Kalpler Neden Mühürleniyor İslamisohbetci.com

Selamun Aleykum ve Rahmetullah

Bugunki  konumuz muhurlenen kalpler

Kurani Kerim’de pek çok ayette kalplerin mühurlenmesi .(Bakara surensinde 2/7

Bakara suresi 2/286 ) ayelerinde açıklanmış  .

Daha Kur’an-ı Kerimin başında Bakara Suresinin 6 ve 7. ayetlerinde: Kendilerini uyarmasan da kafir olan inanmazlar,  Allah onların kalpleri ve kulaklarını mühürlemiştir; onların basiretleri (kalp gözleri) üzerinde perde vardır” uyarısında bulunuyor. islami sohbet

Hiçbir manevi meziyet taşımayan bu kalpler, tamamen hayvani bir hayata dalarak dünyayı sadece yemek içmek ve eğlenmek gibi ten planındaki gelgeç heveslerden ibaret görürler.

İnsanda ve kainatta bulunan ilahi sır ve incelikleri keşfedebilecek basiret ve firaset ten fersah fersah uzaktırlar. Kur’an-ı Kerim’de kalpleri mühürlenen kimselerden bahsedilmekle birlikte, bunları şahıs-be-şahıs tayin etmek mümkün değildir. Kuran Demek İlim demek

Çünkü akıbet meçhul dur.  Firavunun sihirbazları misali, hidayet üzere yürüyüp sonunda defterini hüsranla kapatmış olanlar da mevcuttur. Dolayısıyla mü minler, bu gibi ayetleri yanlış anlayarak Allah2ın dinini tebliğde ihmalkar davranmamalıdırlar.

Öte yandan her bir kul, gibi bu ayetleri yanlış anlayarak Allah’ın dinini tebliğde ihmalkar  davranmamalıdır. Öte yandan her bir kul, kendisinin de böyle bir tehlikeye düşebileceği endişesiyle Allah Teala’dan kalbi daimi olarak iman üzere sabit kılmasını talep etmeli ve uyanık bir hayat sürmeye çalışmalıdır.

Mühürrrr

İslamisohbetci.com

Zira kalpler ihmal edildiğinde hidayetten uzaklaşmakta, Allah’ın zikrine karşı katılaşmakta, hatta taşlardan daha katı bir hale bile getirebilmektedir. Ayet-i kerimede bu hakikat şöyle tasvir edilir: Mühür kelimesi bizim aklımızda, su ve elektrik saatlerinin mühürlenmesi gibi bir anlamı çağrıştırır.

Saat mühürlendi artık elektrik ve su gelmeyecek” diye düşündüğümüz gibi,” Allah (c.c) kalbi mühürledi artık iman o kalbe giremez” diye düşünüyoruz.

Son olarak şunu da söyleyebiliriz. Her kulun imtihanının ne zaman biteceği Rabbimizin (c.c) takdirindedir. Kalbi mühürlenen kul o anda ölmüş olsa, ortada itiraz edilecek hiçbir şey kalmayacaktı.

Bu anlamda düşününce, kulun kalbinin mühürlenmesi, o kulun imtihanının orada bittiği anlamına da gelebilir. Nitekim bazı ayetlerde kimi kafirler ölülere benzetilmektedir. Nefsinin arzusunu ilah edinen, Allah’ın; (halini) bildiği için saptırdığı ve kulağını ve kalbini mühürlediği gözüne de perde çektiği kimseyi gördün mü? Şimdi ona Allah’tan başka kim doğru yola eriştirebilir?

Hala düşünüp ibret almayacak mısınız?

(Casi ye Suresi, 23) Bu ayetlerle birlikte baktığımız zaman anlaşılıyor ki, mühürlenme olayı sebepsiz yere yapılmış bir müdahale değildir.

Allah’ın (cc) kuluna zulüm olsun diye bir yaptığı birşey de değildir. Ancak bir durum tespitidir. Rabbimizin çeşitli sebeplerle bir kalbe vurduğu ” bu artif iflah olmaz” mühürlenmesi” o kişinin tercihini ısrarla inkardan yana kullanmasının ve hayatında da buna göre davranmasının sonucudur. Kuran Demek İlim demek

O kişi iradesini kullanmış ve sonucu bu olmuştur.

İslami sohbet platformu olarak olarak, Sohbetin Tek Adresi İslamisohbetçi Com

Selamün Aleykum Ve Rahmetullah Ve Berakatuhu.

Selam ve Dua ile

EzeLGenelİslami Sohbetchat,islam,islami sohbet,Klapler Neden mühürlenir,Kuran Demek İlim demek
Kalpler Neden Mühürleniyor İslamisohbetci.com Selamun Aleykum ve Rahmetullah Bugunki  konumuz muhurlenen kalpler Kurani Kerim'de pek çok ayette kalplerin mühurlenmesi .(Bakara surensinde 2/7 Bakara suresi 2/286 ) ayelerinde açıklanmış  . Daha Kur'an-ı Kerimin başında Bakara Suresinin 6 ve 7. ayetlerinde: Kendilerini uyarmasan da kafir olan inanmazlar,  Allah onların kalpleri ve kulaklarını mühürlemiştir; onların basiretleri (kalp gözleri)...