

islamisohbet.com 

Konuklar Sofrası Hikayesi-Öyküsü

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/03/misafir-agirlamak-dinimizde-neden-cok-onemlidir-h1475701962-76b363.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/03/misafir-agirlamak-dinimizde-neden-cok-onemlidir-h1475701962-76b363-300x300.jpgEzeLGenelİslami Sohbet
Konuklar Sofrası Hikayesi islami sohbet Konuklar Sofrası Hikayesi-Öyküsü Konuklar sofrasında eksik olmaya görsün, Nasıl da hüzünlenirdi. Öyle oldu bir süre. Bir hafta misafir gelmedi  kutlu evlerine. Konuklar babası mübarek Hazreti İbrahim, belki bir misafir gelir diye bekleyerek yemeğin vaktini geçirdi. Gelen giden olmayınca çıktı evinden, derelere, tepelere, yollara dört bir yana bakındı.  Kırda...