İbretlik Hikaye Talha bin Ubeydullah (r.a)

Hz. Peygamber (s.a.v) peygamberliğini ilan ederken ona koşup iman eden ilklerdendi o. Tam 3 kez tüm servetini islam için feda etmişti. Allah Rasulü (s.a.v) ona “comert Talha” diyordu.

Uhud’da Rasullah’ı (s.a.v) korumak için canı pahasına mücadele etti ve orada parmaklarını kaybetti. Efendimiz (s.a.v) onun için buyurdu ki: islami  sohbet 
“Uhud günü sağımda Cebrail’den solumda Talha bin Ubeydullah’tan başkasını görmedim. Yeryüzünde gezen cennetteki bir kimseye bakmak istiyen talha bin Ubeydullah’a baksın.

Müslüman olduğunda çok fazla işkence görmüştü . Ashabdan biri şahit olduğu bir işkenceyi söyle anlatıyor. “Safa ile Merve arasında dolaşırken elleri boynuna bağlı ve kalabalık bir grup tarafından sürüklenen bir delikanlı gördüm.

Ordakilere sordum: “Bu kimdir? Hangi sçu işlemiş ki bu muameleyi görüyor?”
“Bu Talha bin Ubeydullah’tır, atalarının yolundan saptı; Müslüman oldu.” dediler. Peki en arkadan gelen ” Daha sert vurun!” diyen kadın kimdir?” diye sordum. ” Onun annesidir.” dediler.

O, bütün bu akıl almz sıkıntılara göğüs gerdi ve “Beni öldürseniz bile dinimden asla dönmem!” diye karşılık verdi. Rasulullah (s.a.v) onun hakında şöyle buyurdu. “talha ve Zübeyir benim cennet komşularımdandır.” (Tirmizi)

Rabbim bize de bu asırda Talha bin Ubeydullah (r.a) şuuru nasip etsin! Amin

İslami sohbet platformu olarak olarak İbretlik Talha bin Ubeydullah (r.a) Hikaye’nin sonuna geldik  Bir baska hikayede   görüşmek dileğiyle.

Selam ve dua ile

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/10/bedevi.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/10/bedevi-300x256.jpgEzeLGenel
İbretlik Hikaye Talha bin Ubeydullah (r.a) Hz. Peygamber (s.a.v) peygamberliğini ilan ederken ona koşup iman eden ilklerdendi o. Tam 3 kez tüm servetini islam için feda etmişti. Allah Rasulü (s.a.v) ona 'comert Talha' diyordu. Uhud'da Rasullah'ı (s.a.v) korumak için canı pahasına mücadele etti ve orada parmaklarını kaybetti. Efendimiz (s.a.v) onun için...